PREMIERA

2012.05.15

CANAL+ PREMIUM

Piękna

La belle persone/The Beautiful Person

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek:

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Po śmierci matki nastoletnia Junie (Léa Seydoux) przeprowadza się i zmienia szkołę. Trafia do paryskiego liceum, do którego uczęszcza jej kuzyn, Matthias (Esteban Carvajal-Alegria). Chłopak przedstawia krewną kumplom, z których każdy pada ofiarą tajemniczego uroku dziewczyny.

Junie tymczasem wpada w oko najcichszy i najspokojniejszy z nich - Otto (Grégoire Leprince-Ringuet). Na przeszkodzie ich związkowi staje młody nauczyciel włoskiego, Nemours (Louis Garrel), który także traci głowę dla nowej uczennicy. Zrywa dla niej z koleżanką z kadry nauczycielskiej (Valérie Lang) oraz kończy romans z jedną ze swych podopiecznych, Marie (Agathe Bonitzer). Magnetyzm, jaki tworzy się między Junie i Nemoursem nie uchodzi niczyjej uwadze. Emocjonalne napięcie oraz szkolne spekulacje i intrygi doprowadzają ostatecznie do tragedii.

"Piękna" to film oparty na klasycznej, siedemnastowiecznej książce "Księżna de Clèves" Marii de la Fayette. Reżyser CHRISTOPHE HONORÉ ("Piosenki o miłości", "Mężczyzna w kąpieli") oraz partnerujący mu w napisaniu scenariusza Gilles Taurand ("Dzikie trzciny", "Kwestia smaku") podjęli się adaptacji utworu, uchodzącego za pierwszą nowoczesną powieść w historii literatury francuskiej. Oryginalna, osadzona w realiach XVI wieku opowieść o młodej dworzance, wzbudzającej pożądanie arystokratycznych adoratorów na dworze Henryka II, zostaje przeniesiona w hermetyczny świat francuskich licealistów. Śmiałe przedsięwzięcie okazało się sukcesem - Honoré i Taurand otrzymali za nie nominację do Cezara w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany". Honoré uważa "Piękną" za część swej filmowej trylogii, w której skład wchodzą także "Dans Paris" oraz "Piosenki o miłości". "Cała trójka, cechująca się podobną skromnością środków, stylem narracji, analizą współczesności i tempem realizacji, stanowi dla mnie spójną całość - trzyczęściowy portret młodzieży, miłości i Paryża" - mówi reżyser.

W "Pięknej" wystąpił ulubiony aktor twórcy, Louis Garrel ("Marzyciele", "Zwyczajni kochankowie", "Granica świtu"), obecny w większości jego długich metraży. Towarzyszyli mu m.in. Léa Seydoux ("Bękarty wojny", "O północy w Paryżu" "Robin Hood") jako Junie oraz Grégoire Leprince-Ringuet ("Piosenki o miłości", "Djinns", "Inny świat"), grający Otta. Oboje za swe kreacje byli nominowani do Cezara jako najbardziej obiecujący aktorzy.

WASZE OPINIE

gonia1708

Bardzzo dobry film ,świetnie zagrany - polecam w 100 % - nie nudziłam się ani na chwilę :) Proszę o więcej tego rodzaju !

pedro

Świetny film. Akcja toczy się wolno, ale film przykuwa widza. Temat zakazanej miłości pokazany jest tu bardzo dobrze. Zbliżenia twarzy bohaterów ukazują ich emocje. Warto zobaczyć ten film.

zalogowany

Mnie w tym filmie ogromnie się podobały zbliżenia. Te studia twarzy, bardzo zresztą ciekawych. Czy jednak przenoszenie fabuły "Księżnej de Cleves" do dzisiejszego francuskiego liceum miało sens? No, nie wiem. Bohaterka nie tyle walczy o prawo do własnego wyboru partnera, ile jest taka bardziej modliszkowata. Ciekawiło mnie, czym scenarzysta zastąpi finałowe udanie się do klasztoru. I muszę powiedzieć, że jego rozwiązanie wydało mi się mało oryginalne, jakby zabrakło pomysłu. Christophe Honore jest uznanym, choć głównie we Francji, przedstawicielem tzw. kina branżowego. Moim zdaniem trochę się go przecenia. Jego filmy zawierają ciekawe rozwiązania formalne, ale myślowo są raczej płytkie. Jego ostatni film, "L'homme au bain", to kompletna katastrofa.
Mimo tych zastrzeżeń radzę obejrzeć "Piękną", bo jej walory artystyczne są nie do pogardzenia.
Piękna
reżyseria:
Francja, 2008
Po śmierci matki nastoletnia Junie (Léa Seydoux) przeprowadza się i zmienia szkołę. Trafia do paryskiego liceum, do którego uczęszcza jej kuzyn, Matthias (Esteban Carvajal-Alegria). Chłopak przedstawia krewną kumplom, z których każdy pada ofiarą tajemniczego uroku dziewczyny.
Piękna
2,5 5 1 10