PREMIERA

2009.04.07

CANAL+ PREMIUM

Ostrożnie, pożądanie

Se, Jie

USA/Chiny/Hongkong/Tajwan, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 152 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Przełom lat 30. i 40. XX wieku. Część Chin wraz z Szanghajem znajduje się pod japońską okupacją. Kilkoro studentów związanych z ruchem oporu planuje wykonanie wyroku śmierci na współpracującym z Japończykami szefie policji, panu Yee (Tony Leung Chiu Wai). Wkrótce dołącza do nich studentka z prowincji Wong (Wei Tang). Otrzymuje zadanie uwiedzenia pana Yee, osłabienia jego czujności i tym samym ułatwienia likwidacji zdrajcy.

Niezdecydowana, skromna i niedoświadczona dziewczyna przechodzi wielką metamorfozę z nieśmiałej prowincjuszki w iskrzącą seksapilem, wyrafinowaną damę z wyższych sfer, panią Mak. Pod nowym nazwiskiem udaje się jej wniknąć w świat żon wpływowych kolaborantów, przy czym szczególne względy zyskuje u pani Yee (Joan Chen), która obdarza ją bezgranicznym zaufaniem. Całe dnie spędza w jej towarzystwie, plotkując i grając w madżonga. Wszystko po to, by móc zbliżyć się do pana Yee. Gdy w końcu udaje jej się go uwieść, do głosu dochodzą nieplanowane emocje i uczucia.

"Ostrożnie, pożądanie" jest ekranizacją opowiadania niezwykle popularnej w Chinach Eileen Chang, nazywanej czasami "chińską Jane Austen". "Nie znam innego współczesnego chińskiego pisarza, który byłby tak poważany, uwielbiany i dyskutowany, jak ona." - mówił o Chang reżyser filmu ANG LEE. "Opowiadanie, na którym oparliśmy scenariusz różni się od innych jej dzieł. Sądzę, że ma ono wiele wspólnego z jej własnym życiem". Powstający przez wiele lat, a ostatecznie wydany w roku 1979 tekst Chang, był dla Anga Lee wymarzonym materiałem do ekranizacji. Znakomity tajwański reżyser, który jak mało kto potrafi opowiadać o prywatnych dramatach rozgrywających się na tle epokowych przemian, udowodnił wielki talent takimi obrazami, jak nagrodzona Złotym Niedźwiedziem i Złotym Globem "Rozważna i romantyczna", nominowana do Złotego Globu "Burza lodowa", oscarowa "Tajemnica Brokeback Mountain" czy "Przyczajony tygrys, ukryty smok".

Przystępując do kręcenia "Ostrożnie, pożądanie", Lee skompletował doborową ekipę filmową. Znacznie trudniejszym zdaniem było jednak obsadzenie aktorów, a zwłaszcza odtwórczyni głównej roli żeńskiej. "Przesłuchaliśmy setki aktorek." - wspominał Lee. "Kiedy zobaczyłem Tang Wei, wiedziałem, że tylko ona ma twarz prawdziwej damy z południowych Chin. Miała odpowiedni temperament i pasowała do obrazu postaci, jaki nakreśliła Eileen Chang. Pod koniec przesłuchania byłem przekonany, że Tang ma wystarczający potencjał, aby oddać wiele twarzy naszej bohaterki. Zaufałem jej". Nieznana wcześniej szerszej publiczności młoda aktorka z Chin zaimponowała wszystkim. "Musiała być równie emocjonalnie odważna, jak Maria Schneider w "Ostatnim tangu w Paryżu"" - przyznał producent i współscenarzysta James Schamus. "Odebrałem ją jako osobę pełną życia, inteligentną i zabawną. Podczas prób z charakteryzacją, widzieliśmy Wong Chia Chi, a nie Tang Wei. Stała się żywym ucieleśnieniem wizji Eileen. W miarę jak postępowały zdjęcia, coraz bardziej identyfikowała się z postacią".

