PREMIERA

2004.11.16

CANAL+ PREMIUM

Otwarte serca

Elsker dig for evigt/Open Hearts

Dania, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dramat zrealizowany według wskazówek manifestu "Dogma 95". Film w reżyserii Susanne Bier, nagrodzonej w tym roku Oscarem za "Haevnen" - najlepszy film nieanglojęzyczny 2010 roku.

Cecile (Sonja Richter) i Joachim (Nikolaj Lie Kaas) są młodzi i zakochani, właśnie się zaręczyli. Już wkrótce ich życie odmieni się na zawsze, gdy chłopak ulegnie wypadkowi samochodowemu. Jego sprawczymi, Marie (Paprika Steen), dręczona wyrzutami sumienia prosi swojego męża, lekarza (Mads Mikkelsen) o pomoc dla Cecile, odrzuconej przez sparaliżowanego i pogrążonego w rozpaczy Joachima. Wkrótce między lekarzem a niedoszłą panną młodą narodzi się uczucie.

W czołówce filmu pojawia się certyfikat, potwierdzający, że reżyserka SUSANNE BIER zdecydowała się przestrzegać zasad "Dogmy 95". W manifeście tym dwaj duńscy filmowcy - Thomas Vinterberg i Lars von Trier - nawoływali do oczyszczenia filmów z efektów specjalnych i rozbuchanych scenografii. Reguły "Dogmy" obejmują m.in. zakaz kręcenia filmów w studiu, czy używania statywu, zaś głównym celem jest skupienie się na bohaterach i opowiadanej historii. Sztandarowymi filmami nurtu pozostają "Festen" Thomasa Vinterberga i "Idioci" Larsa von Triera. Susanne Bier, choć ceni założenia manifestu, nawet w "Otwartych sercach" nie do końca się do nich stosuje (pojawia się tu np. muzyka spoza kadru). "Dogma uczy dyscypliny - uczy trzymać się historii" - mówiła w jednym z wywiadów Bier - "Pilnujesz tej dyscypliny i dopiero na niej budujesz resztę". Zgodnie z zasadami Dogmy nazwisko reżyserki nie pojawia się w napisach. Film był prezentowany m.in. na festiwalu w San Sebastian, gdzie walczył o Złotą Muszlę.

Susanne Bier już od dekady odnosi spore sukcesy, także poza rodzinną Danią. W 2007 roku została nominowana do Oscara za film "Tuż po weselu". W tym roku statuetkę przyznano jej za "Hævnen", opowieść o trudnych relacjach między rodzicami i dziećmi, oraz o akceptowalnych granicach przemocy. Dunka zdążyła też zadebiutować w Hollywood. W wyprodukowanej przez Sama Mendesa "Drugiej szansie" (2007) wystąpili David Duchovny, Benicio Del Toro i Halle Berry.

WASZE OPINIE

mirek

Dobra dogma. Sytuacja mocno nietypowa, ale relacje między ludźmi - bardzo prawdziwe. To jednak coś zupełnie innego niż dziełka typu "40 dni i 40 nocy". Brawa dla tych, którzy ten duński film zdecydowali się nam pokazać.
Otwarte serca
reżyseria:
Dania, 2002
Dramat zrealizowany według wskazówek manifestu "Dogma 95". Film w reżyserii Susanne Bier, nagrodzonej w tym roku Oscarem za "Haevnen" - najlepszy film nieanglojęzyczny 2010 roku.
dramat
Otwarte serca
4,5 5 1 31