PREMIERA

2005.10.14

CANAL+ PREMIUM

Pan od muzyki

Les Choristes

Francja/Szwajcaria/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Francuska prowincja końca lat 40. Clément Mathieu (Gerard Jugnot) jest nauczycielem muzyki i niespełnionym kompozytorem.

Dobiegający 50-tki mężczyzna ledwo wiąże koniec z końcem, więc kariera muzyczna wciąż pozostaje tylko w sferze jego marzeń. Kolejna praca nie zapowiada się ciekawie. Mathieu ma zostać wychowawcą i nauczycielem w domu poprawczym pod znamienną nazwą "Dno stawu".

Już w bramie wita go najmłodszy z wychowanków, 6-letni Pépinot (Maxence Perrin), który codziennie czeka tu na swoich rodziców. Pozostałymi podopiecznymi placówki są osieroceni bądź porzuceni chłopcy w wieku od kilku do kilkunastu lat. Mathieu szybko orientuje się, że życiem ośrodka rządzą niepisane zasady bezwzględnego posłuszeństwa i rygoru. Nowy nauczyciel dostrzega jednak w swoich uczniach wrażliwość i dobro. Szansą na odczarowanie ich smutnego dzieciństwa staje się założony przez niego chór. Największy talent wokalny zdradza Pierre Morhange (Jean-Baptiste Maunier), którego umieściła tu samotna matka (Marie Bunel). Uczniowie zaczynają darzyć swojego "pana od muzyki" coraz większym szacunkiem i sympatią. Niestety jego metody wychowawcze nie przypadają do gustu dyrektorowi placówki. Po latach, swojego niezwykłego nauczyciela wspomina znany dyrygent Pierre Morhange (Jacques Perrin) i jego przybrany syn, Pépinot (Didier Flamand).

"Pan od muzyki" to przebój francuskich kin ostatnich lat. Film obejrzało niemal 8 milionów Francuzów, co stawia go w jednym rzędzie obok tak wielkich przebojów, jak "Amelia". Debiut reżyserski CHRISTOPHE'A BARRATIERA to remake "Klatki słowiczej"- klasycznego filmu Jeana Dréville'a z 1943. Zdjęcia kręcono w malowniczym zamku w prowincji Puy-de-Dome. Producentem filmu i odtwórcą roli dorosłego Pierre'a jest gwiazdor francuskiego kina Jacques Perrin. Reżyser ("Makrokosmos") i producent ("Himalaya", "11.09.01") wystąpił jako aktor w tak głośnych filmach, jak "Prawda", "Przedział morderców", "Panienki z Rochefort", "Pustynia Tatarów", "Cinema Paradiso", "Wszyscy mają się dobrze" czy "Braterstwo wilków". W postać tytułowego nauczyciela wcielił się dwukrotnie nominowany do Cezara (w tym za rolę Mathieu) Gerard Jugnot, pamiętany z filmów "Pan Klein", "Zabawka", "Lokator", "Siódma kompania w świetle księżyca", "Zabójczy parasol", "Śmiertelne zmęczenie". Artysta jest też cenionym reżyserem i scenarzystą. Rolę małego Pépinota zagrał syn Jacquesa Perrina - Maxence. W powodzi wyróżnień dla "Pana od muzyki" znalazły się: nominacje do Oscara za najlepszy film zagraniczny i piosenkę, Europejska Nagroda Filmowa za muzykę oraz Cezary za muzykę i dźwięk (plus nominacje za film roku, debiut roku, reżyserię, scenografię i dwie role główne).

WASZE OPINIE

patric

Najlepszy z filmów jaki widziałem, poruszający i ciekawy jako materiał dla nauczycieli i
wychowawców. Pełen nadziei i wiary w dobro, którego tak mało na świecie a wystarczy, że w
dzieciństwie każdy z nas dostanie tego co potrzebuje - miłości, zrozumienia, akceptacji,
dobrego wychowania - tak by w przyszłości być kimś.

JA

Film ma niesamowity klimat. Fabuła może niezbyt ambitna, ale jest coś takiego, że chce się ten film oglądać jeszcze raz. Mistrzostwem jest muzyka.....

urgazhi

powiem tylko - genialny...
Pan od muzyki
Francja/Szwajcaria/Niemcy, 2004
Francuska prowincja końca lat 40. Clément Mathieu (Gerard Jugnot) jest nauczycielem muzyki i niespełnionym kompozytorem.
melodramat
Pan od muzyki
4,7 5 1 70