PREMIERA

2017.03.05

CANAL+ FAMILY

Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: przygodowy/familijny/komedia/fantasy

czas trwania: 118 min

Opis

Percy Jackson (Logan Lerman) jest dyslektykiem z ADHD, który nagminnie popada w tarapaty i ma poważne kłopoty w liceum. Okazuje się jednak, że szkolne troski to pestka, kiedy Bogowie Olimpijscy z kart podręcznika przenoszą się wprost do jego życia.

Chłopak dowiaduje się, że jest synem Posejdona (Kevin McKidd), władcy mórz, jednego z trzech najważniejszych i najpotężniejszych bogów zamieszkujących Olimp. Oznacza to, iż Percy jest półbogiem, a do tego Zeus (Sean Bean) oskarża go o kradzież boskiego pioruna, narzędzia masowej zagłady. W tej sytuacji chłopak musi wziąć się w garść i przygotować do niesamowitej przygody, w której stawką może być nawet jego życie. Wyrusza do specjalnego obozu. Tam półbogowie, których, jak się okazuje, jest na Ziemi więcej, próbują okiełznać swoje nadprzyrodzone moce, by zapobiec tragicznej w skutkach wojnie między bogami.

Filmowa historia nastolatka, który nagle dowiaduje się, że jest synem greckiego boga, to ekranizacja pierwszej części głośnej serii dla młodzieży "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" pióra Ricka Riordana. Pięciotomowy cykl przygodowo-fantastyczny opublikowano w ponad 35 krajach, sprzedano go w około 20 milionach egzemplarzy i przez 177 tygodni widniał na liście bestsellerów New York Timesa w kategorii literatury dziecięcej. Jak to często bywa, pomysł na książkowy przebój przyniosło życie. Syn autora, pełen energii chłopak ze zdiagnozowaną dysleksją i nadpobudliwością psychoruchową, nie radził sobie z przyswojeniem mitologii greckiej. Ponieważ ojciec przez lata uczył w szkole tego właśnie przedmiotu, postanowił mu pomóc. Opowiadał mu na dobranoc starożytne mity, a gdy wyczerpał już wszystkie znane sobie historie, na prośbę syna zaczął wymyślać nowych bohaterów i fabuły. Tak zrodziła się postać Percy'ego Jacksona.

Przeniesienia pierwszej książki z serii na ekrany kin podjął się niezrównany ekspert od kina familijnego CHRIS COLUMBUS. Wszechstronny filmowiec - scenarzysta, producent i reżyser w jednej osobie - ma na koncie takie przeboje, jak "Kevin sam w domu", "Kevin sam w Nowym Jorku", "Pani Doubtfire" oraz dwie pierwsze części ekranizacji "Harry'ego Pottera". Za swoją pracę był czterokrotnie nominowany do Saturna i pięciokrotnie do nagrody BAFTA. Jedna z nominacji od Brytyjskiej Akademii Filmowej przyniosła mu nagrodę dla producenta najlepszego filmu dla dzieci ("Harry Potter i więzień Azkabanu").

W roli Percy'ego Jacksona wystąpił Logan Lerman, młody aktor z ciekawą filmografią. Pierwsze jej pozycje to występy u boku Mela Gibsona - najpierw w "Patriocie", potem w "Czego pragną kobiety". Lerman zagrał także w "Efekcie motyla" z Ashtonem Kutcherem oraz w "3:10 do Yumy". Za wykreowanie postaci Percy'ego był nominowany m.in. do Saturna i dwukrotnie do MTV Movie Award, w tym w kategorii najlepszy pojedynek za bitwę, którą stoczył z filmowym synem Hermesa, granym przez Jake'a Abela. Reżyser Chris Columbus przepowiada Lermanowi świetlaną przyszłość w przemyśle filmowym: "Sądzę, że ten chłopak zostanie wkrótce nowym Mattem Damonem albo Tomem Cruisem. Jest naprawdę mocny. Zdaje się być 45-latkiem w ciele 17-latka. Porywa grą". W obsadzie aktorskiej filmu Columbusa znalazło się wiele hollywoodzkich gwiazd. Uma Thurman zagrała Meduzę, Pierce Brosnan - Centaura Chirona, Sean Bean - Zeusa, a piękna Rosario Dawson - Persefonę. Dzięki popularności filmu, wkrótce można spodziewać się sequela. Zdjęcia do kolejnej części przygód Percy'ego mają rozpocząć się już w 2012 roku. Wszystko wskazuje na to, że Chris Columbus ponownie stanie za kamerą, a Logan Lerman powróci w tytułowej roli.

WASZE OPINIE

jjjj

kiedy znowu będzie można zobaczyć go na canal+, puściliście w święta raz i od tego czasu ani razu,proszę o jakąś powtórkę;)

Bartolomeusz

Rozrywka w czystej postaci. "Percy Jackson..." był jak gra komputerowa,
kolorowa, pełna fajerwerków, i kolejnymi misjami i poziomami. Niemniej
jednak to się naprawdę dobrze oglądało. Jeśli sequel, który już został zapowiedziany będzie równie dobry co pierwowzór, to chętnie wybiorę się do kina. Mocna czwórka.

szymon_212

Książki nie czytałem, ale film mi się podobał. Czasem fajnie by było mieć takie moce, jakie miał Percy Jackson w tym filmie. Moja ocena to 5, a nawet 10.
Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna
reżyseria:
USA, 2010
Percy Jackson (Logan Lerman) jest dyslektykiem z ADHD, który nagminnie popada w tarapaty i ma poważne kłopoty w liceum. Okazuje się jednak, że szkolne troski to pestka, kiedy Bogowie Olimpijscy z kart podręcznika przenoszą się wprost do jego życia.
przygodowy/familijny/komedia/fantasy
Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna