dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

PREMIERA

2014.11.22

CANAL+ PREMIUM

Piąta władza

The Fifth Estate

Belgia/USA/Wlk/Brytania, 2013

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/biograficzny

Ocena filmu

0.00

Opis

Utrzymana w klimacie thrillera politycznego historia powstania portalu WikiLeaks i największego wycieku tajnych dokumentów w historii. W roli kontrowersyjnego bojownika o wolny przepływ informacji wystąpił Benedict Cumberbatch, zdobywca nagrody Emmy 2014 za miniserial "Sherlock".

Australijczyk Julian Assange (Benedict Cumberbatch) i niemiecki informatyk Daniel Domscheit-Berg (Daniel Brühl) tworzą platformę, która umożliwia sygnalistom (ang. whistleblowers) anonimowo zamieszczać nieznane opinii publicznej dokumenty, demaskujące matactwa agencji rządowych i korporacji. Wkrótce na stronie pojawia się więcej alarmujących wiadomości niż w serwisach czołowych światowych agencji prasowych. Gdy jednak Assange i Berg zdobywają dostęp do największego zbioru tajnych dokumentów wywiadu USA, między przyjaciółmi dochodzi do sporu o to, gdzie jest granica pomiędzy pełną przejrzystością działań a bezpieczeństwem jednostek, a nawet krajów. Berg staje na stanowisku, że publikacja tajnych danych wojskowych jest nieodpowiedzialna.

Wraz z uruchomieniem w 2006 roku WikiLeaks obrońcy praw człowieka, dysydenci oraz sygnaliści dostali bezpieczne narzędzie do demaskowania przestępstw rządów i korporacji. Wkrótce świat dowiedział się o możliwości prania pieniędzy przez szwajcarski Julius Baer Bank, o ogromnej korupcji i tysiącach zabójstw bez wyroku sądu w Kenii, o wypadku nuklearnym w Iranie, o praktykach pozbywania się toksycznych odpadów chemicznych na Wybrzeżu Kości Słoniowej i wiele innych. Ale dopiero w 2010 roku WikiLeaks weszła na naprawdę niebezpieczny grunt. Wówczas anonimowy kontakt zaoferował jej dostęp do bogatego archiwum tajnych danych służby dyplomatycznej i armii USA, zawierającego 91 tysięcy dokumentów dotyczących wojny w Afganistanie, 400 tysięcy dokumentów z wojny w Iraku i ćwierć miliona depesz z placówek dyplomatycznych na całym świecie. Były to największe archiwa, jakie kiedykolwiek trafiły w ręce cywilów i największy skandal polityczny od czasu afery Watergate.

- Termin "piąta władza" odnosi się do pojawienia się nowej formy dziennikarstwa obywatelskiego ery internetu - mówi reżyser filmu Bill Condon. - Ale też trafia w samo sedno problemu, który porusza film: jeśli każdy obywatel może opublikować dowolną wiadomość, kto ma sprawdzać, czy ta informacja jest prawdziwa?

Scenariusz "Piątej władzy" autorstwa Josha Singera powstał na podstawie książek "WikiLeaks od środka" ("Inside WikiLeaks") Daniela Domscheit-Berga oraz "WikiLeaks: Inside the Julian Assange's War on Secrecy" Davida Leigh i Luke'a Hardinga. Sam Assange i wiele innych osób podważali wiarygodność informacji zawartych w książce Berga, a produkcję Condona założyciel WikiLeaks nazwał propagandowym "filmem o kłamstwie opartym na kłamstwie". - To nie jest dokument - bronił swojego dzieła BILL CONDON, autor nagrodzonego Oscarem "Chicago", "Dreamgirls" czy dwóch części "Sagi Zmierzch: Przed świtem". - Chcieliśmy zgłębić kilka najważniejszych kwestii, które wstrząsnęły światem za sprawą WikiLeaks, a jednocześnie zabrać widzów w emocjonującą podróż z jedną z najbardziej fascynujących osobowości naszych czasów. "Piąta władza" przedstawia tylko wycinek historii WikiLeaks.

Historia ta jest pokazana przez pryzmat przyjaźni dwóch ludzi idei, których drogi w pewnym momencie rozchodzą się. Poszukując odtwórcy głównego bohatera twórcy filmu doszli do wniosku, że jedynym aktorem zdolnym do wcielenia się w rolę Assange'a jest Benedict Cumberbatch, który ostatnio zasłynął różnorodnymi rolami, takimi jak demoniczny Khan z filmu "W ciemność. Star Trek", targany poczuciem winy właściciel niewolników w "Zniewolonym", bezrobotny wyrzutek w rodzinie z filmu "Sierpień w hrabstwie Osage" czy Sherlock Holmes w miniserialu BBC. Pokazanie na ekranie przemiany, jaką przeszedł Daniel Berg powierzono Danielowi Brühlowi, którego widzowie pamiętają m.in. z "Bękartów wojny" Quentina Tarantino, czy z filmu Rona Howarda "Wyścig" i "Bardzo poszukiwanego człowieka" Antona Corbijna, w którym zagrał u boku Philipa Seymoura Hoffmana i Rachel McAdams.

WASZE OPINIE

pedro

Kolejny film o "Bogach młodego pokolenia". Była już produkcja o twórcy Facebooka, , "Jobs", a teraz mamy produkcję o twórcy Wikileaks. Dla mnie to jedyny dobry film z tej trójki. Ogląda się go bardzo dobrze. Historia jest bardzo ciekawa, chociaż nie wiemy czy było tak naprawdę. Moim zdaniem warto zobaczyć!
Piąta władza
reżyseria:
Belgia/USA/Wlk/Brytania, 2013
Utrzymana w klimacie thrillera politycznego historia powstania portalu WikiLeaks i największego wycieku tajnych dokumentów w historii. W roli kontrowersyjnego bojownika o wolny przepływ informacji wystąpił Benedict Cumberbatch, zdobywca nagrody Emmy 2014 za miniserial "Sherlock".
dramat/biograficzny
Piąta władza
2,8 5 1 8