• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2009.02.01

CANAL+ PREMIUM

PIĘKNY UMYSŁ

A Beautiful Mind

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 130 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1947, Uniwersytet Princeton. Przystojny i nieco ekscentryczny John Forbes Nash (Russell Crowe), cieszący się opinią "tajemniczego geniusza z zachodniej Wirginii", rozpoczyna podyplomowe studia matematyczne.

Brak zasobnego portfela i elitarnego wykształcenia, szybko czynią z Nasha odludka w snobistycznym towarzystwie akademickim. Jedynym jego powiernikiem jest współlokator, Charles (Paul Bettany). Obsesją Johna jest odkrycie teorii, która zmieniłaby współczesną matematykę i ustaliła jego pozycję w środowisku. Nash doznaje olśnienia zainspirowany zabawą kolegów podczas wieczoru w pubie. Formułuje teorię gier, która kwestionuje ekonomiczne doktryny Adama Smitha. Z dnia na dzień młody naukowiec staje się sławny. Wkrótce dostaje intratną posadę wykładowcy w najlepszej wyższej szkole nauk ścisłych w USA. Lata 50. to czas Zimnej Wojny. Nash kontynuuje zajęcia i dzięki nim poznaje piękną studentkę fizyki, swoją przyszłą żonę Alicię Larde (Jennifer Connelly). Pewnego dnia do jego gabinetu przychodzi tajemniczy Parcher (Ed Harris) i proponuje mu współpracę przy pewnej tajnej operacji wojskowej. Dla osób postronnych John zaczyna coraz dziwniej się zachowywać. Staje się nawet zagrożeniem dla żony i dziecka. Diagnoza lekarska brzmi jak wyrok - schizofrenia paranoidalna. Nash zostaje zamknięty w zakładzie dla umysłowo chorych i poddany stosowanej w tamtych czasach terapii. Tylko dzięki wsparciu Alicii powraca do normalnego życia i pracy.

John Forbes Nash Jr jest wybitnym matematykiem i ekonomistą, który prowadził badania nad teorią gier. Wprowadził koncept równowagi w grach niekooperacyjnych nazwany od jego nazwiska równowagą Nasha. W 1994 roku był współlaureatem nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (otrzymali ją wówczas także zajmujący się teorią gier Reinhard Selten i John Harsanyi). Nash cierpiał na schizofrenię paranoidalną, która wcześnie wyłączyła go z życia naukowego.

"Piękny umysł" jest nieszablonową biografią słynnego naukowca, w której RON HOWARD umiejętnie dozuje napięcie. Podobnie jak sam bohater, dopiero po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę, że najbliżsi powiernicy Nasha - Charles i Parcher - są tylko wytworami jego umysłu.

Sugestywne wykreowanie rzeczywistości schizofrenika to też zasługa autora zdjęć Rogera Deakinsa (nominacja do Oscara za "Bracie gdzie jesteś?), scenografa Wynna Thomasa ("Depresja gangstera") i legendarnego już kompozytora muzyki filmowej Jamesa Hornera (Oscar za "Titanica"). Wysiłek realizatorów zaowocował niebanalnym obrazem, który zdobył 4 Oscary (najlepszy film, reżyseria, scenariusz i aktorka) oraz deszcz innych wyróżnień, m.in. 4 Złote Globy (najlepszy film, scenariusz, aktor i aktorka) i BAFTY za kreacje Jennifer Connelly i Russella Crowe'a.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, PIĘKNY UMYSŁ
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Jennifer Connelly, film PIĘKNY UMYSŁ
Najlepszy reżyser - Ron Howard, film PIĘKNY UMYSŁ
Najlepszy scenariusz adaptowany, Akiva Goldsman, PIĘKNY UMYSŁ
Najlepszy dramat, PIĘKNY UMYSŁ
Najlepszy aktor w dramacie - Russell Crowe, film PIĘKNY UMYSŁ
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Jennifer Connelly, film PIĘKNY UMYSŁ
Najlepszy scenariusz, Akiva Goldsman, PIĘKNY UMYSŁ

WASZE OPINIE

Dareczko26

genialne arcydzieło; niesamowicie zagrany (szczególnie Crowe, aż dziw że nie dostał Oscara) wzruszający, zaskakujący; bardzo dobry scenariusz i muzyka; a nawet charakteryzacja pod koniec filmu
Moja ocena: 10/10

BeruZadra

Odgrzewany kotlet. Piękny, ale kotlet.
Owszem, wrażenie zrobił - dawno temu. Od tamtych pór minęło jednak wiele czasu i zachwyty spowszedniały. Film owiany aurą dzieła, który trzeba znać...Zatem kto nie widział-niech ogląda. Kto widział - znajdzie dla siebie coś ciekawszego.

Renu

Film ten to holiłucka do kwadratu, a więc płytka i patetyczna ale technicznie "wypasiona" historyjka. Przewidywalna i grzeczna jak absolwentka katolickiego liceum ;)
Bardzo poprawny film, taki do "pooglądania" a jak nam się zbierze na refleksję to i coś tam pomędrkować można, czegos się doszukać.
Dla mnie umiarkowana rozrywka i chyba nie polecam...
PIĘKNY UMYSŁ
reżyseria:
USA, 2001
Rok 1947, Uniwersytet Princeton. Przystojny i nieco ekscentryczny John Forbes Nash (Russell Crowe), cieszący się opinią "tajemniczego geniusza z zachodniej Wirginii", rozpoczyna podyplomowe studia matematyczne.
dramat
PIĘKNY UMYSŁ
4,9 5 1 282