PREMIERA

2006.04.18

CANAL+ PREMIUM

Paragraf 46

Code 46

Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Świat przyszłości. Władze kontrolują życie obywateli na wielu szczeblach, również w sferze prywatnej. W celu uniknięcia genetycznych mezaliansów wprowadzono "Kodeks 46" zabraniający krewnym i ich klonom jakichkolwiek intymnych kontaktów.

Ludzie podzieleni są na dwie grupy: zamożnych zamieszkujących ściśle strzeżone miasta i biedotę okupującą osady na pustyni. Wstępem do miejskich metropolii są tzw. papelle, które spełniają rolę paszportu i ubezpieczenia. Wydaje je korporacja Sfinks. Papelle są często podrabiane, rządowi detektywi mają więc pełne ręce roboty przy ściganiu fałszerzy. Jednym z najzdolniejszych śledczych jest William (Tim Robbins), który potrafi telepatycznie wyczuć przestępcę w trakcie rozmowy. Teraz zostaje wezwany do korporacji, gdyż jej szef Backland (Om Puri) podejrzewa swoich pracowników o fałszowanie papelli. Will od razu rozpoznaje winowajczynię w Marii Gonzales (Samantha Morton), ale nie wydaje jej władzom, gdyż zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Nie wie, że uczucie to z góry skazane jest na przegraną. Nie tylko dlatego, że Will jest żonaty. Okazuje się, że nieświadoma niczego Maria jest klonem genotypu jego matki.

"Paragraf 46" to dzieło jednego z najbardziej oryginalnych brytyjskich filmowców MICHAELA WINTERBOTTOMA który debiutował jako dokumentalista, a swoją pierwszą fabułę "Butterfly kiss" nakręcił w połowie lat 90. Zrealizował tak różnorodne filmy, jak "Więzy miłości", "Aleja Snajperów", "Wonderland", "Z tobą lub bez ciebie", "Królowie życia", "24 Hour Party People" czy "9 Songs". Utrzymany w konwencji kina science-fiction "Paragraf 46" kręcony był w Chinach, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii. W postać Williama wcielił ceniony amerykański aktor i reżyser Tim Robbins. Twórca był nominowany do Oscara za reżyserię "Przed egzekucją". Przed kamerą wystąpił w filmach, takich jak "Drabina Jakubowa", "Gracz", "Pret-a-Porter", "Skazani na Shawshank", "Misja na Marsa", "Wojna plemników", "Rzeka tajemnic" i "Wojna światów". Rolę Marii zagrała brytyjska aktorka Samantha Morton. Wschodząca gwiazda była już dwukrotnie nominowana do Oscara ("Słodki drań", "Nasza Ameryka"). Polska widownia pamięta ją również z filmów "Jane Eyre", "Naga dusza", "Syn Jezusa" i "Raport mniejszości".

"Paragraf 46" zdobył Grand Prize za najlepszy europejski film fantasy, nagrodę za scenariusz i soundtrack na MFF w Sitges w Katalonii. Film był również zakwalifikowany do Konkursu Głównego na MFF w Wenecji.

WASZE OPINIE

jamarta

Jeszcze nie widzialam a chcialabym. Nie odstrasza mnie okreslenie, ze film jest nudny. Odstrasza mnie Samantha Morton. Ona jest dobra w "Raporcie mniejszosci" jako dziwne stworzenie, ale nie jako obiekt seksualny! Na dodatek gra taki obiekt jeszcze w "Przetrwaniu milosci"! Jak mozna popelniac takie bledy obsadowe?

MvincM

FIlm bardzo dobry - pachnie Dickiem....

Rufjan

Straszny film. Bylem ze znajomymi w kinie. Pol kina spala, generalnie strasznie nudny i czerstwy film. Momentami ratuje go muzyka ale tylko momentami.
Paragraf 46
Wlk. Brytania, 2003
Świat przyszłości. Władze kontrolują życie obywateli na wielu szczeblach, również w sferze prywatnej. W celu uniknięcia genetycznych mezaliansów wprowadzono "Kodeks 46" zabraniający krewnym i ich klonom jakichkolwiek intymnych kontaktów.
film science fiction
Paragraf 46
4,5 5 1 68