PREMIERA

2008.08.31

CANAL+ PREMIUM

PAJĘCZYNA CHARLOTTY

Charlotte's Web

USA/Niemcy, 2006

reżyseria:

obsada:

Obsada filmu

gatunek: film familijny

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wilbur jest najmniejszym prosiaczkiem z miotu i zgodnie z panującym prawem wisi nad nim groźba rzeźnickiego noża. Przed dokonaniem żywota ratuje go wrażliwa na krzywdę zwierząt Fern (Dakota Fanning).

Wilbur staje się dla niej czymś w rodzaju salonowego pieska, ale z czasem dziewczynka zostaje zmuszona, aby oddać prosiaczka na farmę wuja. W stodole pełnej gadających zwierząt, Wilbur odnajduje bratnią duszę. Jest nią Charlotte, pajęczyca mieszkająca pośród krokwi dachu. Nowa przyjaciółka jest gotowa na wiele, aby Wilbur nie stał się świątecznym pasztetem. Kiedy dni prosiaczka wydają się policzone, Charlotta wpada na diabelski, choć arcytrudny do wykonania plan.

Zrealizowana przez kompanię produkcyjną Nickelodeon Movies "Pajęczyna Charlotty" to ekranizacja jednej z najsłynniejszych książek dla dzieci w historii literatury. Jej autorem jest E.B. White, a twórcą niezwykłych ilustracji, które stały się inspiracją dla producentów filmu, Garth Williams. Dotychczas na świecie sprzedano 45 milionów egzemplarzy przetłumaczonej na 23 języki książki. Producent filmu Jordan Kerner wpadł na pomysł przeniesienia powieści White'a na wielki ekran, kiedy zachwyciły się nią jego córki. Reżyserii podjął się związany dotąd z kinematografią niezależną GARY WINICK, m.in. laureat nagrody w Sundance za "Debiutanta" oraz nagrody im. Johna Cassavetesa na rozdaniu Independent Spirit Award za "Personal Velocity: Three Portraits". Trzy lata wcześniej, w 1999 roku w Berlinie, Winick został nagrodzony także Kryształowym Niedźwiedziem za dramat "Kod porozumienia".

Do roli Fern, która jako pierwsza dostrzegła w Wilburze duszę, reżyser bardzo chciał zaangażować Dakotę Fanning, dziecięce odkrycie Hollywood. Dakota wystąpiła już m.in. w thrillerze "Siła strachu", gdzie partnerowała Robertowi De Niro czy w imponującej "Wojnie światów" Stevena Spielberga z Tomem Cruisem w roli głównej. Młoda aktorka może się również pochwalić 13 nagrodami przemysłu filmowego i nie mniejszą ilością nominacji. Na propozycję Winicka zareagowała entuzjastycznie, ponieważ niedługo wcześniej sama zachwyciła się książką White'a.

Zaskakująco trudne okazało się obsadzenie zwierzęcego aktora w roli Wilbura. Świnka rosła tak szybko, że w czasie zdjęć trzeba było zastępować ją kolejnymi dublerami. Ostatecznie Wilbur został zagrany przez 47 prosiaczków, które zostały nauczone przez treserów tylko jednej sztuczki, która polegała na tym, żeby patrząc do góry przejść określony dystans. Tytułowej Charlotcie, pomysłowej pajęczycy o wielkim sercu, głosu użyczyła Julia Roberts, którą w polskiej wersji językowej zastąpiła Agata Kulesza. Charyzmatyczny Wilbur w wersji oryginalnej przemówił głosem Dominica Scotta Kaya, który w "Piratach z Karaibów: Na krańcu świata" zagrał młodego Willa Turnera. W polskiej wersji zadanie to powierzono Beniaminowi Lewandowskiemu, którego głosem mówił już m.in. Bambi w "Bambi II" czy Jeżozwierzątko ze "Skoku przez płot".

WASZE OPINIE

Widaw

Doskonale kino rodzinne! Gorąco polecam nie tylko dzieciom.

Piotrek N.

Film rewelacyjny! Polecam z calego serca. Wzruszajacy i cieply...

majsterek

Świetny film
Pokazuje przyjaźn w czystej bezinteresownej postaci, oraz determinację w osiąganiu celów. Podobnie jak w folwarku zwierzęcym można poszczególnym postaciom zwierząt przypisać cechy ludzkich charakterów. I tak np. główny bohater prezentuje postawę typową dla ludzi młodych, żądnych wiedzy i nowych doświadczeń. Warty obejrzenia przez widza w każdym wieku.
PAJĘCZYNA CHARLOTTY
reżyseria:
USA/Niemcy, 2006
Wilbur jest najmniejszym prosiaczkiem z miotu i zgodnie z panującym prawem wisi nad nim groźba rzeźnickiego noża. Przed dokonaniem żywota ratuje go wrażliwa na krzywdę zwierząt Fern (Dakota Fanning).
film familijny
PAJĘCZYNA CHARLOTTY
4,4 5 1 41