PREMIERA

2009.06.16

CANAL+ PREMIUM

Piękność w opałach

Kraska v nesnazich

Czechy/Włochy, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czechy w roku 2002, tuż po powodzi, która spustoszyła dużą część kraju. Marcela Cmolíková (Anna Geislerová) ma trzydzieści lat, męża i dwójkę dzieci. Mieszka w zniszczonej przez powódź ubogiej dzielnicy Pragi. Nie może patrzeć na nędzne mieszkanie, dusi się w atmosferze beznadziei.

Jej małżeństwo przechodzi kryzys. Z mężem właściwie nic ją już nie łączy, chociaż gdy się pobierali, byli bardzo zakochani i Marcela w wieku 17 lat, w trzecim miesiącu ciąży uciekła do niego z domu. Jarda (Roman Luknár) ma warsztat naprawy samochodów, ale teraz zrujnowany przez powódź odbija sobie straty, handlując kradzionymi częściami. Pewnego dnia, po tym jak w czasie jednej z awantur Jarda rozbija siekierą szafę, Marcela przenosi się z dziećmi do matki. Zdena Hrstková (Jana Brejchová) rozumie córkę, ale ojczym Richard (Jiri Schmitzer) nie okazuje pasierbicy nawet cienia współczucia. Traktuje ją i dzieci jak intruzów. Uczucie niechęci jest w pełni odwzajemnione, zwłaszcza przez małych Cmolíków, którzy snują nawet fantastyczne plany pozbycia się Richarda. Marcela nie może także liczyć na teściową. Líba Cmolíková (Emilia Váąáryová) po latach pracy jako komunistyczna nauczycielka, teraz całą energię skupia na modlitwie, będąc żarliwą członkinią małego ewangelickiego kościoła. W końcu Jarda trafia do więzienia za paserstwo. Pechowym łupem jest luksusowe volvo, którego właściciela Marcela spotyka podczas odwiedzin u męża w więzieniu. Evžen Beneą (Josef Abrhám), 60-letni zamożny Czech od lat mieszkający we Włoszech, nie ma żalu. Nie żąda ukarania Jardy, jest nawet skłonny pomóc rodzinie nieuczciwego mechanika. Proponuje, aby Marcela wyjechała z nim do Włoch i razem z dziećmi zamieszkała w jego toskańskiej posiadłości.

Reżyser JAN HREBEJK i scenarzysta Petr Jarchovskyý w latach 1987-1991 studiowali razem scenopisarstwo na praskim FAMU. To niezwykle twórczy tandem średniego pokolenia, który łączy podobny typ wrażliwości i autorski styl, konsekwentnie wykorzystywany do opowiadania o otaczającej ich rzeczywistości. Nie boją się spojrzeć na siebie z dystansem i humorem. Zdaniem Tadeusza Sobolewskiego ("Gazeta Wyborcza") Hrebejk w swoich filmach patrzy na Czechy "z oddalenia, jakby na odjezdnym, z mieszaniną odrazy i sentymentu, tak jak się patrzy na dobrze znanych krewnych, których nie znosimy, ale z którymi musimy żyć." Pod koniec lat 90. Hrebejk i Jarchovsky połączyli siły z zespołem filmowym Total HelpArt T.H.A., należącym do producenta i reżysera Ondreja Trojana. Tu nakręcili swoje najpopularniejsze i najlepsze filmy: w roku 1999 bijący rekordy popularności "Pod jednym dachem", a rok później "Musimy sobie pomagać", którego wartość potwierdziła m.in. nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny i pięć Czeskich Lwów. Potem przyszedł czas na "Pupendo" i rok późniejsze "Na złamanie karku", które zdobyło m.in. cztery Czeskie Lwy, w tym te najważniejsze: za najlepszy film, za reżyserię, scenariusz i główną rolę żeńską (Emília Váąáryová).

"Piękność w opałach" już przed premierą wzbudzała wielkie emocje. Fabuła jest luźno oparta na poemacie Roberta Gravesa pod tym samym tytułem. Obraz został wyróżniony m.in. nagrodą specjalną jury w Karlowych Warach i nagrodą Krzysztofa Kieślowskiego na festiwalu w Denver. W roli głównej wystąpiła Anna Geislerová, znana polskiej publiczności m.in. z melodramatu "Żelary". Za kreację w "Piękności w opałach" Geislerová, Jana Brejchová i Jirí Schmitzer otrzymali najważniejsze czeskie nagrody filmowe - Czeskie Lwy.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

pan od wakacji pl

Hrebejk jest świetny

Renu

Podpiszę się tylko pod dwiema powyższymi recenzjami. Brawa Panie Hrebejk !

Jamal

Typowo czeski film. Czesi potrafili w swoich filmach połączyć kino ambitne z kinem komercyjnym przedstawiając poważne życiowe problemy w przystępny sposob. Mamy troche humoru ale i wazne pytania o kwestie zyciowe, malzenskie, zwiazane z transformacja systemową.To juz drugi film Hrebejka ktory ogladamy w tym roku w C+ i trudno byloby mi ocenic ktory lepszy.
Wspaniala byla tez muzyka w wykonaniu przede wszystkim piosenkarza wystepujacego w filmie "Once" (nie pamietam nazwiska, to ponoc bardzo popularny muzyk w Czechach a jego slynna piosenka z filmu "Once" znalazla sie w tym filmie).
A fani kina czeskiego niech nie zapomną, ze dzisiaj na Ale Kino "Szczescie" z 2005 roku, choc niestety bez napisow i 16/9 :(
Piękność w opałach
reżyseria:
Czechy/Włochy, 2006
Czechy w roku 2002, tuż po powodzi, która spustoszyła dużą część kraju. Marcela Cmolíková (Anna Geislerová) ma trzydzieści lat, męża i dwójkę dzieci. Mieszka w zniszczonej przez powódź ubogiej dzielnicy Pragi. Nie może patrzeć na nędzne mieszkanie, dusi się w atmosferze beznadziei.
komediodramat
Piękność w opałach
4,9 5 1 108