PREMIERA

2012.07.14

CANAL+ PREMIUM

Pan Am

USA, 2011

, ,

gatunek: serial obyczajowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Pan Am" przenosi nas w lata 60. XX wieku do czasów, gdy podróżowanie samolotem było przygodą, a każde miejsce na Ziemi było jeszcze egzotyczne.

Jest rok 1963. Druga wojna światowa i wojna w Korei to już historia. Prezydentem USA jest John F. Kennedy, trwa zimna wojna, a świat znajduje się u progu rewolucji kulturalnej. Linie lotnicze Juana Trippe'a, Pan American, rozpoczynają erę odrzutowców pierwszym lotem Boeinga 707 przez Atlantyk. W tych czasach transport lotniczy stanowi szczyt luksusu, a Pan Am to najbardziej prestiżowa linia. Samoloty są eleganckie i efektowne, piloci są traktowani jak bohaterowie, a stewardesy to najbardziej pożądane kobiety na świecie. Te reprezentujące Pan Am są nie tylko młode i atrakcyjne, ale także wykształcone, obyte i eleganckie. Wyszkolone, by radzić sobie w każdej sytuacji, od awarii w powietrzu do niechcianych zalotów - a wszystko to bez uszczerbku dla nieskazitelnej czystości ich mundurów i perfekcyjnie ułożonych włosów. Pracując w jednym z niewielu wówczas zawodów, dającym im wolność, wiarę w siebie i szacunek, dziewczyny z Pan Am tworzą silne więzi, korzystając przy tym z możliwości podróżowania poza granice kraju, czyli czegoś, o czym większość kobiet w tamtym czasie mogła tylko marzyć.

W Pan Am zaczyna pracę Dean (Mike Vogel), pewny siebie, charyzmatyczny i ambitny pilot, pierwszy z nowego naboru pilotów, których nie wyszkoliła wojna. Wychowany na farmie w małym miasteczku, zdaje sobie sprawę, że za wcześnie został wysunięty na pozycję lidera w Pan Am, ale jest gotowy sprawdzić się w roli nowej twarzy linii. Prywatnie spotyka się po kryjomu z tajemniczą Bridget (gościnnie Annabelle Wallis). Drugi pilot Ted (Michael Mosley) wywodzi się ze środowiska bogatych i uprzywilejowanych. Ma swoje mroczne sekrety, a rodzina jest dla niego równie błogosławieństwem, co przekleństwem. W grupie stewardes jest szalona, ale przy tym ambitna Maggie (Christina Ricci), dziewczyna z ogromnym apetytem na życie, która marzy, by zwiedzić świat. Francuzka Colette (Karine Vanasse), wspierająca przyjaciółka dla pozostałych koleżanek, sama jest niepoprawną flirciarą z wyraźną słabością do żonatych mężczyzn. I wreszcie siostry: żywiołowa Kate (Kelli Garner) i młodsza, królowa piękności Laura (Margot Robbie), niedoszła panna młoda, która uciekła sprzed ołtarza przed perspektywą nudnego życia jako pani domu.

W obsadzie serialu znaleźli się: Christina Ricci ("Penelope") w roli Maggie, Margot Robbie ("Sąsiedzi") jako Laura, Michael Mosley ("Justified: Bez Przebaczenia") jako Ted, Karine Vanasse ("Politechnika") jako Colette, Mike Vogel ("Służące") w roli Deana, Kelli Garner ("Stosunki międzymiastowe") jako Kate oraz gościnnie Annabelle Wallis ("Dynastia Tudorów") jako Bridget.

Ekipę "Pan Am" tworzy wielokrotnie nagradzany zespół producentów, scenarzystów i reżyserów. Producenci wykonawczy serialu to Jack Orman ("Ostry Dyżur", "Men of a Certain Age"), Thomas Schlamme ("Prezydencki Poker", "Parenthood", "Mr Sunshine") i Nancy Hult Ganis ("Akeelah i jej nauczyciel"). Współproducentami wykonawczymi są Sid Ganis, Lydia Woodward, Todd Ellis Kessler i Andrew Bernstein. Jack Orman napisał również scenariusz pilota, który wyreżyserował Thomas Schlamme. Producentami "Pan Am" są: Jack Orman Productions, Out Of The Blue Entertainment i Shoe Money Productions we współpracy z Sony Pictures Television.


