PREMIERA

2004.04.22

CANAL+ PREMIUM

PARA ZA PARĄ

Coupling

USA, 2003

,

obsada: , , , ,

gatunek: serial komediowy

czas trwania: 22 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Para za parą" to komediowy portret kilkorga mieszkańców wielkomiejskiej metropolii i ich sercowych perypetii.

Trzy pary 30-latków - Susan (Rena Sofer) i Steve'a (Jay Harrington), Jane (Lindsay Price) i Patricka (Colin Ferguson), Sally (Sonya Walger) i Jeffa (Christopher Moynihan) - łączy sukces zawodowy i niezliczone problemy, na które natykają się po przekroczeniu progów własnych sypialni.

"To inteligentna, zabawna i zarazem wyrafinowana konwersacja na temat współczesnych młodych Amerykanów" - tak serial charakteryzuje jeden z jego producentów Ben Silverman. Doświadczony realizator ma w dorobku wiele seriali telewizyjnych m.in. "Dream House USA", "Nashville Star" czy "Baretta" oraz programy "Big Brother" i "Who Wants to Be a Millionaire".

W obsadzie serialu znaleźli się dobrze znani amerykańskiej widowni telewizyjnej młodzi aktorzy, a wśród nich: zdobywczyni nagrody Emmy za rolę w "General Hospital" Rena Sofer ("Ja się zastrzelę", "Traffic"), Jay Harrington ("Świat gliniarzy", "Wszędzie, byle nie tu"), Lindsay Price ("Beverly Hills, 90210", "Kryminalne zagadki Las Vegas"), Colin Ferguson ("The Opposite of Sex", "A Prayer in the Dark"), Sonya Walger ("Pamiętnik żonatego mężczyzny") i Christopher Moynihan ("The Fighting Fitzgeralds").

SERIAL I BOHATEROWIE

"Para za parą" to nowa prowokująca komedia wzorowana na brytyjskim przeboju pod tym samym tytułem. Fabuła prezentuje nowoczesne i śmiałe spojrzenie na relacje między sześcioma samotnymi osobami, które w różnym czasie były, są lub chcą być ze sobą związane. "Para za parą" to nieco przewrotny obraz świata współczesnych romansów i ich - często zabawnych - skutków.

Każda z osób decydujących się na wspólne bycie wnosi do związku jakiś bagaż własnych doświadczeń. Susan (Rene Sofer: "Ja się zastrzelę", "Traffic" oraz nagroda Emmy za "General Hospital") oraz Steve (Jay Harrington: "Świat gliniarzy", "Wszędzie, byle nie tu") nie są pod tym względem wyjątkowi. Ich posag to grupa sprawdzonych przyjaciół i byłych partnerów potrafiących bez pruderii rozmawiać o seksie i wzajemnych - czasem bardzo intymnych - relacjach. W rzeczywistości jednak każde z nich poszukuje tego samego - prawdziwej miłości.

Susan to piękna, przebojowa kobieta bez zahamowań, która kiedyś umawiała się z Patrickiem (Colin Ferguson: "The Opposite of Sex") - charyzmatycznym, pewnym siebie młodym playboyem, który ma zbyt duży dystans do życia, żeby zachować zdrowy rozsądek. Atrakcyjna, choć nieco próżna Sally (Sonya Walger: "Pamiętnik żonatego mężczyzny") na co dzień zajmuje się sprzedażą kosmetyków i jest najlepszą przyjaciółką Susan. Sally obsesyjnie walczy z urojonymi objawami starzenia się, stosując stanowczo zbyt duże ilości rozmaitych kremów. Steve (Jay Harrington: "Świat gliniarzy", "Wszędzie, byle nie tu"), choć spotyka się z Susan, nie może otrząsnąć się po stracie pełnej życia Jane (Lindsay Price: "Beverly Hills, 90210", "Kryminalne zagadki Las Vegas") - kobiety przekonanej o swoim uwodzicielskim uroku i nie przyjmującej do wiadomości, że to ona może być porzucona. Jeff (Christopher Moynihan: "The Fighting Fitzgeralds") to kumpel Steve'a, z którym dzieli "fascynację" pornografią i obsesję na punkcie seksu. Bezpośredni Jeff ma też wyjątkowego pecha do popełniania gaf. Pracuje w tym samym biurze co Susan, z którą niegdyś przeżył nieudany, jednodniowy romans.

Twórcą serialu jest Steven Moffat ("Doctor Who"), a producentami wykonawczymi Phoef Sutton ("Cheers"), Ben Silverman ("Dream House USA"), Beryl Vertue ("My Good Friend"), Sue Vertue ("Jaś Fasola") i Steven Moffat. "Para za parą" to serial wyprodukowany w NBC Studios przy współpracy z Reveille i Universal Television. Światowym dystrybutorem filmu jest Universal International Television, która zajmuje się dystrybucją produkcji kinowych i telewizyjnych poza granicami USA i Kanady.

Odcinek 1. KWESTIA WYBORU
Steven spieszy na spotkanie, żeby po raz kolejny podjąć próbę zerwania znajomości z Jane. Ona jednak nie chce o tym słyszeć i po raz kolejny udaje się jej go uwieść - tym razem w pobliskiej toalecie. Kiedy Steve na moment oddala się od napalonej dziewczyny, spotyka Susan. Oboje wpadają sobie w oko i od tej chwili nie przestają o sobie myśleć.
Po powrocie do domu Steve, mimo trawiącej go namiętności, usiłuje zostawić Jane wiadomość na sekretarce, że ostatecznie z nią zrywa. Jednak na taśmie utrwala się tylko pierwsza część jego wypowiedzi, w której chwali Jane jako kobietę. Zachwycona dziewczyna odszukuje go w jednej z restauracji, gdzie Steve ma spotkać się z Susan.
Do tej samej restauracji trafia również Jeff, przyjaciel Steve'a, który miał w przeszłości krótki romans z Susan. Jakby tego było mało, do restauracji przychodzą też Patrick - były chłopak Susan, z którym chwilę wcześniej się rozstała - i Sally, przyjaciółka Susan. Zaskoczenie wszystkich jest ogromne. Trzydziestolatkowie tryskają jednak poczuciem humoru, rozładowując w ten sposób pełną napięcia sytuację. W końcu Susan proponuje, żeby cała szóstka, skoro już spotkała się w tak dziwnych okolicznościach, usiadła przy jednym stoliku.

