Universal

PREMIERA

2010.01.14

CANAL+ PREMIUM

PAŹDZIERNIKOWE NIEBO

October Sky

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Październik 1957 roku. Związek Radziecki wysyła w kosmos pierwszego zbudowanego na Ziemi satelitę okołoziemskiego - Sputnika. I choć cały świat wstrzymuje oddech, w małym miasteczku Coalwood w USA mieszkańcy nie ekscytują się tym wydarzeniem.

Ich życie skupia się wokół codziennych problemów lokalnej kopalni. Tylko czterech uczniów gimnazjum śledzi z zapartym tchem wydarzenia w Związku Radzieckim. Jednym z nich jest Homer Hickam (Jake Gyllenhaal), który inspiruje kolegów do zbudowania własnej rakiety zdolnej do kosmicznych lotów. W ambitnym planie sekunduje im nauczycielka, panna Riley (Laura Dern). Pomysł nie przypada jednak do gustu panu Hickamowi - ojcu Homera (Chris Cooper), który nie wierzy w możliwości syna i jego kolegów. Chłopcy postanawiają jednak spróbować. I choć napotykają więcej przeszkód niż przewidywali, nie rezygnują z projektu.

Historia opowiedziana w "Październikowym niebie" jest oparta na faktach. Za kanwę filmu JOEGO JOHNSTONA posłużyła biograficzna książka "Rocket Boys" Homera Hickama Jr., syna małomiasteczkowego górnika, który zafascynowany wizją podboju kosmosu zbudował własną rakietę, a po latach został inżynierem NASA. Johnston, znany jako reżyser takich produkcji, jak "Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki", "Jumanji" czy "Park Jurajski 3", planował zachować tytuł pierwowzoru literackiego, ale uległ sugestii jej autora, który przekonywał, że "kobiety po trzydziestce nie zechcą obejrzeć tak zatytułowanego filmu". Tytuł zmieniono więc z "Rocket Boys" na jego anagram "October Sky". O oprawę muzyczną zadbał jeden z najpopularniejszych amerykańskich kompozytorów Mark Isham. W bogatym dorobku artysty jest muzyka do "Na skróty", "Quiz Show", "Kolekcjonera", "Coolera", "Spartana" czy "Amnezji". Do roli Homera zaangażowano Jake'a Gyllenhaala, nominowanego do Oscara za rolę w "Tajemnicy Brokeback Mountain", znanego także z takich produkcji, jak "Donnie Darko", "Mila księżycowego światła", "Życiowe rozterki", "Pojutrze" czy "Dowód". W roli panny Riley pojawiła się nominowana do Oscara za "Historię Rose" Laura Dern ("Blue Velvet", "Dzikość serca", "Park Jurajski", "Dr T i kobiety"), a w postać ojca wcielił się zdobywca Oscara za "Adaptację" Chris Cooper ("Czas zabijania", "Zaklinacz koni", "American Beauty", "Niepokonany Seabiscuit"). Film wyróżniono m.in. BFCA Award (nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych), a kreację Jake'a Gyllenhaala nominowano do Young Artist Award i Young Star Award.

WASZE OPINIE

rexona

suupppeeerrr, mądry film pośród całego plastikowo-strzelanego kiczu

Masster.mk

ten film jest taki jak stare odgrzewane kotlety

zgred

świetny dla niektórych nudny do nie ma prochów ,scen rozbieranych ,a tylko marzenia i upór i praca to nuda dla dzisiejszej młodzieży.brak cwaniactwa i szpanu marna przyszłość ludzkości
PAŹDZIERNIKOWE NIEBO
reżyseria:
USA, 1999
Październik 1957 roku. Związek Radziecki wysyła w kosmos pierwszego zbudowanego na Ziemi satelitę okołoziemskiego - Sputnika. I choć cały świat wstrzymuje oddech, w małym miasteczku Coalwood w USA mieszkańcy nie ekscytują się tym wydarzeniem.
dramat obyczajowy
PAŹDZIERNIKOWE NIEBO
4,5 5 1 44