PREMIERA

2012.12.25

CANAL+ PREMIUM

Palimpsest

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Thriller inspirowany bez wątpienia twórczością Davida Lyncha, jakiego dawno w polskim kinie nie było.

Marek (Andrzej Chyra), inspektor policji przeżywający właśnie kryzys nerwowy, otrzymuje bardzo trudną sprawę. Ma wyjaśnić okoliczności śmierci kolegi, Maćka (Tomasz Sapryk), również policjanta. Marek podejrzewa, że morderstwa dokonał ktoś z najbliższego otoczenia, być może również funkcjonariusz policji. Śledztwo, w którym wciąż pojawiają się nowe tropy, zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Marek zbiera strzępy informacji i przesłuchuje wciąż nowych świadków. W końcu orientuje się, że chodzi po własnych śladach. Ktoś bawi się z nim w kotka i myszkę, steruje jego ruchami i zaciera tropy. Związek z zabójstwem ma Hanna (Magdalena Cielecka), tajemnicza kobieta, związana z Markiem, ale też zapewne z Maćkiem. Hanna pociąga Marka, ale jednocześnie przeraża. Mężczyzna pragnie jej zaufać, ale boi się, że to właśnie ona chce go wrobić. Kiedy na skraju załamania psychicznego, trafia do szpitala, wydaje mu się, że wreszcie poznał prawdę. Ale czy istnieje obiektywna prawda w relatywnym świecie? I która rzeczywistość jest prawdziwa, a która jedynie wytworem chorej psychiki policjanta?

KONRAD NIEWOLSKI "Palimpsestem" udowodnił, że jako reżyser-amator wiele nauczył się od czasu nagrodzonej przez dziennikarzy w Gdyni "Symetrii". Filmowiec ma w biografii m.in. odsiadkę w więzieniu za nielegalne posiadanie broni. Nie kryje, że był uzależniony od narkotyków, ma kontakty w świecie przestępczym i fascynuje się demonologią. Zainteresowania schizofrenią i demonami zapisał już w scenariuszu "Symetrii". W "Palimpseście", który - jak sam mówi - miał być dla niego wprawką scenariuszowo-reżyserską, znów powraca do tamtych fascynacji. Krytyk "Gazety Wyborczej" pisał o filmie: "Obserwujemy więc rzeczywistości, które na siebie nachodzą. I nie mam na myśli czarno-białych migawek pojawiających się raz po raz, ale obrazy, sceny, sytuacje, zdania, które zaczynają żyć swoim życiem i wchodzą w nowy kontekst". Jednocześnie, obok świetnie skrojonego konceptu fabularnego, udało się Niewolskiemu stworzyć thriller (inspirowany bez wątpienia twórczością Davida Lyncha), jakie rzadko powstają w polskim kinie.

Duża w tym zasługa znakomitych aktorów: Andrzeja Chyry, Magdaleny Cieleckiej, Adama Ferencego czy Tomasza Sapryka, aktora Teatru Powszechnego, który po wielu mało znaczących rolach serialowych pokazał tu swoje ogromne możliwości aktorskie.

"Palimpsest" został nagrodzony Orłem oraz w Gdyni za zdjęcia Arkadiusza Tomiaka, operatora z ogromnym doświadczeniem, odpowiedzialnego za wizualną stronę m.in. "Daleko od okna", "Statystów", "Symetrii" , "Daas", "Obławy" czy tegorocznej koprodukcji CANAL+ "Dziewczyny z szafy" Bodo Koxa. Sam Niewolski odebrał za "Palimpsest" nagrodę na festiwalu w RiverRun za "wybitne osiągnięcia techniczne".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Oglądając ten film czułem się jakbym wypalił jointa. Totalny odpał, i to w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Były tu momenty trochę słabsze, ale jak na polski film było naprawdę dobrze. Mnie przekonał ten obraz.

pozmu

Był intrygujący do momentu, gdy wszystko się wyjaśniło. Nieciekawe zakończenie, za to film ciekawy wizualnie.

tomii

Prawdziwa REWELACJA !!!
Palimpsest
reżyseria:
Polska, 2006
Thriller inspirowany bez wątpienia twórczością Davida Lyncha, jakiego dawno w polskim kinie nie było.
thriller
Palimpsest
3,7 5 1 60