Fox
  • Oscar

PREMIERA

2010.08.23

CANAL+ PREMIUM

PAN I WŁADCA: NA KRAŃCU ŚWIATA

Master And Commander: The Far Side Of The World

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 132 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1805. Napoleon Bonaparte podbija kolejne kraje. Bitwy toczą się również na morzach. Napoleońskiej armii stawia opór jedynie flota Wielkiej Brytanii. UMS "Surprice" pływający w pobliżu północnej Brazylii dostaje rozkaz od Admiralicji: ma przechwycić francuski okręt "Acheron" i zająć go bądź zatopić.

Siły obu jednostek są jednak nierówne. "Surprice" ze 197 ludźmi załogi i 28 działami ma stawić czoła nowoczesnemu okrętowi wojennemu wyposażonemu w najnowsze zdobycze techniki, w tym aż 44 działa. Kapitan "Surprice'a", komandor marynarki królewskiej Jack Aubrey (Russell Crowe), nie zamierza jednak rezygnować z walki. Ale początkowo to Francuzi zaskakują Anglików. Choć we mgle udaje im się zmylić przeciwnika bilans strat "Surprice'a" jest pokaźny: dziewięciu zabitych i uszkodzony ster. Po remoncie statku Aubrey postanawia ścigać napastników. Nie wszystkim podoba się ten pomysł, bo "Acheron" znacznie przewyższa "Surprice'a" klasą i marynarze obawiają się kolejnej porażki. Nawet najbliższy przyjaciel Aubreya, okrętowy lekarz i botanik dr Stephen Maturin (Paul Bettany), nie jest przekonany do tak ryzykownych działań. Ale kapitan jest nieugięty. Od wybrzeża Brazylii, przez Przylądek Horn, okolice Antarktydy aż do Wysp Galapagos "Acheron" ściga Francuzów. Aubrey służył niegdyś pod wodzą legendarnego admirała Nelsona i wpojone wówczas ideały nie pozwalają mu przyznać się do porażki. W końcu, w pobliżu Wysp Galapagos, dochodzi do decydującej konfrontacji obu okrętów.

Scenariusz "Pana i władcy" powstał w oparciu o 20-tomową sagę powieściową Patricka O'Briana, cenionego współczesnego pisarza rodem z Wielkiej Brytanii. Za kamerą stanął wybitny australijski reżyser PETER WEIR. 60-letni twórca jest autorem legendarnych już filmów tj. "Piknik pod Wiszącą Skałą", "Gallipoli", "Świadek", "Stowarzyszenie Umarłych Poetów", "Zielona karta" czy "Truman Show". Większość zdjęć do "Pana i władcy" kręcono w autentycznych, egzotycznych zakątkach świata, a Wyspy Galapagos po raz pierwszy służyły za scenerię do realizacji filmu fabularnego. W postać charyzmatycznego kapitana Aubreya wcielił się laureat Oscara za "Gladiatora" Russell Crowe. Pochodzący z Australii aktor wystąpił też w filmach tj. "Szybcy i martwi", "Tajemnice Los Angeles", "Informator", "Dowód życia" i "Piękny umysł". Na planie tego ostatniego pracował z Paulem Bettanym, z którym spotkał się ponownie podczas realizacji "Pana i władcy". 34-letni Bettany pamiętany jest z filmów "Obłędny rycerz", "Dogville" i "Wimbledon".

Nagrody filmowe

Najlepsze zdjęcia, Russell Boyd, PAN I WŁADCA: NA KRAŃCU ŚWIATA
Najlepszy montaż dźwięku, Richard King, PAN I WŁADCA: NA KRAŃCU ŚWIATA

WASZE OPINIE

kopia

niektóre filmy trzeba obejrzeć do końca. Znakomity portret Kapitana a raczej ówczesnego tytana. Świetne kostiumy, dobre dialogi i wspaniała wzruszająca historia nie mówiąc o zdjęciach. Film wśród 10 najlepszych pokazanych w tym roku . Nie bez powodu 2 oskary.

gbpsary

jaka to premiera jak był juz premierą C+ w 2005 !

xander

Bardzo dobry film. Pamiętam, gdy byłem w kinie to pierwsza scena wcisnęła mnie w fotel i to mimo, że wcześniej widziałem już "Szeregowca Ryana". Potem film idzie w innym kierunku, jak napisali poprzednicy to nie jest film przygodowy. Niemniej jednak film ogląda się dobrze między innymi dzięki bardzo fajnym zdjęciom. Dla mnie osobiście rewelacyjnie pokazana była relacja między bohaterami granymi przez Crowe'a i Bettany'ego - te ich filozoficzne rozmowy wieczorami i bijący po oczach wzajemny szacunek. No i fajny jest ten niemal ojcowski stosunek Crowe'a do członków załogi. Z czystym sercem polecam tym, którzy nie widzieli.

W skali od 1 do 10 film oceniam na 8,5
PAN I WŁADCA: NA KRAŃCU ŚWIATA
reżyseria:
USA, 2003
Rok 1805. Napoleon Bonaparte podbija kolejne kraje. Bitwy toczą się również na morzach. Napoleońskiej armii stawia opór jedynie flota Wielkiej Brytanii. UMS "Surprice" pływający w pobliżu północnej Brazylii dostaje rozkaz od Admiralicji: ma przechwycić francuski okręt "Acheron" i zająć go bądź zatopić.
film przygodowy
PAN I WŁADCA: NA KRAŃCU ŚWIATA
4,2 5 1 85