PREMIERA

2014.04.26

CANAL+ PREMIUM

Panaceum

Side Effects

USA, 2013

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

Ocena filmu

0.00

Opis

"Panaceum" to prowokujący do refleksji thriller psychologiczny, w którym zażywany przez kobietę lek wywołuje niespodziewane i tragiczne w skutkach efekty uboczne.

Emily (Rooney Mara) oraz Martin (Channing Tatum) są młodzi, piękni i bogaci. Ona przyjechała do Nowego Jorku, by studiować grafikę, ale ostatecznie skończyła jako kelnerka. On to młody materialista, który na Wall Street spełnił swój amerykański sen, nawet jeśli musiał przy tym kraść i oszukiwać. Nie zakochał się w Wmily, tylko w jej wyobrażeniu, które może stawiać na piedestale. Jest dla niego po prostu kolejnym trofeum. Kiedy trafia do więzienia za przekręty finansowe, świat Emily rozpada się na kawałki. Kobieta trafia pod opiekę psychiatry dr. Victorii Siebert (Catherine Zeta-Jones). W małym mieszkanku na Manhattanie czeka cztery lata na powrót ukochanego. Pojawienie się Martina niewiele jednak pomaga. Po umyślnym wjechaniu samochodem w ścianę, trafia do dr. Banksa (Jude Law). Chwytając się ostatniej deski ratunku przed hospitalizacją, Emily zgadza się zażywać nowe na rynku środki antydepresyjne. Decyzja ta prowadzi do tragedii.

"Panaceum" to prowokujący do refleksji thriller psychologiczny, w którym zażywany przez kobietę lek wywołuje niespodziewane i tragiczne w skutkach efekty uboczne. Film podejmuje temat zamazywania granicy pomiędzy rzeczywistością a chorobą psychiczną. "Nie wiadomo, co jest prawdą, a co ułudą, niemalże jak u Hitchcocka" - mówił scenarzysta filmu Scott Z. Burns, który wraz dr. Sashą Bardeyem przeprowadzili szeroko zakrojone badania na temat rosnącego użycia środków antydepresyjnych w USA. Znaleźli dowody, że leki, za pomocą których leczy się depresję i stany lękowe, powodują nierzadko niewyjaśnione zachowania. Burns wyszukał mnóstwo artykułów przypisujących środkom antydepresyjnym różne zbrodnie, od fizycznych napaści po morderstwa.

"Panaceum" był określany "ostatnim filmem STEVENA SODERBERGHA", który zdobył sławę i uznanie już swoim debiutem pełnometrażowym. Za "Seks, kłamstwa i kasety wideo" zdobył Złotą Palmę festiwalu w Cannes. Oscara za reżyserię zdobył 11 lat później za "Traffic". W trakcie ponad dwóch dekad kariery nakręcił prawie trzydzieści filmów, w tym trylogię "Ocean's", "Dobrego Niemca", "Solaris", "Intryganta", dylogię "Che", "Contagion - Epidemię strachu", "Co z oczu, to z serca, "Schizopolis" oraz "Kafkę". Jest uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej kreatywnych twórców amerykańskiego kina, jednocześnie nie ma innego reżysera, który kręciłby filmy takie jak on. Odnosi również wielkie sukcesy jako producent, ma na swoim koncie m.in. "Michaela Claytona" Tony'ego Gilroya, "Niebezpieczny umysł" George'a Clooneya, "Przez ciemne zwierciadło" Richarda Linklatera czy "Miasteczko Pleasantville" Gary'ego Rossa. Lubi pracować ze sprawdzonymi aktorami. "Panaceum" to trzecie spotkanie reżysera z Channingiem Tatumem, z którym prywatnie się przyjaźnią (wcześniej "Magic Mike" oraz "Ścigana"). Po raz trzeci gra u Soderberga także Catherine Zeta-Jones, która wystąpiła także w "Trafficu" i "Ocean Twelve - Dogrywkce". Reżyser pracował również wcześniej z Jude'em Law na planie "Contagion - Epidemii strachu".
Panaceum
reżyseria:
USA, 2013
"Panaceum" to prowokujący do refleksji thriller psychologiczny, w którym zażywany przez kobietę lek wywołuje niespodziewane i tragiczne w skutkach efekty uboczne.
thriller
Panaceum
3,8 5 1 29