PREMIERA

2012.07.24

CANAL+ PREMIUM

Piękny chłopak

Beautiful Boy

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bill (Michael Sheen) i Kate (Maria Bello) są małżeństwem pogrążonym od dawna w kryzysie. Ich jedyny syn, osiemnastoletni Sammy (Kyle Gallner), studiuje na pierwszym roku w college'u. Pewnego dnia dowiadują się z telewizji o strzelaninie, która wybuchła na terenie campusu w szkole.

Pełni obaw, bezskutecznie próbują skontaktować się z Sammym, przeczuwając że może być jedną z ofiar. Wkrótce do drzwi puka policja, przekazując trudną do przyjęcia informację. Zszokowani rodzice dowiadują się, że za tragedię odpowiada Sammy, który po zabiciu kolegów i wykładowcy popełnił samobójstwo. Bill i Kate bezskutecznie starają się znaleźć wytłumaczenie sytuacji, doszukując się błędów w wychowaniu syna. W obliczu tragedii po raz pierwszy od lat zaczynają rozmawiać o uczuciach. W międzyczasie zmagają się z atakami wścibskich mediów, które podgrzewają atmosferę niechęci wobec rodziców mordercy.

Kameralny dramat Amerykanina SHAWNA KU, nominowanego do nagrody dla najlepszego debiutanta na MFF w San Sebastián i Grand Prix w Tokio, nawiązuje do głośnych masakr w amerykańskich szkołach. Dotychczas, jak w "Słoniu" Gusa Van Santa czy estońskiej "Naszej klasie", filmowcy ukazywali podobne tragedie z punktu widzenia zabójców. "Piękny chłopak", podobnie jak "Porozmawiajmy o Kevinie", koncentruje się na rodzicach, cichych ofiarach, którzy konsekwencje czynów swoich dzieci odczuwają do końca życia. W filmie Ku ich sytuacja ma drugie dno. W momencie tragedii Bill i Kate są małżeństwem jedynie na papierze, od lat tkwiąc w uczuciowej separacji. Wstrząs, jakiego wspólnie doświadczają, paradoksalnie wyrywa ich z emocjonalnego odrętwienia. - Chciałem, by ten film miał skromny i intymny charakter - mówi Ku, który dostosował do swoich założeń wizualną stronę filmu. Kamera Michaela Fimognariego ("Unrest", "Braterstwo") ogranicza się do podpatrywania bohaterów, sprawiając wrażenie przypadkowego świadka wydarzeń.

Już na początkowym etapie powstawania filmu reżyser w rolach małżonków widział Michaela Sheena i Marię Bello. Aktor przykuł jego uwagę rolą brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira w "Królowej" i dziennikarza Davida Frosta w dramacie politycznym "Frost/Nixon". Jeszcze wcześniej podziwiał talent Marii Bello. Dwukrotnie nominowana do Złotego Globu ("Cooler", "Historia przemocy") aktorka po początkowych wahaniach zaufała niedoświadczonemu filmowcowi i przyjęła rolę Kate. - Czułem, że stworzenie pary z pozornie tak niepasujących do siebie aktorów przyniesie magiczny efekt - wyjaśniał reżyser. Jak się okazało, wybór wykonawców głównych ról okazał się strzałem w dziesiątkę. - Sheen rewelacyjnie sprawdza się jako rozbity człowiek, który zawsze wolał dusić w sobie emocje, a pod wpływem rodzinnej tragedii nie potrafi ich dłużej kontrolować. Dorównuje mu Bello, grając bez żadnego fałszywego ruchu - pisał Peter Travers z pisma "Rolling Stone".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE

WASZE OPINIE

luigi

Gra aktorska rewelacyjna ale film to 90 minut
zadręczania się rodziców a my nie wiemy tak
naprawdę o tym pięknym chłopaku nic.
Mnie bardzo irytowała postawa ojca lecz po
scenie w motelu zacząłem mu kibicować.
Ocena 4/5 i film z gatunku nie dla każdego.

gonia1708

Smutny ,tragiczny i wstrżąsajacy film - poleciały łzy...Film ,który na pewno jest lekturą obowiązkową dla rodziców mających dzieci ( nastolatki) ,żeby zapobiec podobnej tragedii - tutaj się nie udało ,ale czy można było zapobiec - mi trudno odpowiedzieć na to pytanie ? .Film daje bardzo dużo do myślenia i pozostaje w pamięci na długo :(

zalogowany

Ciekawe, że pokaz tego filmu zbiegł się z wiadomościami o strzelaninie w Denver.
Pokazanie sprawy z punktu widzenia rodziców, którzy próbują jakoś żyć w tym "krajobrazie po bitwie", jakim stało się nagle ich życie, sprawia, że widz bardzo angażuje się emocjonalnie. Choć raczej nie spodziewa się wyjaśnienia.
I pomyśleć, że pewnie nawet nie wiedziałbym o istnieniu tego filmu, gdyby nie C+.
Piękny chłopak
reżyseria:
USA, 2010
Bill (Michael Sheen) i Kate (Maria Bello) są małżeństwem pogrążonym od dawna w kryzysie. Ich jedyny syn, osiemnastoletni Sammy (Kyle Gallner), studiuje na pierwszym roku w college'u. Pewnego dnia dowiadują się z telewizji o strzelaninie, która wybuchła na terenie campusu w szkole.
dramat
Piękny chłopak
3,8 5 1 6