21 CIEKAWOSTEK O PAN AM


1. Członkowie załogi Pan Am posiadali karty, dzięki którym mogli korzystać z luksusowych sklepów i restauracji w bazach wojskowych, gdzie obowiązywały obniżone ceny.
2. Między lotami załoga często miała długie przerwy w różnych egzotycznych miejscach, w tym na Tahiti, Fiji i w Auckland. Hotele oddawały całe piętra do ich dyspozycji.
3. Pan Am kupił dla załogi samochody marki Checker do użytku na wyspie Guam.
4. Pracownicy Pan Am cieszyli się przywilejami w wielu krajach, np. dostępem do prywatnego basenu ambasady w New Delhi.
5. Członkowie załogi często kupowali ogromne ilości egzotycznej żywności. Hotele na Hawajach bezpiecznie przechowywały te zapasy nie pobierając za to opłat.
6. Towary kupowane przez załogę były oznaczane i bezpłatnie wysyłane do kraju. Były wśród nich m.in. meble bambusowe z Hong Kongu, miedź i mosiądz z Indii oraz garnki hibachi z Japonii.
7. Po przylocie do Lizbony członkowie załogi spotykali się z producentami obuwia, którzy zdejmowali ich miarę obrysowując stopy na papierze i oferowali szeroki wybór próbek skór. Następnie gotowe buty w cenie 10 dolarów za parę dostarczano na lotnisko przed odlotem.
8. Hotele w Sydney, w których zatrzymywała się załoga, oferowały darmowe piwo, jeśli pokoje nie były gotowe natychmiast po przyjeździe.
9. Tylko stewardessy władające japońskim mogły stacjonować na Hawajach.
10. Pan Am były ulubionymi liniami Jamesa Bonda w "Pozdrowieniach z Rosji" (1963).
11. Pan Am założył "Klub Pierwszych Lotów na Księżyc", wydając darmowe legitymacje członkowskie osobom, które chciały być na liście oczekujących na przyszłe loty na Księżyc.
12. W połowie lat 60. oszust Frank Abagnale Jr przez cztery lata podszywał się pod pilota Pan Am. Zatrzymując się w hotelach wybieranych przez linie, podpisywał fałszywe czeki w imieniu firmy. Nazywał Pan Am "Ritz-Carltonem linii lotniczych" i uważał, że wraz z końcem Pan Am nastał koniec luksusowych linii lotniczych.
13. Pan Am są uznawane za pierwsze linie lotnicze, które odbyły lot dookoła świata (1942) oraz regularnie organizowały komercyjne loty dookoła świata (1959).
14. Prezydent Franklin D. Roosevelt świętował swoje urodziny na pokładzie samolotu Pan Am Clipper B314 w drodze na spotkanie z Winstonem Churchillem i Józefem Stalinem w Afryce.
15. W 1979 Pan Am wprowadziła w pierwszej klasie ekskluzywne fotele nazywane "kuszetkami", które zapewniały tyle miejsca, że mężczyzna mierzący 1,80 m mógł się położyć całkowicie wyprostowany nie przeszkadzając nikomu wokół.
16. Boeingi 377 Pan Am z lat 50., zwane stratocruiserami, były dwupokładowe i posiadały kabiny prywatne, które można było zamienić na wygodną część wypoczynkową, jadalnię lub sypialnię w zależności od życzeń pasażerów.
17. Pan Am były pierwszą linią lotniczą oferującą loty komercyjne z San Francisco do Honolulu w 1936 i z Nowego Jorku do Paryża w 1958.
18. Dla uczczenia 50. urodzin firmy Pan Am linie zorganizowały lot dookoła świata z San Francisco nad Biegunem Północnym i Południowym z trzema przystankami w Londynie, Kapsztadzie i Auckland. Lot trwał 54 godziny, 7 minut i 12 sekund, ustanawiając sześć nowych rekordów świata poświadczonych przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI).
19. Pan Am były liniami lotniczymi, którymi zespół The Beatles przyleciał po raz pierwszy do USA.
20. Linie Pan Am pojawiły się w wielu filmach, w tym: "Casablanca" (1942), "2001: Odyseja kosmiczna" (1968), "Willy Wonka i fabryka czekolady" (1971), "Indiana Jones i poszukiwacze Zaginionej Arki" (1981), "Hook" (1991), "Złap mnie, jeśli potrafisz" (2002) czy "Aviator" (2004).
21. Oficjalnym kolorem szminki i lakieru do paznokci dla stewardes był "Perski Melon" marki Revlon. Warto dodać, że członkiem zarządu Pan Am był Charles Revlon.


CHRISTINA RICCI jako Maggie Ryan


Maggie Ryan
Jest ambitna. Zawsze cało wychodzi z opresji, ale szczęście zawdzięcza sobie samej. Nigdy nie oszczędza przeciwników. Teraz, kiedy dostała pracę w Pan Am, nie zamierza patrzeć wstecz. Chce zobaczyć, jak wygląda świat wywrócony do góry nogami. Jest prowokatorką, która znajduje przyjemność w podważaniu autorytetów.

Christina Ricci
Występ 7-letniej Ricci w bożonarodzeniowym spektaklu szkolnym przykuł uwagę lokalnego krytyka teatralnego, który zasugerował jej rodzicom, że powinni pokierować ją w stronę aktorstwa. Jej profesjonalny debiut aktorski miał miejsce w 1990 roku w "Syrenach", gdzie wcieliła się w młodszą córkę postaci granej przez Cher u boku Winony Ryder. Ricci zdobyła przychylność zarówno widzów, jak i krytyków ujmującą kreacją osobliwej Wednesday Addams w "Rodzinie Addamsów". Gra Ricci tak zachwyciła twórców i miłośników filmu, że stworzono dla niej rozbudowaną rolę w sequelu filmu "Rodzina Addamsów 2". Pod koniec lat 90. Ricci płynnie przeszła do bardziej dojrzałych ról. Jej kreacja w filmie Anga Lee "Burza lodowa", gdzie zagrała u boku Kevina Kline'a, Sigourney Weaver, Joan Allen i Elijaha Wooda, spotkała się z ogromnym uznaniem. Wkrótce zagrała Dede Truit w zjadliwej komedii "Wojna Płci", która przyniosła jej mi.in. nominacje do Złotego Globu® i Independent Spirit Award. Spośród późniejszych filmów Ricci warto wymienić autorski projekt Vincenta Gallo "Oko w oko z życiem", "Jeźdźca bez głowy" Tima Burtona, "Jęk czarnego węża" Craiga Brewera, "Życie i całą resztę" Woody'ego Allena czy "Monster", w którym zagrała u boku wyróżnionej Oscarem Charlize Theron. Zagrała też gościnnie niezapomniany epizod "Las Vegas Parano" Terry'ego Gilliama, a w serialach Lizę Bump w "Ally McBeal" oraz gościnnie w "Chirurgach" (nominacja do Emmy®) i "Ocalić Grace". Na Broadwayu zadebiutowała obok Laury Linney, Briana d'Arcy Jamesa i Erica Bogosiana w "Time Stands Still" Donalda Marguliesa, sztuce nominowanej do nagrody Tony, opowiadającej o rannym fotografie i dziennikarzu wojennym. Ostatnio pojawiła się w adaptacji opowiadania Guya de Maupassanta "Uwodziciel" obok Roberta Pattinsona, Kristin Scott Thomas i Umy Thurman.

