PREMIERA

2005.05.21

CANAL+ PREMIUM

Piąty element

The Fifth Element

Francja/USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science-fiction

czas trwania: 126 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Futurystyczna baśń o odwiecznej walce dobra ze złem. W rolach głównych występują Bruce Willis, Gary Oldman i Milla Jovovich.

Nowy Jork, rok 2259. Ziemia zostaje zaatakowana przez armię kosmicznych stworów dowodzoną przez złowieszczego Zorga (Gary Oldman). Jedynym ratunkiem dla nękanej ludzkości jest odnalezienie tajemniczego"piątego elementu". Jednakże nikt nie tylko nie wie, gdzie go szukać, ale nawet, czym on jest. Przypadek sprawia, że obrońcą zagrożonych Ziemian staje się nowojorski taksówkarz Korben Dallas (Bruce Willis). Na dachu należącej do niego taksówki ląduje bowiem piękny i zbuntowany klon - Leeloo (Milla Jovovich). Okazuje się, że Leeloo stanowi poważne niebezpieczeństwo dla Zorga i jego armii.

Swojego czasu "Piąty element" określany był mianem najdroższego europejskiego filmu. Prace nad nim kosztowały 90 milionów dolarów. Ogromną część budżetu pochłonęły imponujące efekty specjalne, wykonane pod kierunkiem Stana Winstona, odpowiedzialnego za wizualną stronę m.in. "Wywiadu z wampirem" czy "Titanica". Scenografię opracował autor surrealistycznych komiksów Jean Giraud, natomiast ekstrawaganckie kostiumy zaprojektował kontrowersyjny dyktator mody Jean-Paul Gaultier. W główną rolę kobiecą wcieliła się znana wówczas m.in. z "Kuffs" i "Powrotu do Błękitnej Laguny"modelka i aktorka Milla Jovovich.

LUC BESSON to jeden z najbardziej znanych i cenionych francuskich reżyserów. Uwagę międzynarodowej krytyki i publiczności zwrócił na siebie filmem "Metro" (1985). Jednak to "Wielki błękit" (1988) uczynił Bessona naprawdę sławnym. Poetycka opowieść o podwodnej rywalizacji pomiędzy dwoma przyjaciółmi zachwyciła widzów na całym świecie. Do dzisiaj film ten ma zagorzałych fanów i uznawany jest w wielu kręgach za kultowy. Wielkimi sukcesami okazały się również późniejsze realizacje Bessona: "Nikita" (1990) i "Leon zawodowiec" (1994).

WASZE OPINIE

shakira

fajny film
Piąty element
reżyseria:
Francja/USA, 1997
Futurystyczna baśń o odwiecznej walce dobra ze złem. W rolach głównych występują Bruce Willis, Gary Oldman i Milla Jovovich.
film science-fiction
Piąty element
4,8 5 1 140