PREMIERA

2008.11.10

CANAL+ PREMIUM

PECHOWY POKER

Edmond

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Edmond Burke (William H. Macy) ma żonę (Rebecca Pidgeon) i dobrą pracę, ale jego życie jest rutynowe i nudne. Kolejny piątek nie zapowiada większych zmian. Edmond wraca późnym popołudniem z pracy. Pod wpływem impulsu wstępuje do wróżki, która przy pomocy tarota uświadamia mu, że obrał niewłaściwą drogę i znalazł się nie w tym miejscu, w którym powinien.

Edmond bierze sobie te słowa mocno do serca. Po ostrej kłótni odchodzi od żony i zanurza się w nocne życie nieznanych mu dotąd zakątków miasta. Przypadkowa rozmowa z poznanym w barze mężczyzną (Joe Mantegna), który dzieli się z nim swoimi rasistowskimi poglądami sprawia, że ułożony i racjonalny dotąd Edmond całkowicie traci nad sobą kontrolę. W trakcie dalszej wędrówki po zaułkach Nowego Jorku trafia do barów, nocnych klubów i szulerni, widząc na każdym kroku przemoc. Sfrustrowany yuppie nadspodziewanie łatwo przyjmuje zasady gry, jakimi rządzi się ten świat. Narastający gniew nieuchronnie doprowadza go do fatalnych w skutkach czynów.

Codzienną rutynę i całkowite podporządkowanie życia karierze zawodowej prędzej czy później trzeba odreagować - przekonuje w "Pechowym pokerze" reżyser STUART GORDON. Podobnie, jak wcześniej czynił to Joel Schumacher w "Upadku" czy Mary Harron w "American Psycho", Gordon wnikliwie przygląda się podatnym na socjopatyczne zachowania amerykańskim yuppies. Scenariusz do filmu napisał wybitny dramaturg i reżyser David Mamet, zdobywca Pulitzera za "Glengarry Glen Ross". Słynący z przywiązania do psychologicznej wiarygodności postaci i barwnych dialogów Mamet wziął na warsztat własną jednoaktową sztukę z 1982 roku. Swego czasu dramat wzbudził niemałe kontrowersje. Niektórzy dopatrywali się w nim treści jawnie rasistowskich i niechętnie godzono się na jego wystawienie, ale nie przeszkodziło to pisarzowi zyskać uznanie krytyki.

Do roli - jak go określił jeden z krytyków - "laski dynamitu w kamuflażu łagodnego człowieka" idealnym kandydatem był William H. Macy. Były uczeń i asystent Mameta jest także współzałożycielem trupy teatralnej St. Nicolas Company. Kiedy uznany już dramaturg stawiał pierwsze kroki za kamerą, nie zapomniał o swoim wieloletnim przyjacielu i obsadził Macy'ego już w debiutanckim "Domu gry", a następnie w mafijnej komedii "Fortuna kołem się toczy", telewizyjnym "Wydziale zabójstw" i "Oleannie". Prawdziwym przełomem w karierze Macy'ego okazał się jednak dopiero nominowany do Oscara występ w "Fargo" braci Coen, do którego o mały włos by nie doszło. Aktor, gdy jego prośba o przyznanie mu roli Jerry'ego Lundegaarda pozostawała bez odpowiedzi, pojechał do Nowego Jorku i zdobył braci Coen, mówiąc: "Jestem bardzo zmartwiony, że zamierzacie spieprzyć ten film dając tę rolę komuś innemu. To moja rola i zabiję waszego psa, jeśli mi jej nie dacie".

WASZE OPINIE

CuoreRosso

Świetny obraz. Polecam!

Anglik01

Na początek: komu do diaska przeszkadzał oryginalny tytuł, że postanowił go na siłę zmienić w polskiej dystrybucji??? Poza tym gdzie tam jest w ogóle mowa o jakimś pokerze? Może komuś się ten film pomylił po prostu z obrazem "Cooler"?

Oglądałem "Edmonda" na festiwalu filmowym w San Jose, gdzie wywoływał na zmianę gromkie salwy śmiechu, konsternację i oklaski. Mnie samemu skojarzył się trochę z "Po godzinach" Martina Scorcesego. Bezsprzecznie świetna okazja dla Williama H. Macy'ego do zaprezentowania całego wachlarza aktorskich zdolności. Gorąco polecam, ale ostrzegam, że film jest mocno nieszablonowy i w związku z tym nie wszystkim musi się spodobać.

szewol

Godny obejrzenia. Wciąga...
PECHOWY POKER
reżyseria:
USA, 2005
Edmond Burke (William H. Macy) ma żonę (Rebecca Pidgeon) i dobrą pracę, ale jego życie jest rutynowe i nudne. Kolejny piątek nie zapowiada większych zmian. Edmond wraca późnym popołudniem z pracy. Pod wpływem impulsu wstępuje do wróżki, która przy pomocy tarota uświadamia mu, że obrał niewłaściwą drogę i znalazł się nie w tym miejscu, w którym powinien.
thriller
PECHOWY POKER
4,3 5 1 17