Ricci pełni funkcję krajowego rzecznika Rape, Abuse & Incest National Network (RAINN), największej organizacji amerykańskiej przeciwko przestępstwom na tle seksualnym, prowadzącej liczne programy zapobiegania napaściom na tle seksualnym, pomagającą ofiarom takich przestępstw i walczącą o postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.


KELLI GARNER jako Kate Cameron


Kate Cameron
Kate jest nastawiona na rywalizację. Żyjąc w cieniu młodszej siostry Laury, poszukała własnej drogi. Zbuntowała się przeciw życiu, które miała prowadzić jako pani domu i zatrudniła się w Pan Am. Kiedy dołączyła do niej Laura, podjęła kolejne wyzwanie, które uczyniło ją wyjątkową - została szpiegiem CIA.

Kelli Garner
Kelli Garner jest jedną z wschodzących gwiazd. Jej najbardziej charakterystyczna kreacja na dużym ekranie to postać aktorki Faith Domergue w "Aviatorze" Martina Scorsese, a także występ u boku Ryana Goslinga w "Miłości Larsa" Craiga Gillespie. Użyczyła także głosu Marcie w "Załodze G" Hoyta Yeatmana, zagrała w "Zdobyć Woodstock" Anga Lee oraz w serialu "My Generation". W dorobku ma także role w takich tytułach, jak: "Anioł Stróż" Stephena Hereka, "Rodzinka" Mike'a Millsa, "Kraina marzeń" Jasona Matznera, "London" Huntera Richardsa, "Zabić drania" Larry'ego Clarka i "Love Liza" Todda Louiso, gdzie zagrała u boku Philipa Seymoura Hoffmana. Na deskach teatru Garner zagrała m.in. u boku Dianne Wiest i Alana Cumminga Ninę w wyprodukowanym przez Classic Stage Company spektaklu "Mewa" Czechowa w reżyserii Viacheslava Dolgacheva oraz w spektaklu Berta V. Royala "Dog Sees God" w reżyserii Tripa Cullmana.


KARINE VANASSE jako Colette Valois


Colette Valois
Colette jest Francuzką. Straciła rodziców podczas wojny i wciąż nie poradziła sobie z przeszłością. W poszukiwaniu spełnienia czasami podejmuje błędne decyzje, szczególnie te dotyczące życia uczuciowego. Porażki nie załamują jej jednak. To wieczna optymistka i najlepsza przyjaciółka, jaką można sobie wymarzyć: współczująca, obiektywna, ale też twarda, jeśli sytuacja tego wymaga.

Karine Vanasse
Kanadyjska aktorka Karine Vanasse już w wieku 14 lat zagrała główną rolę w "Zabierz mnie", która została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków. Zdobyła uznanie, dzięki współprodukowanym przez siebie dramacie "Politechnika", który w 2010 roku zdobył dziewięć nagród Genie, w tym za najlepszy film, a Vanasse nagrodzono za najlepszą rolę kobiecą. Wystąpiła też m.in. w komedii romantycznej Woody'ego Allena "O północy w Paryżu", thrillerze "Angle mort", francuskim dramacie "Switch", kanadyjskiej komedii "French Immersion" czy komedii romantycznej "I'm Yours" z Rossifem Sutherlandem. Obecnie mieszka w Montrealu i Nowym Jorku.


MARGOT ROBBIE jako Laura Cameron


Laura Cameron
Laura to ideał: najładniejsza dziewczyna w klasie, łagodna, inteligentna, pełna dobrych intencji. Dołącza do załogi Pan Am po ucieczce z własnego ślubu. Pełna entuzjazmu, ciekawości i otwartości na przygody, jest narażona na niebezpieczeństwa. Na szczęście starsza siostra Kate wraz z innymi bardziej doświadczonymi stewardesami służą jej wsparciem.

Margot Robbie
Robbie urodziła się w Australii i dorastała w Gold Coast. Później przeniosła się do Melbourne, gdzie w wieku 17 lat rozpoczęła zawodową karierę aktorską. Zdobyła popularność jako Donna Brown w serialu "Sąsiedzi", będącym kroniką życia mieszkańców Ramsay Street na przedmieściach australijskiego Erinsborough. Rola ta przyniosła jej dwie nominacje do nagrody Logie dla najpopularniejszej i najbardziej uzdolnionej nowej aktorki.


MICHAEL MOSLEY jako Ted Vanderway


Ted Vanderway
Ted pochodzi z prominentnej rodziny. Jest pewny siebie i pełen optymizmu, ale nie zawsze wychodzi mu to na dobre. Z powodu wybujałego ego można go łatwiej zranić, niż się spodziewa. Samozwańczy kobieciarz, chętnie prawi komplementy, ale nie jest mistrzem radzenia sobie z emocjami.

