PREMIERA

2012.03.23

CANAL+ PREMIUM

Piąty wymiar

Triangle

Australia/Wlk. Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jess (Melissa George) samotnie wychowuje autystycznego Tommy'ego (Joshua McIvor). Pewnego dnia przyjmuje zaproszenie od adorującego ją Grega (Michael Dorman) na krótki rejs luksusowym jachtem po Atlantyku.

Wypływają z Florydy w sobotni ranek w towarzystwie Victora (Liam Hemsworth) i Heather (Emma Lung) oraz Downeya (Henry Nixon) i Sally (Rachel Carpani). Pogoda jest początkowo piękna, lecz po kilku godzinach nadciąga gwałtowna burza. Potężna fala przewraca jacht. Heather tonie, reszta rozbitków znajduje schronienie na pokładzie statku wycieczkowego, który wydaje się całkowicie opustoszały. Jess odnosi wrażenie, że była już na tym statku wcześniej, a nieruchome wskazówki zegara pokładowego nie oznaczają wcale ocalenia. Pechowi żeglarze szybko stają się obiektem ataku tajemniczej siły, która stara się wyeliminować nieproszonych gości. Walcząc desperacko o przetrwanie, Jess odkrywa, że to właśnie ona posiada klucz do rozwiązania zagadki statku widmo.

Brytyjski reżyser CHRISTOPHER SMITH ("Lęk", "Redukcja", "Czarna śmierć") jest ciekawym, młodym twórcą kina grozy. Każdy z jego filmów korzysta ze sprawdzonych schematów horroru, ale jednocześnie je odświeża, podaje w nowej, atrakcyjnej formule. "Piąty wymiar" (reżyseria i scenariusz) jest nowatorski pod względem narracji. Na fabularny pomysł Smith wpadł podczas prezentowania na festiwalu w Cannes obrazu "Lęk". W filmie miesza logikę snu z elementami klasycznego thrillera i brutalnego slashera, ale większy nacisk kładzie na psychologię bohaterów, niż szokowanie efektami specjalnymi. Film jest bardziej thrillerem psychologicznym, niż typowym horrorem. Akcja gęstnieje z minuty na minutę. Trzeba ją uważnie śledzić, aby zrozumieć wszystkie wątki i dopiero zaskakujące zakończenie wyjaśnia historię. Smithowi nie chodzi tylko o to, aby widza przerazić, ale zmusić go do zastanowienia. Reżyser bawi się konstrukcją i chronologią na wzór "Wściekłych psów" i "Memento", ale scenariusz i postaci przypominają "Strefę mroku". Główna bohaterka ma wiele różnych wcieleń. Od początku prześladuje ją poczucie zagrożenia i ma wyrzuty sumienia, że zostawiła na lądzie autystycznego syna. Wraz z rozwojem sytuacji ulega obsesjom i popada w szaleństwo. Znajduje się w pułapce czasu (wydarzenia uporczywie się powtarzają, tylko z nieznacznymi korektami wprowadzonymi przez jej postępowanie w poprzednim obrocie spirali) i musi znaleźć sposób, aby się z niej wyrwać. Jess gra Australijka Melissa George, uznawana obecnie za jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia. Wcześniej uprawiała rollerskating, w którym zdobyła brązowy medal Mistrzostw Australii i srebrny Mistrzostw Świata Juniorów. Wystąpiła dotychczas w wybitnym obrazie Davida Lyncha "Mullholand Drive" i była nominowana do Złotego Globu za rolę w serialu "In Treatment". Na koncie ma udział w popularnych horrorach "Amityville", "Turistas", "30 dni mroku", cenionych thrillerach "Angol", "Wykolejony" i znanej komedii "Do diabła z miłością". W "Piątym wymiarze" partnerują jej: Michael Dorman ("Szatański plan", "Daybreakers - Świt", "Elita zabójców") oraz Liam Hemsworth ("Zapowiedź", "Ostatnia piosenka"). Autorem zdjęć, które w całości nakręcono w australijskim Queensland, jest Robert Humphreys ("Cisza", "Szatański plan", "Namiastka nieba"), muzykę skomponował Christian Henson ("Zajście awaryjne", "Banda amatorów", "Czarna śmierć").


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Speszaq

Ten film nie ma końca można go oglądać w kółko fabuła oraz sens zostaną zachowane. Ja polecam zobaczyć jakieś 90
minut filmu. Obojętnie w którym momencie zaczniecie oglądać. Mnie się podobał

bogdan

próba kompletnie nieudana. pomimo melissy george, która nie może się nie podobać (w tym czy innym filmie!)
Piąty wymiar
reżyseria:
Australia/Wlk. Brytania, 2009
Jess (Melissa George) samotnie wychowuje autystycznego Tommy'ego (Joshua McIvor). Pewnego dnia przyjmuje zaproszenie od adorującego ją Grega (Michael Dorman) na krótki rejs luksusowym jachtem po Atlantyku.
horror
Piąty wymiar
3,8 5 1 28