Fox
  • Złote Globy

PREMIERA

2006.11.10

CANAL+ PREMIUM

Pani Doubtfire

Mrs. Doubtfire

USA, 1993

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia familijna

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Daniel Hillard (Robin Williams) nigdy nie był wzorem męża i ojca. Nic więc dziwnego, że po 14 latach małżeństwa żona Miranda (Sally Field) ma dość jego lekkomyślnych wyskoków i żąda rozwodu. Od tej pory Daniel może widywać trójkę ich dzieci tylko raz w tygodniu.

Nieoczekiwanie dostaje jednak szansę na zmianę tej sytuacji. Okazuje się, że wiecznie zajęta Miranda szuka gosposi. Daniel, bezrobotny aktor, wciela się więc w postać 60-letniej pani Euphegenii Doubtfire, pochodzącej ze Szkocji super niani i kucharki. W genialnej metamorfozie pomaga mu charakteryzacja, dzięki której jest nierozpoznawalny nawet przez najbliższych. Ale zdobycie posady to dopiero początek batalii o odzyskanie rodziny. Przy boku Mirandy pojawia się bowiem niejaki Stuart Dunmeyer (Pierce Brosnan). Zazdrosny o byłą żonę Daniel postanawia pozbyć się pewnego siebie rywala.

"Pani Doubtfire" to jedna z najbardziej kasowych komedii ostatnich dziesięcioleci. Twórcą filmu jest CHRIS COLUMBUS, w którego dorobku znajdują się tak znane tytuły, jak "Kevin sam w domu", "Kevin sam w Nowym Jorku", "Dziewięć miesięcy", "Mamuśka", "Człowiek przyszłości" oraz dwie pierwsze części przygód Harry'ego Pottera ("Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Harry Potter i Komnata Tajemnic").

Tytułową postać brawurowo zagrał Robin Williams. Nad jego charakteryzacją, która trwała codziennie przeszło cztery godziny, pracował Greg Cannom. Wyróżniony Oscarem ("Buntownik z wyboru") Williams był gwiazdą takich produkcji, jak "Świat wedłu Garpa", "Good Morning, Vietnam", "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Fisher King", "Jumanji", "Klatka dla ptaków", "Człowiek przyszłości", "Bezsenność" i "Zdjęcie w godzinę". Partnerują mu: zdobywczyni dwóch Oscarów ("Norma Rae", "Miejsca w sercu") Sally Field ("Stalowe magnolie", "Forrest Gump") i czterokrotny odtwórca roli Jamesa Bonda - Pierce Brosnan ("Miłość ma dwie twarze", "Krawiec z Panamy").

Wśród licznych wyróżnień, które zdobył film znajdują się: Oscar za charakteryzację, dwa Złote Globy (komedia roku, rola Williamsa), People's Choice za komedię roku oraz nagrody American Comedy i MTV Movie za rolę Williamsa.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Robin Williams, film Pani Doubtfire

WASZE OPINIE

pher

odczepcie sie film odgrzany ale niezly

jamarta

Mnie to zazenowalo: znam powazniejsze powody do rozwodu. Wiele halasu o nic? Ojciec byl fajny juz przed przebieranka a glupi babsztyl tego nie widzial?

Frąc

Są takie żelazne komedie, które nigdy się nie starzeją. Komedia C.Columbusa do takich właśnie należy. Oglądałem ten film już wilokrotnie i mam go nawet w swojej kolekcji. Całkiem ciekawy scenariusz traktujący o problemie rozwiedziony par. Zawsze pojawia się kwestia dzieci, które najbardziej na tym cierpią. Jednak nie w tym przypadku. Tutaj bowiem mamy do czynienia z przypadkiem ojca kochającego swoje pociechy do tego stopnia, że wkłada damskie cieuszki i przebiera się za starszą panią świadczącą usługi jako gosposia. Wiele momentów, które bawią widza do łez. I jak zwykle rewelacyjny R.Williams. Do tego jeszcze S.Field i J.Bond na emeryturze, czyli P.Brosnan. Niestey Amerykanie wpadli na pomysł wskrzeszenia tej historii i kręcą drugą część. Totalna głupota. Nawet nie chcę tego oglądać. Dlatego bezpiczniej wybrać pierwszą i co najważniejszą oryginalną część, a nie jakieś odgrzewane kotlety.
Pani Doubtfire
reżyseria:
USA, 1993
Daniel Hillard (Robin Williams) nigdy nie był wzorem męża i ojca. Nic więc dziwnego, że po 14 latach małżeństwa żona Miranda (Sally Field) ma dość jego lekkomyślnych wyskoków i żąda rozwodu. Od tej pory Daniel może widywać trójkę ich dzieci tylko raz w tygodniu.
komedia familijna
Pani Doubtfire
4,3 5 1 64