Michael Mosley
Urodzony w Iowa City, Michael Mosley jest absolwentem American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku. Po jej ukończeniu rozpoczął karierę w Nowym Jorku, występując w licznych teatrach, w tym w Soho Playhouse, Cherry Lane Theatre Studio Dant i Manhattan Theatre Club, gdzie zagrał główną rolę Adama w sztuce "Back Back Back" Itamara Mosesa. Chociaż teatr jest pasją Mosleya, pociąga go także film i telewizja. Jedną z jego pierwszych występów telewizyjnych był serial "The Education of Max Bickford", w którym wystąpili m.in. Richard Dreyfuss, Marcia Gay Harden i Katee Sackhoff. W 2006 roku zagrał w "Uprowadzonych" u boku m.in. Timothy'ego Huttona, Dana Delaneya, Jeremy'ego Sisto i Olivii Thirlby. Mosley zagrał też Drewa Suffina w ostatnim sezonie serialu "Hoży doktorzy". Tu rola cynicznego, antyspołecznego byłego studenta medycyny przyniosła mu uznanie krytyków. Widzowie CANAL+ znają go z gościnnych występów w takich serialach, jak "Mentalista" czy "Rockefeller Plaza 30". Pojawił się także gościnnie w trzech odcinkach serialu "Justified - Bez przebaczenia". Na dużym ekranie Mosley wystąpił m.in. w "Narzeczonym mimo woli" wraz z Sandrą Bullock i Ryanem Reynoldsem, w "Przypadkowym mężu" u boku Umy Thurman, Jeffreya Deana Morgana i Colina Firtha oraz w "27 sukienkach" z Katherine Heigl.


MIKE VOGEL jako Dean Lowrey


Dean Lowrey
Kapitan Clipper Majestic - najmłodszy pilot w Pan Am. W pracy jest stanowczy, pewny siebie i opanowany. Prywatnie wręcz przeciwnie. Dean jest czarujący, pociąga go niebezpieczeństwo romansu, ale wierzy w siłę prawdziwej miłości.

Mike Vogel
Mike Vogel radzi sobie coraz lepiej w Hollywood. Ostatnio można go było zobaczyć obok Michelle Williams i Ryana Goslinga w "Blue Valentine" oraz w oscarowych "Służących", gdzie wystąpił u boku Emmy Stone. Zagrał też m.in. w komedii "Ilu miałaś facetów?" z Anną Faris i Chrisem Evansem, "Dziewczynie z Ekstraklasy", "Projekcie: Monster", "Spirali życia i śmierci", "Posejdonie" czy "Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną". Miłośnicy seriali znają go z "Miami Medical" i "Uziemionych". Mieszka w Los Angeles z żoną i dwiema córkami.


KOSTIUMY - ANE CRABTREE


- To niezwykłe, że ten przymusowy ubiór jest tak seksowny - mówi o mundurach noszonych w 1963 roku przez stewardesy Pan Am kostiumografka serialu Ane Crabtree. - Wiele wczesnych projektów Prady było wzorowanych na mundurach. Mundur jest wspaniały w swojej prostocie i funkcji, którą spełnia.

Crabtree zaczęła projektować kostiumy do pilota serialu "Rodzina Soprano", przy którym pracował także Bob Show, choć wówczas się nie spotkali. - Jeśli miałabym wymienić kogoś, u boku kogo chciałabym oddawać się pracy twórczej, to byłby to on. Przez całą karierę mówiono mi, że powinnam z nim pracować. W pewnym sensie projektujemy na zasadzie osmozy, co spowodowane jest brakiem czasu i jest typowe dla telewizji. Mamy podobne wyczucie wizualne.

Crabtree pracuje nieprzerwanie. Spośród jej ostatnich kreacji warto wymienić Timothy'ego Olyphanta w serialu "Justified - Bez przebaczenia". Pracowała także przy serialu "Luck" udziałem Dustina Hoffmana i Nicka Nolte. Ale to "Pan Am", którego producentami wykonawczymi są Jack Orman, Thomas Schlamme i była stewardesa Pan Am Nancy Hult Ganis, stanowi jedno z największych wyzwań w jej karierze. - W tym przypadku nasza praca była o tyle złożona, że musieliśmy opracować kostiumy dla nawet czterech krajów na odcinek. Mam ochotę zapytać "Kto robi coś takiego w telewizji?" To bardziej przypomina kręcenie filmu.

Crabtree uważa, że skrupulatność w odniesieniu do każdego stroju odróżnia "Pan Am" od większości obecnie emitowanych seriali telewizyjnych. - Ubrania i kostiumy kryją w sobie piękne tajemnice, świadczące o konkretnym miejscu. Czasami kostiumy są dokumentem same w sobie, a innym razem mają bardziej malarski i emocjonalny charakter. Te niuanse są szczególnie ważne, gdy bohaterowie występują w strojach innych, niż mundur Pan Am. Crabtree chciała, aby ubiór postaci podkreślał jej osobowość. Mówiąc o sukni z pięknym, odważnym, zielonym wzorem kwiatowym stworzonym dla postaci granej przez Christinę Ricci, Crabtree wyjaśnia: - Maggie to jędza, ten rzadki gatunek, który nie boi się wyróżniać. Dla Laury (Margot Robbie), która pod wpływem impulsu uciekła z własnego ślubu, Crabtree zaprojektowała przepasaną w talii suknię w białe, fiołkowo-różowe i zielone pasy. - To dama. Chce postępować słusznie ze względu na rodzinę - wyjaśnia Crabtree. - Uwięziona pomiędzy dwoma światami, jest ubrana w sukienkę, która spodobałaby się jej matce. To zachwycająco kobieca w swojej prostocie szmizjerka. Mężczyźni mają ochotę chwycić tak ubraną kobietę w pasie. Jest to posągowy i piękny styl dziewczyny z sąsiedztwa, ale z pewną dozą zmysłowości, idealny wizerunek kobiety z przedmieścia, mentalności typu "nie pozwól, aby twój sąsiad był lepszy od ciebie".

