PREMIERA

2005.05.21

CANAL+ PREMIUM

PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO

Polska, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Producent taniego wina zostaje porwany przez swoich najzagorzalszych konsumentów.

Tomasz Adamczyk (Marek Kondrat) pracuje w branży winiarskiej - produkuje tanie wino Platon. Sfrustrowany mało wzniosłym zajęciem postanawia pewnego dnia, że zerwie z alkoholowym biznesem, aby poświęcić się temu, co dla niego najważniejsze: filozofii. Mimo gwałtownego sprzeciwu żony Natalii (Magdalena Wójcik) i wspólnika Furkota (Andrzej Chyra) Adamczyk robi wszystko, żeby stać się współczesnym Cyceronem. Plany krzyżuje mu dopiero wypadek samochodowy na wiejskiej drodze, z którego uratują go miejscowi chłopi, dawni pracownicy tutejszego PGR-u. Bezrobocie i bieda wpędziła ich - jak to zwykle bywa - w alkoholizm (spożywają tzw. jabola) i życiowy marazm, ale pojawienie się biznesmena powoduje wśród nich nagłe ożywienie. Traktują wypadek Adamczyka jak uśmiech losu i postanawiają, że wezmą za niego okup.

"Pieniądze to nie wszystko" jest komedią, czyli gatunkiem, w którym JULIUSZ MACHULSKI - twórca "Kilera" - od początku kariery czuje się najlepiej. Tym razem jednak ceniony reżyser i producent, założyciel studia filmowego "Zebra", sięgnął po tematykę społeczną, czym nawiązał do komedii Franka Capry, ironicznego portrecisty czasów Wielkiego Kryzysu. Punktem wyjścia dla filmu Machulskiego staje się bowiem spotkanie producenta alkoholu z jego konsumentami, którymi w tym przypadku są mieszkańcy zbankrutowanego pegeeru. Niedoszły filozof Adamczyk na własne oczy widzi przerażające efekty swojego small-biznesu, któremu poświęcił większość życia - nie bez powodu reżyser w wielu scenach nawiązał do kontrowersyjnego dokumentu Ewy Borzęckiej "Arizona" (1997), który opowiada o podobnej wsi, gdzie alkohol stał się artykułem pierwszej potrzeby.

Komedię Machulskiego doceniono zwłaszcza za brawurową kreację Stanisławy Celińskiej, która za rolę pani Ali otrzymała nie tylko warszawskiego Orła, ale również nagrodę aktorską na festiwalu filmowym w Szanghaju. Film zdobył też Złoty Granat na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu oraz Srebrny Bilet - wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie "Kino Polskie" za najlepszą frekwencję. Machulskiego, który przyciągnął do kin 340 tysięcy widzów, pokonał w 2001 roku tylko "Wiedźmin" Marka Brodzkiego, którego widownia wyniosła ogromny jak na polskie kino wynik 700 tysięcy.

WASZE OPINIE

dd

Jest to film podobny do "kiler"-a w stylu humoru. Trzeba go zrozumieć i pare razy oglądnąć!
PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO
reżyseria:
Polska, 2001
Producent taniego wina zostaje porwany przez swoich najzagorzalszych konsumentów.
komedia
PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO
4,1 5 1 117