PREMIERA

2007.04.03

CANAL+ PREMIUM

Piekło

L'Enfer

Włochy/Francja/USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Druga część tryptyku "Niebo-Piekło-Czyściec", do którego scenariusz napisali Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz.

Trzy kobiety prowadzą tak niezależne od siebie życia, że trudno podejrzewać, iż są siostrami. Najstarsza Sophie (Emmanuelle Béart) jest matką dwójki dzieci i żoną fotografa Pierre'a, który - jak się okazuje - od dłuższego czasu ją zdradza. Kobieta histerycznie zbiera dowody niewierności, próbuje nawet zbliżyć się do swojej rywalki, ale nie ma siły już walczyć ani o mężczyznę, ani o rodzinę. Najmłodsza Anne (Marie Gillain) studiuje architekturę i angażuje się w romans z dużo starszym i żonatym profesorem literatury greckiej Frédérickiem (Jacques Perrin). Wbrew rozsądkowi całkowicie spala się w tym związku, a do tego nie potrafi poradzić sobie z sytuacją, gdy zostaje oszukana. Z kolei Céline (Karin Viard) - idealistka, która ma skłonność do poświęcania się dla innych - prowadzi samotne życie, jakby nie wierzyła, że los może jej ofiarować miłość, męską fascynację czy choćby chwilowe poczucie szczęścia. Sama stroni więc od mężczyzn i boi się ich - również Sébastiena, który zabiega o jej względy. To właśnie Céline jako jedyna odwiedza w sanatorium sparaliżowaną matkę (Carole Bouquet), która przypomina córkom o rodzinnej tragedii sprzed lat. Jako małe dziewczynki były świadkami kłótni rodziców, po której ojciec popełnił samobójstwo. Wydarzenie to naznaczyło całe ich późniejsze życie, ale jak się teraz okazuje prawda wygląda nieco inaczej, a za śmiercią ojca stoi zupełnie inny, ukrywany dotąd powód.

Chociaż po "Czerwonym" Krzysztof Kieślowski ogłosił, że nie zamierza kręcić następnych filmów, to razem z Krzysztofem Piesiewiczem wciąż wymyślał nowe scenariusze. Wspólnie zaplanowali cykl "Niebo-Piekło-Czyściec", który Piesiewicz - z powodu nagłej śmierci reżysera - musiał dokończyć samodzielnie. Od początku Kieślowski powtarzał, że filmy oparte na tych tekstach powinni kręcić młodzi. Tak też się stało. "Niebo" z Cate Blanchett zrealizował Tom Tykwer ("Pachnidło"), z kolei reżyserię "Piekła" Piesiewicz powierzył DANISOVI TANOVIĆOWI.

Danis Tanović urodził się w Jugosławii, a naukę w szkole filmowej w Sarajewie musiał przerwać w roku 1992, kiedy w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie wybuchła wojna. Przez kolejne lata reżyser dokumentował wojenną codzienność dla serbskiej armii - z jego materiałów filmowych korzystało wiele telewizji na świecie, a on sam w 1999 roku zrealizował z nich dokument "Budenje". Prawdziwym triumfem okazał się fabularny debiut Tanovića "Ziemia niczyja". Film jest alegoryczno-groteskowym obrazem wojny w Bośni, za który reżyser otrzymał m.in. Oscara, Złoty Glob, Cezara, Europejską Nagrodę Filmową oraz nagrodę w Cannes. W "Piekle" zainteresował reżysera głównie obraz kobiet - wrażliwych, samotnych i emocjonalnie pokaleczonych. "Wszystkie moje poprzednie filmy opowiadały o wojnie i o mężczyznach, o których mam jak najgorsze zdanie - pewnie dlatego, że sam jestem jednym z nich. Ale moje życie całkowicie się zmieniło. Ożeniłem się, zostałem ojcem, zacząłem inaczej patrzeć na rodzinę i na kobiety" - mówił reżyser. Już po realizacji "Piekła" rodzina reżysera po raz kolejny się powiększyła - razem z żoną, Belgijką, Tanović ma obecnie czworo dzieci.

Jedną z głównych ról zagrała w filmie Emmanuelle Béart, córka piosenkarza Guya Béarta, wychowywana razem z rodzeństwem - jak chciał ojciec - na prowansalskiej wsi, z dala od paryskiego zgiełku. Do zawodu aktorki przekonał ją Robert Altman, a jedną z pierwszych ważnych ról w "Ukrytych uczuciach" (1985) zagrała jako dwudziestolatka z Danielem Auteuilem, który osiem lat później został jej mężem (są rozwiedzeni, ale mają córkę Nelly). Aktorka konsekwentnie występuje przede wszystkim w filmach reżyserów francuskich, m.in. Jacquesa Rivette'a ("Piękna złośnica"), Françoisa Ozona ("8 kobiet"), Claude'a Sauteta ("Nelly i pan Arnaud"), Oliviera Assayasa ("Ścieżki uczuć") i André Techiné, którego film z udziałem Béart - "Świadkowie" - miał premierę w lutym 2007 roku na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

WASZE OPINIE

petersmith21

Witam

Film naprawdę godny polecenia choć nie pozbawiony wad. Przede wszystkim jest to świetna historia (scenariusz Krzysztofa Piesiewicza ale historia została wymyślona wspólnie z Krzysztofem Kieślowskim). Trudny temat, niełatwe wybory, niejednoznaczne postacie... Po prostu życie. Mi osobiście niezbyt przypadły do gustu zdjęcia i film był odrobinę "przyciężki"... Kieślowski miał ten dar, że potrafił trudne sprawy przedstawiać w sposób przyswajalny przez większość widzów. Można tylko żałować, że sam nie mógł nadzorować nakręcenia tego filmu (jeśli nie jako reżyser to przynajmniej jako producent). Ale film Tanovica mogę z czystym sumieniem wszystkim polecić. Pod rozwagę.

pozdrawiam

pedro

Ciekawy film. Bardzo dobrze zagrany( Emanuelle Beart) , dobra fabuła. Warto zobaczyć.

ITI

Film dosyć ciekawy. Można zobaczyć.
Piekło
reżyseria:
Włochy/Francja/USA, 2005
Druga część tryptyku "Niebo-Piekło-Czyściec", do którego scenariusz napisali Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz.
dramat
Piekło
4,4 5 1 8