PREMIERA

2007.03.20

CANAL+ PREMIUM

Perła w koronie

Polska, 1971

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Perła w koronie" Kazimierza Kutza to druga część słynnego tryptyku śląskiego, który reżyser dedykował swojemu ukochanemu regionowi Polski, ukazując w nim tradycje i obyczajowość Ślązaków.

Akcja filmu toczy się w 1934 roku na Śląsku. Niemiecka dyrekcja nierentownej kopalni planuje jej zalanie, nie zważając na losy pracujących w niej górników. Jest wśród nich Jaś (Olgierd Łukaszewicz), który sam utrzymuje 4-osobową rodzinę. W zaistniałej sytuacji mężczyzna bez wahania przyłącza się do strajku. Jego żona, Wichta (Łucja Kowolik), z całego serca wspiera go w decyzji o pozostaniu pod ziemią. Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, bo górnicze petycje do rządu nie przynoszą efektu, a dyrekcja nie ustępuje. Zdesperowani górnicy postanawiają więc podjąć strajk głodowy. Przed bramą kopalni dochodzi do manifestacji ich rodzin. Przewodzi jej Erwin (Jan Englert), dawny śląski powstaniec. Kiedy demonstranci zostają brutalnie przepędzeni przez policję, przebywający pod ziemią górnicy podejmują desperacki krok: chcą, by kopalnia została zalana wodą razem z nimi.

"Perła koronie", druga część tryptyku śląskiego (obok filmów "Sól ziemi czarnej" z 1969 roku i "Paciorki jednego różańca" z 1979 roku), przyniosła KAZIMIERZOWI KUTZOWI wiele międzynarodowych nagród - m.in. Złoty Globus na MFF w Mediolanie, I nagrodę oraz nagrodę za reżyserię na MFF w Panamie, nagrodę Mediorama na Europejskim Festiwalu Młodego Kina w Antwerpii. W Polsce Kutz otrzymał za ten obraz Złote Grono w Łagowie.

W roli Jasia wystąpił Olgierd Łukaszewicz, znany z tak ważnych dla polskiej kinematografii filmów, jak "Gorączka" Agnieszki Holland, "Wesele" Andrzeja Wajdy, czy "Dolina Issy" Tadeusza Konwickiego.

Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar, jeden najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Stanisławem Różewiczem, Wojciechem Hasem, Tadeuszem Konwickim czy Romanem Polańskim. Napisał muzykę do ponad 120 filmów. Jest laureatem licznych - polskich i międzynarodowych - nagród muzycznych.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
Perła w koronie
reżyseria:
Polska, 1971
"Perła w koronie" Kazimierza Kutza to druga część słynnego tryptyku śląskiego, który reżyser dedykował swojemu ukochanemu regionowi Polski, ukazując w nim tradycje i obyczajowość Ślązaków.
film obyczajowy
Perła w koronie
4,6 5 1 83