PREMIERA

2009.02.14

CANAL+ PREMIUM

P.S. KOCHAM CIĘ

P.S. I Love You

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Idealnie dopasowane, szczęśliwe małżeństwo Gerry'ego (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) Kennedych przerywa śmierć mężczyzny. Utrata miłości życia wpędza Holly w głęboką depresję.

W dniu trzydziestych urodzin młoda wdowa otrzymuje jednak zagadkową przesyłkę. Do tortu dołączona jest taśma z nagraną wiadomością od Gerry'ego, który prosi ją, by wyszła zabawić się z przyjaciółmi. Wkrótce pojawiają się kolejne wiadomości, a każda kończy się dopiskiem "P.S. Kocham Cię". Okazuje się, że Gerry opracował przed śmiercią niezwykły plan. Napisał serię listów do żony, które są jej co miesiąc dostarczane. Zachęca w nich Holly do podejmowania najróżniejszych wyzwań. Dzięki nim pogrążona w rozpaczy kobieta przeżywa niecodzienną terapię, która koi rany po bolesnej stracie i pozwala jej odrodzić się do nowego życia.

"Uwielbiam historie, które przypominają mi, co jest w życiu ważne. Ten film przypomina nam, że należy być blisko ukochanego człowieka i nie traktować miłości jako czegoś danego raz na zawsze, bo nigdy nie wiadomo, co się zdarzy. Opowiada też o sile przyjaźni, więzi rodzinnych i o tym, że nie należy brać życia zbyt poważnie". Te słowa Hilary Swank, odtwórczyni głównej roli w "P.S. Kocham Cię", można potraktować jako najkrótsze podsumowanie filmu. Jego reżyser RICHARD LAGRAVENESE dodawał: "Moje ulubione historie są słodko-gorzkie. Śmiejesz się, płaczesz, wzruszasz. Takie jest życie, kompletnie pomieszane. Mój film ma to odzwierciedlać".

U podstaw historii o młodej wdowie leżała bestsellerowa powieść autorstwa Cecilii Ahern. Książka ta znalazła aż 3 i pół miliona czytelników w 40 krajach na świecie, w tym także w Polsce. Jej budujące, pełne ciepła i dramatyzmu przesłanie przemówiło do wyobraźni hollywoodzkich producentów, a wśród nich do laureatki Oscara za "Forresta Gumpa", Wendy Finerman, która odnalazła w literackiej historii echa doświadczeń bliskiej osoby: "Moja najbliższa przyjaciółka straciła męża, który zostawił dla niej plik listów, do przekazania po jego śmierci. To wydarzenie spowodowało, że temat filmu stał mi się jeszcze bliższy". Książka "P.S. Kocham Cię" wywarła też wielkie wrażenie na samym Richardzie LaGravenese, którego nieżyjący bliski przyjaciel skojarzył mu się z postacią Gerry'ego Kennedy'ego, oraz na producentce Molly Smith, która przeczytała powieść tydzień po śmierci siostry.

Oczywistym warunkiem rozpoczęcia zdjęć do filmu na podstawie utworu Cecilli Ahern było skompletowanie obsady aktorskiej. Do roli Holly Kennedy LaGravenese wytypował Hilary Swank, z którą poznał się na planie swojej wcześniejszej produkcji "Wolność słowa". Dwukrotna zdobywczyni Oscara zgodziła się na występ urzeczona siłą opowiadanej w filmie historii. "Holly znalazła miłość jako młoda dziewczyna" - mówiła o swojej bohaterce - "Gerry był dla niej wszystkim: bratnią duszą, przyjacielem, kochankiem i mężem. Kiedy go straciła, poczuła się strasznie samotna. Zawalił się jej świat i nie wiedziała, jak samej radzić sobie z życiem. Gerry wiedząc, jak trudno jej będzie, napisał kilka listów, które miały pomóc w odnalezieniu się po jego śmierci. Poprzez te listy nawiązują ze sobą inny rodzaj więzi, a Gerry, choć nie ma go wśród żywych, obecny jest w jej życiu".

W Gerry'ego wcielił się pochodzący ze Szkocji Gerard Butler, znany m.in. z "Drakuli 2000", "Tomb Raidera - Kolebki życia" i "Beowulfa - drogi do sprawiedliwości". O odtwarzanej przez siebie postaci mówił: "Gerry chce, żeby Holly była szczęśliwa. Wiedział, jaka pustka pojawi się w jej życiu i dlatego chciał zrobić wszystko, żeby odnalazła radość i sens życia. Gerry kochał życie i umiał docenić jego piękne strony. Chciał jej to przekazać". Niezwykle ważne dla Swank i Butlera było wytworzenie specyficznej dynamiki, która miała rządzić małżeństwem ich ekranowych wcieleń. "To bardzo ważne, żebyśmy od początku widzieli, jak bardzo się kochają" - przekonywała Wendy Finerman - "Potrzebna była prawdziwa chemia, a Hilary i Gerard są jak naelektryzowani. On jest pełen życia i troszkę szelmowski, a ona przepiękna i utalentowana".

Obsadę aktorską uzupełniło kilka uznanych nazwisk, jak m.in. Kathy Bates (Oscar za rolę w "Misery"), pamiętana z serialu "Przyjaciele" Lisa Kudrow oraz Gina Gershon ("Showgirls", "Lulu na moście").

WASZE OPINIE

Paula

Mogliby puscic ten film w tym roku. Przegapilam go w 2009 a teraz chetnie bym obejrzala! moglby byc chociaz w VOD.

BeruZadra

Zacznijmy od tego, że Hollywood słowo "dramat" rozumie zupełnie inaczej niż reszta świata - niezależnie od definicji w finał będzie pozytywny i ogólnie sugerujący happy end w przyszłości. Cóż, można i tak.
Oglądało się dość sympatycznie: bez zgrzytów, grymasów i takich tamale bez jakichś specjalnych wzruszeń z mojej strony. Można było oddalić się do swoich spraw, wrócić i oglądać dalej. Film, o którym parę godzin później zapomniałam zupełnie.

BeruZadra

Zacznijmy od tego, że Hollywood słowo "dramat" rozumie zupełnie inaczej niż reszta świata - niezależnie od definicji finał będzie pozytywny i ogólnie sugerujący happy end w przyszłości. Cóż, można i tak.
Oglądało się dość sympatycznie: bez zgrzytów, grymasów i takich tam ale bez jakichś specjalnych wzruszeń z mojej strony. Można było oddalić się do swoich spraw, wrócić i oglądać dalej. Film, o którym parę godzin później zapomniałam zupełnie.
P.S. KOCHAM CIĘ
USA, 2007
Idealnie dopasowane, szczęśliwe małżeństwo Gerry'ego (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) Kennedych przerywa śmierć mężczyzny. Utrata miłości życia wpędza Holly w głęboką depresję.
melodramat
P.S. KOCHAM CIĘ
4,5 5 1 72