PREMIERA

2005.04.15

CANAL+ PREMIUM

OSTROŚĆ WIDZENIA

Focus

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Na nowojorskim Brooklynie uprzedzenia rasowe są jednak równie silne jak w nazistowskich Niemczech.

Lawrence Newman (William H. Macy) jest zwykłym człowiekiem. Ma dom, przyjaźni się z sąsiadami i opiekuje matką (Kay Hawtrey). Od 20 lat chodzi do tej samej pracy i rzadko wykracza poza codzienną rutynę. Jego życie odmienia prozaiczne zdarzenie, które może przytrafić się każdemu. Newmanowi psuje się wzrok i musi zamówić okulary. Odkąd zaczyna je nosić, nie tylko widzi inaczej świat dookoła, ale też świat inaczej postrzega jego. Ludzie w końcu zauważają Lawrence'a Newmana. I nie jest to dla niego wcale korzystna zmiana. Jego pracodawca i sąsiedzi uważają, że Newman wygląda jak Żyd. A "niewłaściwy" wygląd jest dla nich wystarczającym powodem, by zacząć go nienawidzić.

"Ostrość widzenia" jest reżyserskim debiutem fotografa NEALA SLAVINA. Scenariusz filmu oparty został na powieści Arthura Millera pod tym samym tytułem. Miller to jeden z największych dramatopisarzy amerykańskich XX wieku, autor m. in. "Śmierci komiwojażera" i "Widoku z mostu". Pisał również scenariusze filmowe ("Skłóceni z życiem", "Wszyscy wygrywają"), a za adaptację własnej sztuki "Czarownice z Salem" nominowany został do Oscara. Grający rolę Newmana William H. Macy ("Miasteczko Pleasantville", "Fargo", "Magnolia", "Niepokonany Seabiscuit") otrzymał za nią nagrodę na MFF w Karlovych Varach. U jego boku występują m.in.: Laura Dern ("Dzikość serca", "Historia Rose", "Park Jurajski"), David Paymer ("Hollywood atakuje", "Doborowe towarzystwo") i Meat Loaf ("Podziemny krąg", "Formuła").
OSTROŚĆ WIDZENIA
reżyseria:
USA, 2001
II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Na nowojorskim Brooklynie uprzedzenia rasowe są jednak równie silne jak w nazistowskich Niemczech.
dramat
OSTROŚĆ WIDZENIA
3,4 5 1 7