PREMIERA

2008.12.30

CANAL+ PREMIUM

PAMIĘTASZ MNIE?

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 70 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Po 12 latach odbywania kary kryminalista (Mirosław Baka) warunkowo wychodzi z więzienia. Ma nadzieję odzyskać bliskich - żonę (Renata Dancewicz) oraz córkę (Angelika Kubasik).

Wyobrażenia, które snuł za murami zakładu karnego, nie przystają jednak do rzeczywistości. W życiu jego rodziny zaszły duże zmiany. Kobieta zdążyła ułożyć sobie życie na nowo, a córka nawet go nie pamięta. Jego powrót nie spotyka się z życzliwością, jakiej się spodziewał i na którą liczył. Niezrażony chłodnym przyjęciem nie opuszcza jednak domu. Próbuje odzyskać stracony czas, naprawić błędy przeszłości i ponownie stać się częścią rodziny.

"Pamiętasz mnie?" to film w reżyserii PIOTRA MATWIEJCZYKA, jednego z najpopularniejszych autorów polskiego kina niezależnego. "Pamiętasz mnie?" należy do nurtu poważniejszych, społecznie zaangażowanych dokonań reżysera, który zaczynał od filmowych parodii, jak "Emilia" - polska odpowiedź na "Amelię" - czy wyśmiewający kino grozy "Koszmar minionej zimy". "Pamiętasz mnie?" to kameralny dramat rozgrywający się między trzema osobami. W tej historii o odkupieniu reżyser nawiązał do własnych doświadczeń z dzieciństwa: "Mój ojciec wyjechał za granicę, kiedy miałem 4 lata. Pierwszy raz zobaczyłem go, gdy miałem 10 lat i ciężko mi było odnaleźć się w tej sytuacji. Pomyślałem sobie: co by było, gdyby taka rodzina, którą opuścił mąż, ojciec, zaczęłaby żyć własnym życiem? Co by się stało, kiedy ojciec by wrócił? Jakie konflikty narodziłyby się i czy byłaby szansa odzyskania utraconej rodziny?"

Rola powracającego ojca od początku była pisana z myślą o Mirosławie Bace, który już wcześniej pojawił się w filmach Matwiejczyka ("Wstyd" i "Na boso"). Obok Mirosława Baki w filmie występuje Renata Dancewicz, która po przeczytaniu scenariusza bez wahania zgodziła się zagrać. To pierwsze doświadczenie Dancewicz z kinem niezależnym. Obsadę uzupełnia odkryta przez reżysera 4 lata wcześniej Angelika Kubasik, która zagrała w jego krótkometrażowych "Dzieciach w kukurydzy", a następnie pojawiła się w filmach "Między nami dzieciakami", "Beautiful" i "Wstyd". Za sprawą "Pamiętasz mnie?" do imponującej liczby nagród przyznanych Piotrowi Matwiejczykowi dołączył Brązowy Niedźwiadek austriackiego Festival der Nationen w Ebensee.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
PAMIĘTASZ MNIE?
reżyseria:
Polska, 2007
Po 12 latach odbywania kary kryminalista (Mirosław Baka) warunkowo wychodzi z więzienia. Ma nadzieję odzyskać bliskich - żonę (Renata Dancewicz) oraz córkę (Angelika Kubasik).
film psychologiczny
PAMIĘTASZ MNIE?
4,2 5 1 57