PREMIERA

2004.06.15

CANAL+ PREMIUM

PEŁNIA

Polska, 1979

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andrzej Kondratiuk - piewca życia w zgodzie z naturą i jeden z najoryginalniejszych polskich reżyserów, opowiada historię zmęczonego miastem architekta.

Wojtek (Tomasz Zaliwski), wzięty architekt z Warszawy w średnim wieku, jest zmęczony wielkomiejskim życiem. Na pewien czas przenosi się do małej wioski koło Serocka, gdzie wynajmuje skromny pokój. Szczery i bezpośredni mężczyzna szybko wtapia się w tutejszy pejzaż stając się powiernikiem miejscowych. Bufetowej Zosi (Anna Seniuk) pomaga zrobić zaocznie maturę, a Mietkowi (Józef Nowak) doradza jak wygrać proces w sprawie rozbudowy gospodarstwa. Z dziadkiem Fotonem (Tadeusz Fijewski) i pastuchem Teodorem (Jan Świderski) rozmawia o sensie życia. Błogi spokój Wojtka zostaje pewnego dnia gwałtownie zburzony. Z Warszawy przyjeżdża jego żona (Iga Cembrzyńska), popularna aktorka i próbuje go namówić na powrót do domu. Nie może zrozumieć wyborów męża, choć przyznaje, że łączy ją z nim jedynie "duże mieszkanie". Do jej nalegań wkrótce dołącza też Roman (Roman Kłosowski), przyjaciel jeszcze z czasów zetempowskich. Kiedy wydaje się, że nic nie jest w stanie wpłynąć na Wojtka, ten z własnej woli postanawia wrócić.

"Pełnią", zrealizowaną dziewięć lat po swoim głośnym debiucie fabularnym "Dziura w ziemi", ANDRZEJ KONDRATIUK potwierdził swoją renomę jednego z najlepszych i najoryginalniejszych współczesnych polskich reżyserów. Jednocześnie filmem tym twórca wyraźnie nawiązywał do nagrodzonej w Karlowych Warach "Dziury..." - zarówno poprzez klimat obrazu, jak i jego paradokumentalną formę. W obydwu filmach Kondratiuk pokazał antynomie miasta i wsi, zestawił rytm przyrody z chaotycznym czasem wielkomiejskiej dżungli, a proste, niemal pierwotne relacje ludzi wsi przeciwstawił pustym i powierzchownym znajomościom mieszczan. Jak w wielu obrazach twórcy "Wrzeciona czasu", tak i tu towarzyszy mu żona, Iga Cembrzyńska. W Wojtka - który jest swoistym alter ego Kondratiuka - wcielił się Tomasz Zaliwski, znany m.in. z seriali "Dom" i "Marzenia do spełnienia", któremu partnerują nieżyjący już nestorzy polskiego kina i teatru: Tadeusz Fijewski ("Kapelusz pana Anatola", "Lalka", "Chłopi") oraz Jan Świderski ("Zakazane piosenki", "Ósmy dzień tygodnia", "Popioły"). Autorem zdjęć jest równie uzdolniony polski reżyser Witold Leszczyński, twórca nagrodzonego w Valladolid "Żywota Mateusza" (1967), wyróżnionej główną nagrodą w Gdyni "Konopielki" (1981) i "Requiem" (2001).
PEŁNIA
reżyseria:
Polska, 1979
Andrzej Kondratiuk - piewca życia w zgodzie z naturą i jeden z najoryginalniejszych polskich reżyserów, opowiada historię zmęczonego miastem architekta.
dramat obyczajowy
PEŁNIA
4,7 5 1 29