Równie ryzykowne, co powierzenie kluczowej postaci debiutantce, było obsadzenie w nietypowej roli partnerującego jej Tony'ego Leunga. Cieszący się opinią czołowego aktora Państwa Środka Leung grywał najczęściej wrażliwych i czarujących mężczyzn m.in. w subtelnych opowieściach Kar Wai Wonga - "Chungking Express", "Happy Together", "Spragnieni miłości" (nagroda aktorska w Cannes) czy "2046". Ma też na koncie kreacje w "Infernal Affairs: Piekielna gra" i "Hero". "Mieliśmy pewne wątpliwości przy angażowaniu Tony'ego Leunga do roli pana Yee", wyznał Ang Lee, "jednak ja zawsze marzyłem, żeby z nim współpracować". Sam Leung mówił o panu Yee z przejęciem: "Jest połączeniem kilku prawdziwych i słynnych agentów wywiadu. Uważam, że kiedyś wyznawał pewne ideały i jego ambicją było robić rzeczy dobre dla kraju, a teraz jego praca jest dla niego piekłem i wszystko w sobie dusi. Robi to, by przetrwać. Są dwa aspekty jego postaci: jest w nim miłość, ale też mechanizm wyparcia. Wmawia sobie, że nie ma uczuć, bo każdego może zabić: przyjaciela, zwierzchnika, kolegę z klasy. Jego sposób traktowania Wong jest potwierdzeniem jego własnej egzystencji, jak mówi Ang: "Miłość i udręka współistnieją". Jednak poprzez Wong Pan Yee odnajduje niewinność i ludzkie uczucia, których unikał".

Zdjęcia do filmu realizowano w Malezji, Hongkongu i Chinach. Odtworzenie specyficznej aury szanghajskich ulic lat 30. i 40. ubiegłego wieku wymagało od filmowców dużego wysiłku. Wystarczy wspomnieć, że musieli zdemontować blisko 3000 prywatnych klimatyzatorów ze ścian domów. Wiele zdjęć odbyło się także w atelier wzniesionym na terenie Szanghajskiej Wytwórni Filmowej. "Odtworzenie miasta w Szanghajskiej Wytwórni Filmowej było największym przedsięwzięciem, w jakim dotąd uczestniczyłem." - nie miał wątpliwości James Schamus. "Zbudowaliśmy dwie wielkie ulice, przy których stało ponad 180 fasad domów, najpierw skrupulatnie odmalowanych, a następnie postarzonych. (...) Mieliśmy doskonałych fachowców, dzięki którym Ang mógł stworzyć wymarzoną rzeczywistość dla poszczególnych scen". Sam Ang Lee przyznał zaś, że zrekonstruowanie dawnego Szanghaju było trudniejsze nawet od odtworzenia XIX-wiecznej Anglii z czasów Jane Austen, czego dokonał na planie "Rozważnej i romantycznej". Producent Bill Kong tak wspominał powstawanie obrazu: "Dla wszystkich nas realizacja tego filmu była, jak codzienne chodzenie na lekcje do profesora Anga Lee. Każdego dnia uczyliśmy się czegoś nowego, aż w końcu zdaliśmy finalny egzamin z całości materiału".

Krytycy oraz członkowie jury filmowych festiwali byli pod wrażeniem epickiej historii o miłości, pożądaniu i zawiłościach ludzkich losów. Dzieło Anga nominowano do Złotego Globu w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Na festiwalu w Wenecji "Ostrożnie, pożądanie" zdobyło Złotego Lwa dla Tony'ego Leunga jako najlepszego aktora oraz Złotą Osellę dla operatora Rodrigo Prieto, współpracującego z reżyserem już przy "Tajemnicy Brokeback Mountain". Zasługą Prieto są ponadto wysmakowane kadry filmów Alejandro Gonzáleza Inárritu "Amores Perros", "21 gramów" i "Babel".

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

....film, ktory nie zapomne nigdy i chyba nie raz do niego jeszcze wroce....

Steruś

Dziękuję za zainteresowanie moim wpisem i za odpowiedź na moje pytanie.Serdeczne bóg zapłać.

Steruś

A kiedy zarządzający kanałem zamierzają wyemitować po raz ostatni film i kiedy ponownie będzie wyświetlony po 15.07.?
Ostrożnie, pożądanie
reżyseria:
USA/Chiny/Hongkong/Tajwan, 2007
Przełom lat 30. i 40. XX wieku. Część Chin wraz z Szanghajem znajduje się pod japońską okupacją. Kilkoro studentów związanych z ruchem oporu planuje wykonanie wyroku śmierci na współpracującym z Japończykami szefie policji, panu Yee (Tony Leung Chiu Wai). Wkrótce dołącza do nich studentka z prowincji Wong (Wei Tang). Otrzymuje zadanie uwiedzenia pana Yee, osłabienia jego czujności i tym samym ułatwienia likwidacji zdrajcy.
melodramat
Ostrożnie, pożądanie
4,3 5 1 20