Odcinek 2. MANIA WIELKOŚCI
Steve dzwoni do Susan. Onieśmielony jej głosem zapomina, co chciał jej powiedzieć. Przedłużające się milczenie w słuchawce przerywa Susan, zapraszając Steve'a do siebie na kolację. Uradowany Steve opowiada
Jeffowi i Patrickowi o tym kłopotliwym, ale jakże owocnym dla niego zajściu. Rozmowa przyjaciół przeradza się w opowieść o męskim fantazjowaniu podczas uprawiania miłości. Podsłuchują ją Sally, Susan i Jane.
Po chwili także Patrick zaprasza Sally na randkę. Ta zastrzega sobie, że na pewno nie pójdzie z nim do łóżka. Ale kiedy była dziewczyna Patricka, Susan, wspomina jej o tym, jak hojnie obdarowała go natura, nastawienie Sally do Patricka diametralnie się zmienia. Za wszelką cenę chce się dowiedzieć, czy i w jakim stopniu jest to prawda. Wysyła na siłę Jeffa do toalety z Patrickiem.
W tym samym czasie Steven, który jest na randce z Susan, dzwoni do Jeffa z prośbą, żeby podejrzał Patrcika w toalecie. Ciekawy jest bowiem, czy nietypowe rozmiary, o których wspominała mimochodem Susan przy kolacji, są prawdziwe. Ogłupiały Jeff nie wie, co się stało. Skąd bierze się to wzmożone zainteresowanie Patrickiem. Jakby tego było mało Jane, która przyprowadziła na randkę do restauracji przypadkowo spotkanego geja, nie chce aby jej przeszkadzano podczas zalotów. Dlatego, kiedy Jeff dosiada się do ich stolika, zmusza go odwiedzenia toalety razem z Patrickiem, który właśnie udaje się w tamtym kierunku. Tutaj Jeff wydaje się być mocno zaskoczony...

Odcinek 3. SEKS, ŚMIERĆ I NAGOŚĆ
Jeff spotyka się z przyjaciółmi po odbytej rozmowie kwalifikacyjnej. Jedna z technik relaksacyjnych ma mu pomóc w opanowaniu stresu. Nazywa ją metoda "pętli w głowie". Polega ona na wyobrażeniu sobie sytuacji, w której śmiech byłby najmniej odpowiedni. Skutkiem tego jest atak śmiechu, który uwalnia tkwiący w człowieku stres. Koledzy przysłuchują się opowieści, nie wiedząc, że już niedługo sami staną się ofiarami tej metody.
Kiedy umiera ciotka Jane, dziewczyna prosi Steve'a, by towarzyszył jej na pogrzebie. Ich rozstanie chce jednak utrzymać w tajemnicy przed rodziną. W pierwszym momencie Steve kategorycznie odmawia, ale za namową Susan zmienia zdanie. Ta jednak domaga się uczestnictwa w pogrzebie. Ostatecznie jej osoba towarzyszącą ma być Patrick, potrzebujący alibi przed Stevem, przed którym jako przyjaciel chce być w porządku. Z tego samego powodu
Sally przyjeżdża na pogrzeb z towarzyszącym jej Jeffem. Tak oto szóstka przyjaciół stawia się na pogrzebie. W pewnym momencie Jane po raz kolejny swoimi erotycznymi opowieściami rozpala namiętność w Stevie. Rośnie napięcie, które podczas chwili ciszy poświęconej zmarłej, znajduje ujście w "pętli w głowie" - metodzie Jeffa, o której trójka mężczyzn przypomniała sobie w tym samym momencie.
Po pogrzebie Jeff idzie na drugą rozmowę kwalifikacyjną. Znajduje inny niecodzienny sposób, by zwalczyć stres: wszystkich wokół wyobraża sobie nago. Jednak zamiast uczucia błogości, pomysł ten przynosi odwrotny skutek. Jeff wchodzi pewnym krokiem na rozmowę i widzi w lustrze... swoje nagie odbicie.

WASZE OPINIE

m

serial nie dorównuje ani troche "Przyjaciołom" czy orginalnej wersji "Coupling".nie wiem po co amerykanie musieli stworzyc swoja durnowata wersjez prostymi amerykanskimi zarcikami, podczas gdy Brytyjczycy zrobili pelen doskonalego dowcipu, inteligentny serial.

ozzi

ten serial mnie bawi aktorzy są wspaniali zwłaszcza aktorki ja uważam że dobrze że ten serial nie jest podobny do tego emitowanego na bbc to by było nudne a tak mamy dwa seriale bardzo zróżnicowane mnie osobiście podobają sie te dwa seriale i z cyfry i z bbc

Thh

Czadzik serial... Godny polecenia... Cos w stylu "Przyjaciele"
PARA ZA PARĄ
USA, 2003
"Para za parą" to komediowy portret kilkorga mieszkańców wielkomiejskiej metropolii i ich sercowych perypetii.
serial komediowy
PARA ZA PARĄ