PREMIERA

2007.02.22

CANAL+ PREMIUM

OSZUKANY

The Beguiled

USA, 1971

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Podczas wojny secesyjnej jankeski żołnierz John McBurney (Clint Eastwood) zostaje ranny w walkach na południu kraju, na ziemiach wrogich mu oddziałów konfederackich. Odnajduje go 12-letnia uczennica pobliskiej szkoły z internatem dla dziewcząt.

Dziewczynka pomaga rannemu dostać się do szkoły, gdzie zarządzające nią Martha (Geraldine Page) i Edwina (Elizabeth Hartman) postanawiają, że nie wydadzą Johna w ręce Konfederatów, lecz zajmą się nim i pomogą powrócić do zdrowia. W miarę odzyskiwania sił, żołnierz uwodzi kurujące go panie, z wyrachowaniem i cynizmem wykorzystując je. Jednocześnie cały czas planuje ucieczkę. Atmosfera między kobietami staje się coraz bardziej napięta, pełna zazdrości i wzajemnych podejrzeń, co prowadzi do tragicznego końca.

Chociaż "Oszukany" nie został przebojem kasowym, krytyka bardzo dobrze go przyjęła. Ceniony był za ciekawe spojrzenie na problem wojny secesyjnej, gdzie sceny batalistyczne pojawiają się jedynie we wspomnieniach i opowieściach bohatera. Stopniowo dramat przeistacza się w thriller, tak że twórcy mieli problemy z utrzymaniem zakończenia zgodnego ze scenariuszem, gdyż producentom wydawało się ono zbyt drastyczne. Niektórzy porównywali film do "Przeminęło z wiatrem" Victora Fleminga, twierdząc jednak, że "Oszukany" jest o wiele bardziej realistyczny. DON SIEGEL jest znany jako reżyser "Rewolwerowca", ostatniego filmu z udziałem Johna Wayne'a. Z odtwarzającym w "Oszukanym" rolę McBurneya Clintem Eastwoodem reżyser współpracował już wcześniej przy realizacji filmu "Dwa muły dla Siostry Sary" z Shirley MacLaine w roli głównej. Obsadził go również w słynnym "Brudnym Harrym" - tu aktor wcielił się w postać kontrowersyjnego, nie przestrzegającego prawa i przepisów policjanta z San Francisco. Eastwood zaczynał swą karierę aktorską występując w serialu telewizyjnym, gdzie zauważył go Sergio Leone, znany reżyser tzw. spaghetti westernów. Role w filmach Leone przyniosły mu popularność, a po zagraniu w "Brudnym Harrym", który ukazał się zaraz po "Oszukanym", aktor stał się gwiazdą. Oprócz aktorstwa, zajmuje się też reżyserią, a wiele jego filmów zostało uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. Otrzymał m.in. Oscara za reżyserię "Bez przebaczenia" i "Za wszelką cenę", a za "Rzekę tajemnic" przyznano mu Cesara. Aktor i reżyser pisze również scenariusze oraz komponuje - jego muzyka znalazła się na ścieżce dźwiękowej "Co się zdarzyło w Madison County", który wyreżyserował i zagrał w nim główną rolę u boku Meryl Streep.
OSZUKANY
reżyseria:
USA, 1971
Podczas wojny secesyjnej jankeski żołnierz John McBurney (Clint Eastwood) zostaje ranny w walkach na południu kraju, na ziemiach wrogich mu oddziałów konfederackich. Odnajduje go 12-letnia uczennica pobliskiej szkoły z internatem dla dziewcząt.
dramat
OSZUKANY
3,5 5 1 13