• Orzeł

PREMIERA

2012.06.26

CANAL+ PREMIUM

Persona non grata

Polska/Włochy/Rosja, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wiktor Leszczyński (Zbigniew Zapasiewicz) jest ambasadorem Polski w Urugwaju. Ustabilizowane życie sześćdziesięciokilkuletniego mężczyzny burzy nieoczekiwana śmierć jego żony Heleny (Halina Golanko).

Załamany Wiktor wraca do Polski. Na pogrzebie Heleny spotyka wielu dawnych znajomych. Jest wśród nich wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Oleg (Nikita Michałkow). Przed dwudziestu laty był bliskim przyjacielem Leszczyńskich, wówczas działaczy podziemia. Ambasador wciąż jednak ma wątpliwości czy intencje Rosjanina - który pracował wtedy w dyplomacji ZSRR - były szczere. Podejrzewa, że mógł być komunistycznym agentem. Jeszcze bardziej dręczy go poczucie, że Oleg był wówczas kochankiem Heleny. Wiktor wraca do Urugwaju. W ambasadzie zaczyna pracę jego protegowany, Waldemar (Andrzej Chyra), który przywozi ze sobą poznaną w Rosji żonę, Oksanę (Maria Bekker). Ambasada ma pilotować ważną transakcję zbrojeniową. Konkurentami Polaków są Rosjanie i zachodzi podejrzenie, że ich wywiad infiltruje pracowników ambasady. W tym samym czasie na kongres w Montevideo przyjeżdża Oleg i delegacja polskich polityków.

Współfinansowana przez CANAL+ "Persona non grata" to jeden z filmów KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO. Reżyser należy do najwybitniejszych polskich filmowców. Począwszy od słynnego debiutu z 1967 roku ("Twarzą w twarz") jego filmy zdobywały uznanie widowni nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Potwierdzają to prestiżowe nagrody dla takich produkcji, jak "Bilans kwartalny" (OCIC na MFF w Berlinie), "Barwy ochronne" (nagroda dziennikarzy na MFF w Rotterdamie), "Constans" (Nagroda Jury na MFF w Cannes), "Rok spokojnego słońca" (Złoty Lew na MFF w Wenecji) czy "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (Grand Prix - Złote Lwy na FPFF w Gdyni). W ekipie realizatorów "Persona non grata" znaleźli się stali współpracownicy reżysera: operator Edward Kłosiński, kompozytor Wojciech Kilar i wybitny aktor Zbigniew Zapasiewicz. Kłosiński jest autorem zdjęć do tak głośnych filmów jak "Ziemia obiecana", "Barwy ochronne", "Człowiek z marmuru", "Wodzirej", "Matka Królów" czy "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" . Wojciech Kilar współpracował z wieloma cenionymi twórcami polskimi (Has, Kutz, Wajda, Zanussi, Kieślowski, Polański) i zagranicznymi (Francis Ford Coppola). Odtwarzający rolę główną Zbigniew Zapasiewicz ma w dorobku wybitne kreacje teatralne, telewizyjne i filmowe. Na kinowym ekranie wystąpił m.in. w "Ziemi obiecanej", "Barwach ochronnych", "Bez znieczulenia", "Matce Królów", "Barytonie" oraz "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową". W "Persona non grata" partnerują mu: wybitny rosyjski reżyser (Oscar za "Spaleni słońcem") i aktor ("Syberiada") Nikita Michałkow, Daniel Olbrychski ("Ziemia obiecana", "Pan Tadeusz"), Jerzy Stuhr ("Amator", "Tydzień z życia mężczyzny") i Andrzej Chyra ("Dług", "Komornik"). Film "Persona non grata" wyróżniono m.in. Nagrodą Jury i nagrodą za rolę Nikity Michałkowa na FPFF w Gdyni oraz czterema Polskimi Nagrodami Filmowymi - Orłami (rola Jerzego Stuhra, muzyka, dźwięk, montaż).


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

Nagrody filmowe

Najlepsza drugoplanowa rola męska - Jerzy Stuhr, film Persona non grata
Najlepsza muzyka, Wojciech Kilar, Persona non grata
Najlepszy dźwięk, Jacek Kuśmierczyk, Wiesław Znyk, Persona non grata
Najlepszy montaż, Wanda Zeman, Persona non grata

WASZE OPINIE

jamarta

Chyba pierwsza swiatowej klasy czolowka w polskim kinie. Reszta elegancka, niby o czyms a jednak w bialych rekawiczkach, ale taki jest Zanussi. W sumie raczej do relaksu niz do przemyslen.

ganesz

super film, polecam wszystkim. dialogi zapasiewicza ze stuhrem rozbawiły mnie do łez

cassius

naprawde dobry film, troche nastrojowy , momentami wesoły ale tak nprawde skłaniający do przemyślen , polecam
Persona non grata
reżyseria:
Polska/Włochy/Rosja, 2005
Wiktor Leszczyński (Zbigniew Zapasiewicz) jest ambasadorem Polski w Urugwaju. Ustabilizowane życie sześćdziesięciokilkuletniego mężczyzny burzy nieoczekiwana śmierć jego żony Heleny (Halina Golanko).
dramat
Persona non grata
3,7 5 1 49