O siostrze Laury Crabtree mówi - Kate przykuwa uwagę. Przypomina mi moją ciotkę, która była stewardessą TWA, więc postać Kate nieco na niej wzoruję. Jest to poważna dziewczyna i ponętna kobieta, intelektualistka, dama z ciałem wartym grzechu i głową do interesów. Idealne ucieleśnienie lat 60. Kate pracuje dla wywiadu Stanów Zjednoczonych, wykonując drobne zlecenia podczas przerw w podróży po drugiej stronie Atlantyku. Crabtree opowiada o nieco niepasującej do Kate sukience koktajlowej do wykorzystania w wątku miłosnym: - Zaprojektowałam białą suknię w stylu Marilyn (Monroe), śpiewającej Happy Birthday prezydentowi Kennedy'emu. Szukałam neutralnej kolorystycznie sukni na ramiączkach z lamówką z piór, aby wyróżniała się w morzu mężczyzn odzianych w biało-czarne smokingi.

Wreszcie Crabtree opisuje nieco awangardową kreację dla Karine Vanasse. - Colette jest typową Francuzką, w dużym stopniu wyprzedzającą modę. Jej sukienka jest dopasowana do ciała, niczego nie odsłania, ale jest się oczarowanym skórą kryjącą się pod spodem. To subtelna, cicha piękność. Nic nie jest w niej szorstkie.


ŚWIAT A.D. 1963 - SCENOGRAFIA - BOB SHAW


Przed scenografem "Pan Am" Bobem Shawem stało trudne zadanie. Musiał nie tylko odtworzyć Amerykę z 1963 roku, ale również zaprojektować scenografię w tak różnych miejscach, jak Londyn, Berlin, Rzym, Dżakarta, Kuba czy Hongkong. Zbudował od zera Boeinga 707 i olbrzymi terminal Worldport, korzystając ze scenografii prawdziwej i stworzonej komputerowo.

Shaw ma duże doświadczenie jako scenograf. Pracował przy wielokrotnie nagrodzonym serialu "Siostra Jackie", a sam zdobył trzy nominacje do nagrody Emmy® za "Rodzinę Soprano", Emmy® za pracę nad nakręconym w Nowym Jorku pilotem serialu "Mad Men" (zakończył współpracę, kiedy produkcja przeniosła się do Los Angeles), jak również nominację za "Zakazane Imperium".

- "Pan Am" to nie jest przedsięwzięcie, za które można było się zabrać w czasach sprzed internetu - mówi Shaw. - Dawniej przygotowania były niezwykle wyczerpujące i czasochłonne. Teraz wychodząc z biura możesz poprosić kogoś o znalezienie zdjęć baru w Dżakarcie z 1963 roku, a kiedy wrócisz, będą na twoim biurku. Nie byłoby to możliwe kilkanaście lat temu.

Z entuzjazmem opowiada też o niepowtarzalnych scenografiach, które trzeba było zaprojektować do każdego odcinka. - Sposób organizacji pracy w telewizji zmienił się przez ostatnie 10 -12 lat. Produkcja bardziej przypomina tę filmową. Oczekiwania widzów także się zmieniły. Kiedyś w filmach musiała być określona liczba scen w plenerze, w pracy lub domu bohaterów. Obecnie, niezależnie od rodzaju filmu i od tego, czy dzieje się współcześnie, czy w przeszłości, miejsce akcji zmienia się jak w kalejdoskopie.

Shaw i jego zespół z wyprzedzeniem szczegółowo planowali pracę i działali wespół z autorami serialu tak, aby widzowie poczuli, że naprawdę przenieśli się w czasie i przestrzeni. - Zanim otrzymywaliśmy scenariusz, robiliśmy research i przekazywaliśmy autorom znalezione materiały artystyczne - wyjaśnia Shaw. - Przedstawialiśmy im sztukę z Berlina, Dżakarty, Rangun albo Paryża, a oni w odpowiedzi na nasze poszukiwania dokonywali zmian w scenariuszu, bazując na zaproponowanych przez nas pomysłach. Wszyscy byli gotowi płynąć z prądem tam, dokąd prowadził trop.

Shaw wspomina wiele scenografii wykonanych na potrzeby "Pan Am", ale szczególnie utkwiły mu w pamięci te, przy realizacji których poza ciężką pracą konieczny był szczęśliwy traf. - Indonezja to magiczne miejsce, ale jej architektura jest zadziwiająco powierzchowna - mówi. - Może być naprawdę piękna, ale są też budynki wykonane z bloczków betonowych pomalowanych na dziwne kolory. Kiedyś mijaliśmy buddyjską świątynię w Brooklynie zbudowaną z betonowych bloczków pomalowanych na żółto, a ja powiedziałem: "Zatrzymajcie się, tam jest nasz bar". Innym razem: - Podczas kręcenia sceny, zaskoczyła nas straszna ulewa, więc musieliśmy wcześnie przerwać zdjęcia. Było jeszcze lato, a podeszczowa wilgoć idealnie pasowała do Dżakarty. Takie momenty mogą trafiać się rzadko, ale dają satysfakcję. Ten deszcz potęgował wrażenie, że jesteśmy w tropikach.


