PREMIERA

2011.02.12

CANAL+ PREMIUM

Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

Wlk.Bryt/Kanada/Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantastyczny

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Doktor Parnassus (Christopher Plummer) przewodzi małej trupie teatralnej.

Należy do niej cyniczny karzeł Percy (Verne Troyer), który pełni funkcję asystenta, córka doktora Valentina (Lily Cole) oraz podkochujący się w niej aktor Anton (Andrew Garfield). Grupa oferuje współczesnym Londyńczykom niesamowitą atrakcję. Parnassus za pomocą magicznego lustra umożliwia chętnym podróż do Imaginarium - świata wyobraźni, w którym mogą wybierać między światłem i radością a smutkiem i mrokiem. Potężny sztukmistrz, mimo że jest w stanie zawładnąć ludzkim umysłem, sam ma ogromne zmartwienie. Wieki temu zawarł pakt z diabłem o imieniu Nick (Tom Waits), który w zamian za wieczną młodość obiecał mu oddać swą córkę w dzień jej szesnastych urodzin. Termin zbliża się nieubłaganie, a Parnassus nie potrafi znaleźć sposobu na zatrzymanie ukochanej Valentiny. Tymczasem poznaje Tony'ego (Heath Ledger). Młodzian, którego przypadkowo ratuje od śmierci, dołącza do zespołu i pomaga im uatrakcyjnić ich show. Rewolucjonizuje Imaginarium i pozyskuje rzesze klientów. Dowiaduje się także o kłopocie doktora. Wpada na pomysł, jak wygrać kolejny zakład z panem Nickiem i tym samym uratować Valentinę.

"Parnassus" to najnowszy film znanego z nieograniczonej wyobraźni TERRY'EGO GILLIAMA, niegdyś członka trupy Monty Pythona, dziś realizującego się jako reżyser. Brytyjski wizjoner kina dowodził swej nieposkromionej fantazji filmami takimi, jak "Nieustraszeni bracia Grimm", "Fisher King", "Las Vegas Parano" czy "12 małp". Po serii adaptacji cudzych tekstów, którym nadawał autorski charakter, Gilliam zdecydował się wreszcie sięgnąć po jeden ze swoich starych pomysłów. Do pomocy w pisaniu scenariusza zaprosił starego przyjaciela Charlesa McKeowna, z którym przed laty pracował nad "Brazil" i "Przygodami barona Munchausena". Efektem ich współpracy jest niezwykła baśń rozgrywająca się, jak wiele filmów Gilliama, równolegle w świecie rzeczywistym i magicznym. Ze współczesnego Londynu, gdzie żyjąca na skraju ubóstwa grupa Parnassusa prowadzi wędrowny teatrzyk, akcja przenosi się płynie w zapierający dech w piersiach, magiczny świat nieskończonej wyobraźni doktora i jego przedstawień. Stałym elementem filmów Gilliama jest imponująca strona wizualna, będąca wyzwaniem dla scenografów, charakteryzatorów i kostiumologów. Wysiłki scenografów i pracującej nad kostiumami Monique Prudhomme nie pozostały niezauważone przez członków Akademii, którzy nominowali je do Oscara.

Filmowym projektom Terry'ego Gilliama nierzadko towarzyszą realizacyjne problemy, które nie ominęły też "Parnassusa". W połowie zdjęć do filmu doszło do tragicznej śmierci odtwórcy jednej z główny ról Heatha Ledgera ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Zakochana złośnica", "Mroczny rycerz"). Niewiele brakowało, by śmierć młodego gwiazdora definitywnie zakończyła pracę nad projektem. Do jej kontynuowania wstrząśniętego reżysera przekonała reszta ekipy, w tym producentka filmu, najstarsza córka Gilliama, Amy. Sytuacja, w jakiej znaleźli się twórcy wymagała naniesienia niewielkich poprawek do scenariusza. Wymyślono zmieniające ludzi magiczne lustro, przenoszące bohaterów w fantastyczny świat. Razem z nowym pomysłem na ratunek filmowi pospieszyła trójka hollywoodzkich sław i przyjaciół zmarłego aktora: Johnny Depp, Jude Law i Colin Farrell, którzy zagrali różne wcielenia postaci Heatha Ledgera. Tragiczna sytuacja sprawiła, że film zyskał szczególny rozgłos, na jaki w innym przypadku nie mógłby liczyć. Tytułowego doktora Parnassusa zagrał Christopher Plummer, kanadyjski aktor teatralny i nominowany do Oscara za rolę w "The Last Station". Jego bohater, dzięki paktowi zawartemu z diabłem zyskał nieśmiertelność, ale ma zapłacić za to wysoką cenę. Brawurową kreację "władcy ciemności", rozgrywającego odwieczną grę z Parnassusem, stworzył wokalista i kompozytor Tom Waits, znany także z talentu aktorskiego, który zademonstrował m.in. w "Poza prawem" i "Kawie i papierosach" Jima Jarmuscha. Znakomitą obsadę, której Gilliamowi mógłby pozazdrościć niejeden reżyser uzupełniają utalentowani młodzi wykonawcy: wcielająca się w rolę córki Parnassusa Lily Cole ("Dziewczyny z St. Trinian", "Krzyk mody") i Andrew Garfield ("Chłopiec A", "The Social Network") jako jego wychowanek Anton.

WASZE OPINIE

cadaver

Film ok.
Ładny obraz, fabuła natomiast trochę nużąca.

Jamal

Przede wszystkim nie jest to kolejny film o zakladzie z diabłem - to glownie film o mocy naszej wyobrazni, o tym co w sobie skrywa, jakim jest lekiem na rozne problemy i takze igranie z diabłem. Jak napisał Art1970, ten film w sobie coś ma. I na pewno nie jest to chwytliwy tytuł podkreslony marketingiem. To raczej talent Terry'ego Gilliama. "Parnassus" oceniam bardzo dobrze, lubie Gilliama i w tym filmie pokazał swóje możliwosci. To fakt, ze ten film ma swoje slabsze i lepsze chwile (duzo mniej tych slabych), podobnie zreszta jak tworczosc samego rezysera (swietne "12 Małp" czy "Brazil" ale duzo gorsze "Las Vegas Parano). Do tego fantastycznefekty wizualne, tylko moge sobie wyobrazic jak to wyglaloby w HD.

W internecie znalazlem ciekawa (choc nie przekonujace mnie) interpretacje, ze Paranssus to Bóg.

Odnosnie Giliama, to na tegorocznym ENH bedzie jego pełna retrospektywa.

kobieta niepowazna

bardzo plastyczny film, swietny wizualnie do ogladania, pobudza wyobraznie...ale miejscami strasznie nudny z okrutnymi dluzyznami i prezsytem tego wszystkiego, brakowalo mi jakiegos napiecia ...
Parnassus
reżyseria:
Wlk.Bryt/Kanada/Francja, 2009
Doktor Parnassus (Christopher Plummer) przewodzi małej trupie teatralnej.
film fantastyczny
Parnassus
4,0 5 1 22