PREMIERA

2013.08.19

CANAL+ PREMIUM

Outlaw Country

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Eli Larkin (Luke Grimes) mieszka w prowincjonalnym miasteczku Slaughter w Tennessee na południowym-wschodzie Stanów. Wrażliwy młodzieniec, z zamiłowania muzyk country, daje się wciągnąć w gangsterskie interesy wuja, Tarzena (John Hawkes). Wpływowy krewny chce rozszerzyć strefę wpływów i uczynić z chłopaka swoją prawą ręką.

Pewnego dnia do miasteczka przyjeżdża na koncert gwiazda country, Anastasia Lee (Mary Steenburgen), wraz z uzdolnioną muzycznie córką, Annabel (Haley Bennett). Piosenkarka gardzi prowincją, z której przed laty udało jej się wyrwać. Ku niezadowoleniu despotycznej matki, Annabel z wzajemnością zakochuje się w Elim.

Mieszający wątki kryminalne z obyczajowymi "Outlaw Country" powstał jako pilot serialu, który miał zostać kolejnym hitem amerykańskiej stacji FX. Seria komplikacji, włącznie z niespodziewaną decyzją o zmianie na stanowisku reżysera (ADAM ARKIN odpowiedzialny za "Niebo nad Luizjaną" zastąpił MICHAELA DINNERA) spowodowała, że producenci zaniechali kontynuowania przeplatanej muzyką opowieści o losach rodziny powiązanej ze światkiem przestępczym. Taki obrót wydarzeń spotkał się z wielkim niezadowoleniem widzów, którzy docenili grę aktorską oraz sam pomysł. Istotnym elementem jest w nim muzyka, a konkretnie sugerowana w tytule odmiana country, stworzona i spopularyzowana w latach 60. i 70., m.in. przez żyjących na pograniczu prawa Johnny'ego Casha, Waylona Jenningsa, czy Merle'a Haggarda.

W roli Eliego wystąpił Luke Grimes, który zagrał u boku Bruce'a Willisa w "Szkole zgorszenia", u boku Liama Neesona w "Uprowadzonej 2" a także w ponad 30 epizodach popularnego serialu "Bracia i siostry". Jego ekranowy wuj to nominowany do Oscara za kreację w "Do szpiku kości", odtwórca roli sparaliżowanego klienta Helen Hunt w "Sesjach" John Hawkes. Śpiewające country matkę i córkę zagrały obdarzone świetnymi głosami: laureatka Oscara za rolę w filmie "Melvin i Howard", ostatnio oglądana w "Służących" Mary Steenburgen oraz Haley Bennett, znana z komedii romantycznej "Prosto w serce" czy horroru "Strach".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Jak na moje filmowe gusta to godna polecenia perełka sensacyjnego dramatu. Stylistyka niemal rodem z musicalowych melodramatów została tutaj po mistrzowsku i klimatycznie po amerykańsku nałożona na brutalność gangsterskiego świata. Aktorzy - na czele Johnem Hawkesem w roli iście demonicznego Tarzena Larkina - zagrali świetnie. Młodzi odtwórcy zakochanych w sobie Annabel i Eliego - Haley Bennett i Luke Grimes - są nie tylko urodziwi, ale naprawdę utalentowani aktorsko.
[i]Outlaw Country[/i] miał być w zamierzeniu jego autorów pilotem serialu. Zamiary spaliły na panewce i powstał film fabularny o niedopełnionej kompozycji. Niedopełnionej, ale nader cennej i ciekawej, bo zrywającej z hollywoodzkimi, happyendowymi schematami, zgodnie z którymi nawet najbardziej bezwzględne, perfidne i wyrachowane zło musi w końcu skapitulować przed potęgą miłości...
Jeśli jednak jesteśmy zbyt mocno przyzwyczajeni do tradycyjnego dopełniania podobnych opowieści, mamy do wyboru dwa podstawowe rozwiązania: albo czekać aż filmowcy dokręcą kontynuację historii, albo zdać się na moc własnej wyobraźni... To drugie rozwiązanie wydaje się znacznie bardziej atrakcyjne.
Tak czy owak - zachęcam do oglądania. Warto.
Outlaw Country
USA, 2012
Eli Larkin (Luke Grimes) mieszka w prowincjonalnym miasteczku Slaughter w Tennessee na południowym-wschodzie Stanów. Wrażliwy młodzieniec, z zamiłowania muzyk country, daje się wciągnąć w gangsterskie interesy wuja, Tarzena (John Hawkes). Wpływowy krewny chce rozszerzyć strefę wpływów i uczynić z chłopaka swoją prawą ręką.
dramat
Outlaw Country
3,0 5 1 12