ANN KLINE - MUZYKA


Ann Kline była odpowiedzialna za muzykę m.in. do "Prezydenckiego pokera", "Ostrego dyżuru" oraz filmu Quentina Tarantino "Jackie Brown". Jako kierownik muzyczny serialu "Pan Am" zagłębiła się w muzykę lat 60. z całego świata, aby znaleźć odpowiednie utwory do scen rozgrywających się od Paryża, przez Berlin po Dżakartę. - Znalezienie utworów stanowiących idealny komentarz do akcji rozgrywającej się w danej scenie wymaga mnóstwa poszukiwań - przyznaje Kline. - Ale te poszukiwania są zabawne i przyjemne, przynoszą mnóstwo satysfakcji. Uświadomienie sobie, jak wiele różnych stylów muzyki było granych w tamtym czasie jest zaskakujące.

Ale znalezienie odpowiedniej muzyki to tylko początek wyzwań stojących przed kierownikiem muzycznym. Uzyskanie pozwoleń od posiadaczy praw bywa znacznie trudniejsze. - W zależności od kraju wygląda to różnie - wyjaśnia. - Z powodu stref czasowych często zdarzało mi się wykonywać telefony o trzeciej nad ranem. W Stanach dzieje się to szybko, bo wszyscy są przyzwyczajeni do reguł obowiązujących w branży. Więcej czasu zajęłoby uzyskanie praw od wydawcy muzycznego we Francji, niż od jego odpowiednika w Stanach. Mówimy na przykład: "Bardzo nam się spieszy. Potrzebujemy ich bezzwłocznie", a oni na to: "W sierpniu jesteśmy na urlopie".

Do tego Kline musiała uważać, by zmieścić się w budżecie, co oznacza, że nie mogła wykorzystywać samych hitów. - Widzowie lubią słyszeć piosenkę, która jest im znana, ale katalog wielkich hitów mieści się w określonym przedziale cenowym. Mogliśmy sobie pozwolić na jeden, może dwa kosztowne utwory na odcinek. Mając to na uwadze, szukaliśmy tytułów z niezależnych katalogów, muzyki klasycznej i jazzowej i utworów z tzw. biblioteki.


OPISY ODCINKÓW

Odcinek 1 - Pierwszy lot
Jest rok 1963, Pan Am to znane na całym świecie linie lotnicze. W ich flocie latają najlepsi piloci, a stewardessy słyną z urody, inteligencji i klasy. Kate, Bridget i Colette należą do elitarnej grupy dziewczyn, które mogą podróżować po całym świecie. Pan Am wprowadza samolot Boeing 707 Clipper Majestic, którego kapitanem jest pewny siebie, charyzmatyczny Dean Lowery. Drugim pilotem zostaje Ted Vanderway. Główna stewardesa Bridget Pierce, znika w tajemniczych okolicznościach tuż po oświadczynach Deana. W wyniku gorączkowych poszukiwań na jej zastępczynię zostaje wybrana zbuntowana ekscentryczka Maggie Ryan. W załodze jest także francuska piękność Colette Valois, żądna przygód 24-latka Kate Cameron, która rozpoczyna współpracę jako szpieg CIA i jej młodsza siostra Laura, której sławę przyniosło zdjęcie opublikowane na okładce magazynu "Life", po tym, jak uciekła z własnego ślubu. W przeddzień inauguracyjnego lotu oficer operacyjny amerykańskiego wywiadu Richard Parks prosi Kate o zamianę paszportu rosyjskiego pasażera Conrada Sabela na nieważny. Na pokładzie Colette wita Johna Stantona, z którym ma romans, oraz jego żonę i syna. Po wylądowaniu pani Stanton daje Colette do zrozumienia, że wie o jej romansie z mężem i ostrzega, aby trzymała się z daleka. Dean odkrywa, że londyńskie mieszkanie Bridget jest puste, Kate dowiaduje się, że Sabel naprawdę nazywa się Roger Anderson i jest brytyjskim agentem MI6, który udawał rosyjskiego pasażera, aby ją sprawdzić.
Premiera: sobota, 14 lipca 2012, godz. 19:00

Odcinek 2 - Paryż zawsze będzie nasz
Podczas lotu do Paryża Kate i Laura odkrywają, że na pokładzie jest ich matka Judith, z którą nie rozmawiały, odkąd Laura uciekła ze swojego ślubu. Siostry boja się stawić czoła sytuacji. Są zaskoczone, kiedy matka oznajmia, że za nimi tęskniła. Szybko okazuje się, że prawdziwą przyczyną jej podróży do Paryża jest zaaranżowanie romantycznej randki Laury z niedoszłym mężem. W Paryżu Dean rusza śladami wspomnień. W nadziei na znalezienie odpowiedzi na pytanie, co stało się z Bridget, trafia do nocnego klubu, gdzie dowiaduje się, że ukochana jest mężatką. Bridget, za sprawą której została zwerbowana Kate ostrzega ją, że życie prywatne nie może przeszkadzać jej w pracy dla CIA. Wyjaśnia, że to błąd, który popełniła podczas misji zmusił ją do przyjęcia nowej tożsamości wkrótce po oświadczynach Deana.
Premiera: sobota, 21 lipca 2012, godz. 19:00

