PREMIERA

2006.06.13

CANAL+ PREMIUM

PENSJA PANI LATTER

Polska, 1982

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Warszawa u schyłku XIX wieku. Emma Latter (Barbara Horawianka) prowadzi pensję dla dobrze urodzonych dziewcząt. Energiczna i zaradna kobieta stoi jednak na skraju bankructwa, ponieważ rodzice jej podopiecznych wciąż zalegają z opłatami.

Pani Latter nie znajduje nawet oparcia we własnych dzieciach. Jej syn Kazimierz (Jacek Borkowski) to hulaka, a kapryśna córka Helena (Monika Żyłka) myśli tylko o rychłym i bogatym zamążpójściu. Powoli pensja pani Latter zaczyna tracić prestiż. Pojawiają się plotki o romansie pracującej tu damy klasowej Joanny (Magdalena Wołłejko) z Kazimierzem. Jedna z nauczycielek Klara Howard (Halina Łabonarska) propaguje wśród uczennic swoje wyzwolone poglądy i nastawia je przeciwko nauczycielowi matematyki (Henryk Machalica), który zdecydowanie nie aprobuje emancypacji. Panna Howard kocha się bez wzajemności w studencie Kotowskim (Michał Anioł). Kolejnym powodem do sensacji są listy tego ostatniego do jednej z uczennic. Wszystkie wypadki na pensji obserwuje młodziutka dama klasowa Madzia Brzeska (Hanna Mikuć). Tylko ona zna prawdziwy powód nagłego wyjazdu pani Latter.

"Pensja pani Latter" to ekranizacja pierwszego tomu "Emancypantek" Bolesława Prusa. Reżyserem filmu jest jeden z najwybitniejszych polskich twórców STANISŁAW RÓŻEWICZ. Artysta zadebiutował przeszło pół wieku temu dramatem "Trudna miłość". W jego bogatym dorobku są wielokrotnie nagradzane filmy takie, jak "Świadectwo urodzenia" (Grand Prix i FIPRESCI na MFF dla Młodzieży w Cannes), "Głos z tamtego świata", "Westerplatte", "Drzwi w murze" (Srebrna Muszla na MFF w San Sebastian), "Opadły liście z drzew", "Pasja" (Grand Prix FPFF w Gdańsku), "Ryś" czy "Kobieta w kapeluszu" (Grand Prix FPFF w Gdańsku). Zdjęcia do filmu to dzieło cenionego operatora ("Popiół i diament", "Faraon", "Potop") i reżysera ("Skarga", "Wrota Europy") Jerzego Wójcika, który kilkakrotnie pracował z Różewiczem. W postać pani Latter wcieliła się uznana aktorka starszego pokolenia Barbara Horawianka ("Kochankowie z Marony", "Samotność we dwoje", "Jezioro osobliwości", seriale "Daleko od szosy", "Klinika samotnych serc"). W obsadzie znaleźli się również: Halina Łabonarska ("Aktorzy prowincjonalni", serial "Samo życie"), Hanna Mikuć ("Kobieta w kapeluszu", serial "M jak miłość") i Magadalena Wołłejko ("Trzy stopy nad ziemią", serial "Chłopi").

WASZE OPINIE

martyna

film psychologiczny takie właśnie lubię już się zaczyna.więc idę oglądać ze zniecierpliwieniem...podam później recenzję według własnego zdania.

dario

no właśnie powiem nawet,że polskie filmy są bardzo dobre,więc polecam marlon.daj mu szansę.

marlon

ciekawe jaki to będzie film,tochę stary ale dam mu szansę,bo polskie filmy są nawet dobre....
PENSJA PANI LATTER
Polska, 1982
Warszawa u schyłku XIX wieku. Emma Latter (Barbara Horawianka) prowadzi pensję dla dobrze urodzonych dziewcząt. Energiczna i zaradna kobieta stoi jednak na skraju bankructwa, ponieważ rodzice jej podopiecznych wciąż zalegają z opłatami.
film obyczajowy
PENSJA PANI LATTER
3,7 5 1 16