PREMIERA

2009.03.17

CANAL+ PREMIUM

PERSEPOLIS

Francja/USA, 2007

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film animowany

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Głośna, zakazana w Iranie, nominowana do Oscara i Złotego Globu, animacja o dojrzewaniu w czasach wybuchu rewolucji islamskiej.

Koniec lat 70. XX wieku, Teheran w przededniu rewolucji. Mała Marjane (głos Chiara Mastroianni) chciałaby w przyszłości zbawiać świat jako prorok lub w ostateczności zostać drugim Brucem Lee. Pochodząca z politycznie zaangażowanej, inteligenckiej rodziny dziewczyna dojrzewa w atmosferze wielkich przemian. Upadek reżimu szacha nie powoduje jednak wbrew oczekiwaniom upragnionych zmian. Wręcz przeciwnie. Przejęcie władzy przez islamskich fundamentalistów przynosi zaostrzenie reguł obyczajowych, a Strażnicy Rewolucji dążą do zawładnięcia sumieniami obywateli. Marjane wchodzi w okres młodzieńczego buntu w obowiązkowym czadorze na głowie. Odkrywa niedozwolone nagrania Iron Maiden i Abby, na każdym kroku igrając z zakazami. Kiedy bomby spadają na dzielnicę, w której mieszka, dziewczyna ma okazję ujrzeć na własne oczy zło, jakie niesie ze sobą widmo wojny. Jej rodzice, nie widząc szans na zmianę sytuacji w kraju, postanawiają wysłać Marjane do Austrii. Tam, z dala od domu, poznaje smak wolności, która poza ojczyzną nie daje jej jednak pełnego szczęścia.

Reżyserką i scenarzystką filmu jest jego główna bohaterka MARJANE SATRAPI. Mieszkająca od lat na emigracji w Paryżu artystka wszystkie wydarzenia przedstawione filmie przeżyła osobiście. Autobiograficzne perypetie dorastającej w czasach rewolucji islamskiej w Iranie Satrapi po raz pierwszy ukazały się w formie czteroczęściowego komiksu. Autorka zdecydowała się w ten sposób pełnić rolę "ambasadorki" Iranu, niezadowolona z wizerunku, jaki jej ojczyzna ma za granicą. "Już jako dojrzała dziewczyna, oglądając w telewizji wiadomości z Iranu, powtarzałam przyjaciołom, że to nieprawda, że wcale tak nie jest. Opowiadałam im o moim własnym irańskim świecie. Wolnym od fundamentalizmu i nienawiści. Wreszcie ktoś z nich powiedział, żebym o tym napisała". Choć fabuła kinowej wersji opowieści różni się od jej obrazkowego pierwowzoru, komiksowy rodowód filmu wyreżyserowanego przez Satrapi z pomocą Vincenta Paronnauda widać gołym okiem. Znakiem rozpoznawczym jest prosta, oszczędna kreska i w większości czarno-biała kolorystyka. Próżno szukać w filmie modnej ostatnio komputerowej animacji, mimo to obraz zaskakuje bogactwem, pomysłowością i inteligentnym humorem. Historia Marjane zachwyciła Catherine Deneuve, która zgodziła się użyczyć głosu postaci matki bohaterki. "Marjane potrafi opowiadać o ważnych problemach z powagą, ale również niezwykłą lekkością. Oczarował mnie humor i emocje przekazane w jej historiach. Istotne jest również to, że przedstawione postacie są prawdziwe, żyły naprawdę" - mówiła francuska aktorka. Samej Marjane głosu użyczyła Chiara Mastroianni, córka Deneuve.

Ku zmartwieniu Satrapi, historia jej dorastania nie straciła na aktualności. Pokazana przez nią przepaść między życiem prywatnym Irańczyków, powszechnie korzystających z dobrodziejstw zachodniej popkultury, a nakazami religijnych władz, nie zmniejszyła się. W Iranie "Persepolis" wywołało oburzenie władz, żądających wycofania filmu z festiwalu w Cannes, gdyż ich zdaniem przedstawia on w złym świetle zdobycze rewolucji. Naciski wywołały efekt odwrotny od zamierzonego. Film walczył o Złotą Palmę i zdobył nagrodę Jury, a także Cezara za debiut reżyserski i scenariusz adaptowany. Równie ciepło przyjęto "Persepolis" poza Francją, nominując go do brytyjskiej BAFTY, Złotego Globu oraz Oscara jako najlepszy film animowany.

CIEKAWOSTKI
- film został zrealizowany we Francji, na podstawie wielokrotnie nagradzanego cyklu komiksów "Persepolis". Komiks został przetłumaczony na wiele języków, m.in. na angielski, hiszpański, portugalski i polski
- film jest debiutem reżyserskim Vincenta Paronnauda, za który twórca został uhonorowany Cezarem
- irański rząd wysłał do ambasady francuskiej w Teheranie list wyrażający sprzeciw wobec filmu. Mehdi Hallor - doradca rządu irańskiego ds. kinematografii - oskarżył film o popularyzowanie islamofobii w zachodnim świecie i pokazywanie nieprawdziwego oblicza dokonań Rewolucji Irańskiej
- we francuskiej wersji filmu postaciom użyczyli głosów: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Danielle Darrieux i Simon Abkarian
- film powstawał 3 lata
- "Persepolis" nominowany był do wszystkich najważniejszych nagród filmowych - Oscara, Złotego Globu, Złotej Palmy i nagrody BAFTA. Otrzymał dwa Cezary - za reżyserię i najlepszy scenariusz adaptowany.

WASZE OPINIE

keke

Piękna historia. Naprawdę warto zobaczyć.

rass

Animacja... może właśnie to stanowi genialność tego filmu.
Takich miejsc jak Iran , takich dziewczyn jak Marjane w filmie fabularnym widzieliśmy już mnóstwo.
A jednak właśnie ta "rękodzielnicza" animacja (udająca reportaż) i wyjątkowo skromna aranżacja pozwala skupić się na przesłaniu. Porusza i wzrusza.
Polecam.

gimbas

Ciekawa historia Iranu opowiedziana w formie animacji gorąco polecam nagrody zdobyte przez ten film w pełni zasłużone
PERSEPOLIS
Francja/USA, 2007
Głośna, zakazana w Iranie, nominowana do Oscara i Złotego Globu, animacja o dojrzewaniu w czasach wybuchu rewolucji islamskiej.
film animowany
PERSEPOLIS
4,8 5 1 80