Odcinek 3 - Nowe przyjaźnie
W trakcie lotu do Berlina Maggie poznaje dziennikarza Mike'a Ruskina, który leci do Berlina, aby napisać artykuł o wystąpieniu prezydenta Kennedy'ego. Maggie, która brała aktywny udział w jego kampanii marzy o poznaniu JFK. Kate odkrywa, że jej berlińskiemu kontaktowi, młodej dziewczynie Anke, grozi niebezpieczeństwo. Chce jej pomóc i zabrać ją ze sobą do Stanów. Colette pobyt w Niemczech przypomina okropieństwa II wojny światowej, w trakcie której zginęli członkowie jej rodziny. Dean okazuje się dla niej dużym wsparciem w tej sytuacji. Tedowi bardzo podoba się Laura. Nie ustaje w wysiłkach, żeby ją poderwać.
Premiera: sobota, 28 lipca 2012, godz. 19:00

Odcinek 4 - Ekspozycja na wschód
Załoga Deana zostaje wysłana do stolicy Birmy - Rangun. Tam na Kate czeka zadanie - musi odebrać przesyłkę i wrócić z nią do Stanów. Niestety spóźnia się na miejsce spotkania ze swoim kontaktem, co powoduje, że prosta misja przeistacza się w niebezpieczną przygodę. Maggie, Laura i Colette korzystają z uroków egzotycznego kraju. W związku ze zbliżającym się startem statku kosmicznego Mercury-9, Ted przypomina sobie czasy, kiedy marzył, aby zostać kosmonautą. Wspólnie z Laurą oglądają w telewizji relację z tego wydarzenia, co powoduje, że rodzi się między nimi nic porozumienia. Następnego wieczora Maggie postanawia pokazać Laurze, w jaki sposób można korzystać z życia, pracując jako stewardessa.
Premiera: sobota, 4 sierpnia 2012, godz. 19:00

Odcinek 5 - Moneta w fontannie
Kolejnym celem załogi Pan Am jest Monte Carlo. W samolocie do Londynu, gdzie ekipa ma międzylądowanie, Kate i Maggie rywalizują o względy przystojnego pasażera Niko Lonzy, który okazje się celem misji Kate. Tymczasem atrakcyjna brunetka Ginny Saddler skutecznie uwodzi kapitana Deana. W Londynie Kate dowiaduje się, że ma zdobyć dla CIA odciski palców sowieckiej agentki, z którą Lonza jest umówiony w kasynie w Monte Carlo. Kate musi nakłonić Niko, żeby zabrał ją ze sobą, ale nie jest to proste, bo mężczyzna jest bardzo zainteresowany Maggie. Podczas międzylądowania w Londynie na pokład dołącza Everett Henson, wiceprezes Pan Am. Okazuje się, że Ginna to jego partnerka.
Premiera: sobota, 11 sierpnia 2012, godz. 19:00

Odcinek 6 - The Genuine Article
Maggie znów jest bliska zwolnienia z pracy z powodu niesubordynacji. Tylko braki personalne sprawiają, że zostaje wpisana na lot do Rio de Janeiro. Postanawia podreperować reputację wpraszając się na sesję "Jeden dzień z życia stewardessy Pan Am", którą "Time" zaproponował Laurze. Kate dowiaduje się, że Niko jest jugosłowiańskim dyplomatą na celowniku CIA. Ponieważ jej następna misja jest również z nim związana, dziewczyna musi zastanowić , jak pogodzić swoje rodzące się do niego uczucie z pracą. Mimo zagrożenia Dean, nie potrafi przestać spotykać się z Ginną. W Rio Maggie i Laura wybierają się na zakupy. Interesy ze sprzedawcą podrabianych towarów kończą się dla nich aresztowaniem.
Premiera: sobota, 18 sierpnia 2012, godz. 16:50

Odcinek 7 - Języki romansu
W wyniku kłótni Laura postanawia wyprowadzić się od siostry i zamieszkać u Maggie. Na jednej z pierwszych imprez w nowym mieszkaniu dziewczyna poznaje ciemnoskórego marynarza Joe, z którym od pierwszej chwili wpadają sobie w oko. Jednak stosunek ludzi do Joe uświadamia Laurze, że żyje w kraju, w którym rasizm nadal jest powszechny. Laura musi zdecydować, czy jest w stanie, mimo uprzedzeń ludzi, kontynuować znajomość z Joe. Tymczasem Kate jest zmuszona nie tylko powiedzieć Niko, że pracuje dla CIA, ale także zwerbować go.
Premiera: sobota, 25 sierpnia 2012, godz. 16:50

Odcinek 8 - Unscheduled Departure
Załoga Deana wyrusza w swój pierwszy lot do Caracas. Niestety, w trakcie lotu jeden z pasażerów dostaje zawału serca. Na pokładzie boeinga nie ma lekarza, który mógłby mu pomóc. Samolot przelatuje właśnie nad Haiti i Dean podejmuje decyzję o awaryjnym lądowaniu i poszukaniu na wyspie pomocy medycznej. Na Haiti panuje dyktator François Duvalier, jego stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo napięte. Jednak załodze Pan Am udaje się wynegocjować krótki pobyt na lotnisku. Colette i Ted udają się do pobliskiej wioski szukać lekarza. Nie jest to jednak łatwe, gdyż Haitańczycy boją się pomagać Amerykanom. Im dłużej trwa szukanie pomocy, tym sytuacja pomiędzy załogą a wojskiem dyktatora robi się bardziej napięta.
Premiera: sobota, 1 września 2012, 16:50

