PREMIERA

2008.07.19

CANAL+ PREMIUM

OSTRZA CHWAŁY

Blades of Glory

USA, 2007

,

obsada: , , , ,

gatunek: komedia

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nieokiełznany, emanujący testosteronem Chazz Michael Michaels (Will Ferrell) i zniewieściały, acz nadzwyczaj sumienny i zwinny Jimmy MacElroy (Jon Heder) to dwaj najwyższej klasy łyżwiarze figurowi, a przy tym śmiertelni wrogowie na lodowisku i poza nim.

Każde sportowe spotkanie jest dla nich okazją do niewybrednych żartów i obrzucania się wyzwiskami. Kiedy jednak podczas Mistrzostw Świata przechodzą od słów do czynów i urządzają sobie jatkę na oczach milionów telewidzów, zostają zdyskwalifikowani, pozbawieni medali i możliwości startowania w jakichkolwiek profesjonalnych zawodach. Chazz trafia do dziecięcej rewii, a Jimmy do sklepu z obuwiem sportowym, w którym radzi sobie fatalnie. Trzy lata później ratujący własne nazwisko trener (Craig T. Nelson) wpada na diabelski pomysł. Wykorzystując lukę w przepisach postanawia sprowadzić dawnych mistrzów na lód, ale tym razem jako parę. Chazz i Jimmy mają znów szanse na medal, ale tym razem muszą o niego walczyć ramię w ramię. Ich najpoważniejszymi rywalami jest emanujący erotyzmem duet (Will Arnett, Amy Poehler), który poza lodowiskiem okazuje się być rodzeństwem.

Will Ferrell zyskał sławę dzięki roli alter ego reżysera w "Melindzie i Melindzie" Woody'ego Allena. W rodzinnych Stanach Zjednoczonych znany jest przede wszystkim z obrazoburczych występów satyrycznych, skrajnie pastiszowych ról i śmiałych obyczajowo wypowiedzi. Za swój udział w kultowym programie "Saturday Night Live" nagrodzono go nawet American Comedy Award. Wykreowany przez niego w "Ostrzach chwały" macho Chazz Michaels to kolejna w dorobku aktora zaskakująca i prześmieszna postać, ale Ferrell ma również na koncie role odbiegające od stereotypu komika. Jedną z nich jest tytułowy bohater znakomitego obrazu Marca Forstera "Przypadek Harolda Cricka", za który Ferrell otrzymał nominację do Złotego Globu. W wyprodukowanych przez Bena Stillera, a wyreżyserowanych przez JOSHA GORDONA i WILLA SPECKA "Ostrzach chwały" Ferrellowi towarzyszy Jon Heder, który zaistniał w filmowym świecie w 2004 roku dzięki głównej roli w zwariowanej komedii "Napoleon Wybuchowiec".

Największym wyzwaniem dla obu aktorów było opanowanie podstaw jazdy figurowej na lodzie do tego stopnia, by móc samodzielnie poruszać się po lodowisku. Ich trenerką została światowej sławy choreografka Sarah Kawahara, która o swoich podopiecznych wypowiadała się entuzjastycznie. "Zarówno Will, jak i Jon są sprawni fizycznie, jednak trudną do opanowania rzeczą okazało się dla nich wyczucie rytmu wspólnej jazdy. Na szczęście szybko się ze sobą porozumieli" - opowiadała Kawahara. W filmie aktorom towarzyszył autentyczny mistrz łyżwiarstwa Scott Hamilton, który przed "Ostrzami chwały" odrzucił wiele propozycji filmowych. Tym razem nie mógł jednak odmówić. "Miałem grać pewną wersję siebie bez potrzeby bycia sobą. Jak można się nie skusić?" - tłumaczył dziennikarzom. To on zresztą wpadł na pomysł, aby styl jazdy Chazza Michaelsa był wzorowany na słynnym kanadyjskim łyżwiarzu Elvisie Stojko, który jako pierwszy podczas zawodów wykonał kombinację skoków poczwórny-podwójny i poczwórny-potrójny, a przy tym charakteryzował się wyjątkowo męskim stylem bycia.

WASZE OPINIE

szewol

Obejrzałem i nie żałuję. Fajny lekki film.

sobirr

ciężkostrawna to mało powiedziane, film przygnębiajacy- papka i odmóżdzacz na najwyższym amerykańskim poziomie, strata czasu...

villemo

Dla mnie ciężkostrawne - moze dlatego, ze lubie te dyscypline ;) i film ma sie do niej nijak, nawet jak na parodie (parodia powinna trafiac w punkt, a nie sie z nim rozmijac).
Poziom humoru moze lepiej przemilczec...
OSTRZA CHWAŁY
USA, 2007
Nieokiełznany, emanujący testosteronem Chazz Michael Michaels (Will Ferrell) i zniewieściały, acz nadzwyczaj sumienny i zwinny Jimmy MacElroy (Jon Heder) to dwaj najwyższej klasy łyżwiarze figurowi, a przy tym śmiertelni wrogowie na lodowisku i poza nim.
komedia
OSTRZA CHWAŁY
3,9 5 1 32