PREMIERA

2011.05.21

CANAL+ PREMIUM

Pandorum

Niemcy/Wielka Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: science fiction/horror

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kapral Bower (Ben Foster) wybudza się na statku kosmicznym z wieloletniej hibernacji. Nie jest w stanie przypomnieć sobie ani kim jest, ani jaką misję wypełniał. Znajduje drugiego mężczyznę, porucznika Paytona (Dennis Quaid), którego wyrywa ze snu. Niestety, on także cierpi na amnezję.

Wspólnie próbują odnaleźć w pamięci jakiekolwiek informacje dotyczące wielkiego statku Elysium, na którym się znajdują oraz 60-tysięcznej grupy pasażerów, z którymi rozpoczynali lot. Jedyne, co może naprowadzić ich na trop, to tajemnicze odgłosy dochodzące z głębi statku. Bower decyduje się odszukać ich źródło. Komunikując się z Paytonem przez radio przeszukuje każdy możliwy zakątek. Wkrótce odkrywa mroczny sekret Elysium. Astronauci uświadamiają sobie, że od tego, czy przetrwają, zależy los całej ludzkości.

"Pandorum" to wymyślony na potrzeby filmu syndrom, o którym bohaterowie-kosmonauci rozmawiają przez radio. Dyskutują o sytuacji, kiedy człowiek zbyt długo przebywa w przestrzeni kosmicznej, z dala od macierzystego świata. Cierpi wtedy z powodu samotności i niepokoju, wywołanego bezmiarem przestrzeni kosmicznej oraz byciem uwięzionym w statku. Objawami są paranoje, halucynacje oraz włączanie się instynktu zabójcy. W filmie nietrudno odnaleźć nawiązania do mitologii i literatury starożytnej Grecji - do mitu o puszce Pandory, do Pól Elizejskich, będących częścią Hadesu, świata zmarłych oraz do "Odysei" Homera. Odtwórca jednej z głównych ról, wcielający się w kaprala Bowera, Ben Foster ("Sześć stóp pod ziemią", "3:10 do Yumy"), uważa, że wydarzenia mające miejsce na statku Elysium symbolizują "to, do czego zmierzamy i przerażający sposób, w jaki traktujemy środowisko naturalne. Pandorum jest po prostu fantazją na temat tego, co może się stać, jeśli nadal będziemy się tak zachowywać". W drugiego kosmonautę wcielił się Dennis Quaid ("Pojutrze", "Ostatnim smoku"), aktor dwukrotnie nominowany do Złotego Globu za "Władców świata" i "Daleko od nieba".

"Pandorum" to efekt współpracy filmowców amerykańskich i niemieckich. Producenci Paul W.S. Anderson i Jeremy Bolt, współtwórcy kasowego hitu "Resident Evil", oraz reżyser CHRISTIAN ALVART ("Antikörper"), zdecydowali się nakręcić swój thriller w poczdamskim Studio Babelsberg ze względu na świetne efekty uzyskane w poprzednich obrazach. Niemieckie ekipy wydały im się dokładne, skrupulatne i niezawodne. Takich właśnie współpracowników potrzebowali do dużego przedsięwzięcia, jakim było "Pandorum". Najważniejszym zadaniem było znalezienie miejsca, w którym zmieściłaby się dekoracja przedstawiająca statek kosmiczny, mogący pomieścić 60 tysięcy osób. Wykorzystano hale studia oraz opuszczoną elektrownię w Berlinie.

WIECZÓR SPECJALNY: KOSMICZNY STRACH

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Mnie ten film przez plus minus 40 minut swoim klimatem przywodził na myśl
pierwszego "Obcego" i choć "Pandorum to oczywiście nie ta liga, jako
całość nie był zły. Fakt, zapożyczenia aż biły gołym okiem, ale w gruncie
rzeczy to mało istotne skoro dobrze się go oglądało.

cadaver

Nic specjalnego ...
Pomysły zaciągnięte z innych filmów posklejane w całość.

GAZO

Super film- charakteryzacja, pomysł, klimat rewelacja.
Film strasznie mocno "śmierdzi" w bardzo bobrym znaczeniu
tego słowa kultowym R.Scottem, co dodaje wszystkim miłośnikom
tego gatunku tylko papryczki.
Jeśli perypetie na Nostromo oglądaliście tak jak ja już klikadziesiąt razy
to ten obraz przełkniecie z przyjemnością.
POLECAM!
Pandorum
reżyseria:
Niemcy/Wielka Brytania, 2009
Kapral Bower (Ben Foster) wybudza się na statku kosmicznym z wieloletniej hibernacji. Nie jest w stanie przypomnieć sobie ani kim jest, ani jaką misję wypełniał. Znajduje drugiego mężczyznę, porucznika Paytona (Dennis Quaid), którego wyrywa ze snu. Niestety, on także cierpi na amnezję.
science fiction/horror
Pandorum
4,7 5 1 17