Odcinek 9 - Kiss Kiss Bang Bang
Podczas pobytu załogi Pan Am w Londynie Ted prosi Laurę, aby poszła z nim na spotkanie z Amandą Mason, jego dawną miłością. Ted chce wzbudzić w Amandzie zazdrość i udowodnić, że dobrze sobie radzi w życiu, jednak spotkanie nie przebiega po jego myśli. Kate chce zrezygnować z pracy dla CIA. Agencja zgadza się z jej wyborem, ale wyznacza jej ostatnie zadanie. Maggie poznaje Christophera Rawlingsa, przystojnego kongresmana, z którego poglądami politycznymi w ogóle się nie zgadza. Rozbieżności zdań między nimi powoduje obopólną fascynację. Dean i Colette zbliżają się bardzo do siebie. Kapitan zabiera dziewczynę na wieś, aby poznała jego rodziców.
Premiera: sobota, 8 września 2012, 16:50

Odcinek 10 - Romanse po londyńsku
Podczas pobytu załogi Pan Am w Londynie Ted prosi Laurę, aby poszła z nim na spotkanie z Amandą Mason, jego dawną miłością. Ted chce wzbudzić w Amandzie zazdrość i udowodnić, że dobrze sobie radzi w życiu, jednak spotkanie nie przebiega po jego myśli. Kate chce zrezygnować z pracy dla CIA. Agencja zgadza się z jej wyborem, ale wyznacza jej ostatnie zadanie. Maggie poznaje Christophera Rawlingsa, przystojnego kongresmana, z którego poglądami politycznymi w ogóle się nie zgadza. Rozbieżności zdań między nimi powoduje obopólną fascynację. Dean i Colette zbliżają się bardzo do siebie. Kapitan zabiera dziewczynę na wieś, aby poznała jego rodziców.
Premiera: sobota, 15 września 2012, 16:50

Odcinek 11 - Sekrety i kłamstwa
Maggie pisze felieton dla "Village Voice", w którym krytykuje politykę Christophera Rawlingsa. Po publikacji nie sądzi, że Chris kiedykolwiek się do niej jeszcze odezwie. W środku nocy do drzwi Kate puka tymczasem Bridget. CIA pozwoliło jej wrócić do dawnego życia. Nie może się doczekać, kiedy wróci do pracy w Pan Am i Deana. Bridget nie wie o romansie Deana i Colette. Po zawaleniu ostatniego zadania i narażeniu życia ludzi, Kate zostaje wezwana na poddanie się badaniom na wykrywaczu kłamstwa. Ted zaczyna spotykać się z Amandą. Jest trochę zagubiony i nie wie, jak postępować z dziewczyną. O radę prosi Laurę. Nie widzi tego, co Laura do niego czuje.
Premiera: sobota, 22 września 2012, 16:50

Odcinek 12 - Stosunki dyplomatyczne
Załoga Deana szykuje się do pierwszego w historii komercyjnego lotu samolotu amerykańskiego do Moskwy. W dniu wylotu Dean dowiaduje się, że obowiązki pierwszego kapitana przejmie od niego weteran lotnictwa - George Broyles. W Rosji Kate próbuje wykonać kolejne zadanie. Nie jest łatwo, ponieważ Laura zostaje oskarżona o bycie amerykańskim szpiegiem. Kate próbuje jednocześnie wywiązać się ze swojego zobowiązania wobec CIA i pomóc siostrze. Maggie idzie na oficjalną imprezę z kongresmenem. W trakcie wieczoru spotyka Teda i Amandę, których związek szybko się rozwija. Przez przypadek odkrywa tajemnicę Amandy.
Premiera: sobota, 29 września 2012, 16:50

Odcinek 13 - Nowe granice
Tedowi nie wierzy, że jego narzeczona woli kobiety. Colette rezygnuje ze związku z Deanem i prosi o przeniesienie. Poznaje w samolocie przystojnego Omara i bez wahania umawia się z nim na randkę w Rzymie. W tym czasie Dean zostaje poinformowany przez lokalnych celników, że na pokładzie samolotu znajduję się przemytnik. Urzędnicy proszą go o wskazanie podejrzanego. Zazdrosny o Colette, Dean wskazuje na Omara. Okazuje się, że mężczyzna rzeczywiście nie jest tym, za kogo się podaje. Kiedyś w przypływie szaleństwa Laura pozowała fotografowi z "Life Magazine" do aktów, które miały być jej prywatną pamiątką. Niestety dziewczyna dowiaduje się, że jej nagie fotki wystawiono w galerii.
Premiera: sobota, 6 października 2012, 16:50

Odcinek 14 - Nadchodzi Nowy Rok
Omar zabiega o względy Colette, co doprowadza do szału Deana. Dodatkowo pilot zostaje uziemiony, jak podejrzewa, nieoficjalnie z powodu afery z Ginny. Maggie wplątuje się w nielegalne przemytnicze interesy z kapitanem Broyles'em. Ted ma wątpliwości dotyczące poślubienia Amandy. Niestety rodzina i narzeczona bardzo na niego naciskają. Omar prosi Colette o oficjalne pozwolenie o zabieganie o jej rękę - tego wymaga od niego królewski protokół. Dwóch agentów CIA współpracujących z Kate oskarża się wzajemnie o bycie podwójnymi agentami. Kate musi zdecydować, komu może zaufać. Jednocześnie cała załoga przygotowuje się do wspólnego powitania Nowego Roku - 1964.
Premiera: sobota, 13 października 2012, 16:50
CZYTAJ BLOGI FILMOWE

Pan Am
USA, 2011
Pan Am" przenosi nas w lata 60. XX wieku do czasów, gdy podróżowanie samolotem było przygodą, a każde miejsce na Ziemi było jeszcze egzotyczne.
serial obyczajowy
Pan Am
4,4 5 1 23