PREMIERA

2003.06.20

CANAL+ PREMIUM

PERSONA NON GRATA

USA, 2003

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 66 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Próby rozwiązania trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego podejmowane na różnych płaszczyznach nie przynoszą efektów. Od ponad pół wieku za sprawą polityków i żołnierzy oraz terrorystów, którzy nazywają siebie bojownikami o wolność, ta ziemia spływa krwią.

Działania dyplomatyczne, których celem ma być zaprowadzenie pokoju na Bliskim Wschodzie niejednokrotnie przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego nasilając przemoc. Każda ze stron ma swoje racje i odczuwa święte prawo do zemsty, a jak mówi Shimon Peres "dwóch wściekłych ludzi nie potrafi słuchać swoich argumentów". Media aktywnie uczestniczą w tej rozgrywce. Jednak najczęściej zamiast rzeczowej i obiektywnej relacji serwują obraz i komentarz, który pełen jest z góry przyjętych założeń i ukrytych sympatii. Trudno jest zająć sprawiedliwe stanowisko i stanąć jednoznacznie po jednej ze stron, tymczasem od wielu lat po obu stronach barykady giną zazwyczaj niewinni i przypadkowi ludzie.

Niekończącym się konfliktem na Bliskim Wschodzie zainteresował się Oliver Stone, amerykański reżyser, scenarzysta i producent, który wedle powszechnie panującej opinii nie waha się poruszać tematów tabu. Świadczą o tym choćby jego filmy takie, jak: "JFK" (1991), "Pluton" (1986), "Urodzony czwartego lipca" (1989), "Nixon" (1995), czy choćby "Urodzeni mordercy" (1994). W marcu 2002 roku Stone pojechał do Izraela i na tereny Autonomii Palestyńskiej, by stworzyć dokumentalny zapis sytuacji w regionie w oparciu o rozmowy z przywódcami obydwu państw oraz zwykłymi ludźmi po obu stronach barykady. Wśród jego rozmówców znaleźli się między innymi: Shimon Peres, Ehud Barak, Benjamin Netanyahu, Yasser Arafat, Javier Solano, Abu Kasir. Większość polityków zdaje sobie sprawę, że przemoc niczego nie rozwiąże, że trzeba rozmawiać. Nie wiedzą tylko z kim i jak. "Aresztowaliśmy kilku zamachowców-samobójców zanim zdążyli się wysadzić" - relacjonuje beznamiętnie pracę podległych mu służb specjalnych szef izraelskiego wywiadu. Oliver Stone dotarł więc ze swoją kamerą to tego, który wysyła obwieszonych dynamitem ludzi na zatłoczone ulice. Zamaskowany Abu Kasir nie ma wątpliwości co do metod swojej krucjaty. Nie walczy przeciwko politykom, tylko przeciw okupacji izraelskiej. Ochotników mu nie braknie. "Nawet sobie nie wyobrażasz, jak wielu jest chętnych" - mówi.

Większość z bohaterów dokumentu dokłada niestety swoją cegiełkę do gmachu nienawiści, który wyrósł na Ziemi Świętej. Przed kamerą przewijają się sklepikarze ze zrujnowanych arabskich miasteczek i ich kobiety, które widziały śmierć swoich dzieci, izraelscy osadnicy i ci, którzy do nich strzelają. Każdy z nich ma swoje racje i nikt nie rozumie drugiej strony, nikt potrafi zapomnieć krzywd. Wszyscy dużo mówią, ale pośród tych słów nie widać jakiejkolwiek szansy na porozumienie. Oliver Stone jest tu jedynym, który chce i potrafi słuchać. Persona non grata.
PERSONA NON GRATA
reżyseria:
USA, 2003
Próby rozwiązania trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego podejmowane na różnych płaszczyznach nie przynoszą efektów. Od ponad pół wieku za sprawą polityków i żołnierzy oraz terrorystów, którzy nazywają siebie bojownikami o wolność, ta ziemia spływa krwią.
dokument
PERSONA NON GRATA