PREMIERA

2007.11.20

CANAL+ PREMIUM

PIERŚCIEŃ I RÓŻA

Polska, 1986

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film familijny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na zamek księcia Paflagonii, Waloroza XXIV (Bernard Ładysz) przybywa poseł króla Padello, aby zapowiedzieć przyjazd królewskiego syna, księcia Bulby (Zbigniew Zamachowski), który chce prosić o rękę księżniczki Angeliki (Katarzyna Cygan).

Dwór zaczyna przygotowania do hucznego powitania Bulby, o którego przyjeździe dowiaduje się także Lulejko (Stefan Każuro), bratanek Waloroza, a jako syn nieboszczka króla, również prawowity władca. Lulejkiem, który akurat leży w gorączce, opiekuje się służąca Rózia (Katarzyna Figura), skrycie podkochująca się w księciu. Ten jednak jest już zaręczony z Angeliką, nie rozumie więc starań Bulby o jej rękę. Angelika okazuje się niezbyt wierna - wyrzuca pierścionek, który dostała od Lulejki. Okazuje się, że zaczarowanemu klejnotowi zawdzięczała olśniewającą urodę. Pierścionek przypadkiem znajduje szpetna Gburia-Furia (Wanda Dembek), która zmienia się w śliczną niewiastę. Z miejsca zakochuje się w niej zdradzony Lulejko. Podpisuje nawet dokument, w którym oświadcza, że ożeni się z Gburią-Furią. Podstępna Gburia, mając zapewniony ożenek z księciem, oddaje pierścionek Rózi, co oczywiście sprawia, że teraz prosta służąca staje się obiektem westchnień nie tylko Lulejki, ale i Bulby, a nawet samego króla.

Zrealizowane z musicalowym zacięciem przez JERZEGO GRUZĘ "Pierścień i róża" jest ekranizacją baśni dla dzieci i dorosłych napisanej przez Williama Makepeace'a Thackeraya, jednego z czołowych realistów angielskiej literatury dziewiętnastowiecznej. Thackeraya pamiętamy głównie jako autora "Targowiska próżności", "Dziejów Pendennisa" czy "Rodziny Newcome'ów". Baśń "Pierścień i róża, czyli historia Lulejki i Bulby" zajmuje w jego twórczości miejsce osobliwe. O tym, jak była ważna dla autora świadczy fakt, że jej pierwsze wydanie opatrzone było własnoręcznymi rysunkami Thackeraya. Gruza jest twórcą niezapomnianego "40-latka", "Wojny domowej", "Tygrysów Europy" czy mniej udanych filmów "Gulczas, a jak myślisz..." czy "Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja". Reżyser nadał bajce Thackeraya polski, nieco zaściankowy koloryt, ubarwiony muzyką Andrzeja Korzyńskiego i choreografią Jerzego Leszczyńskiego z Teatru Wizji i Ruchu w Lublinie oraz Janiny Niesobskiej z łódzkiego Teatru Wielkiego.

W piękną Rózię wcieliła się młodziutka Katarzyna Figura, będąca jeszcze przed sukcesem "Kingsajzu" i "Pociągu do Hollywood". Partnerował jej m.in. Zbigniew Zamachowski w jednej ze swoich pierwszych ról filmowych oraz Stefan Każuro, aktor i śpiewak związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, a także z Teatrem Rampa.

WASZE OPINIE

Sowarek

O ile się nie mylę to według książki. Mówiąc szczerze to książka ciut lepsza. Dobrze jednak czasami zobaczyć takie filmy.

Hydraulik

Dobrze jest sobie odswiezyc taki film z dziecinstwa.Wiekszosc uzytkownikow narzeka na premiery filmow ktore juz byly emitowane w tv.Ja jednak jestem ZA starymi filmami, choc to nie ejst stary film, stare filmy -20,30,40 lata.Poza tym nie ma reklam ;) Lektura Obowiazkowa.
PIERŚCIEŃ I RÓŻA
reżyseria:
Polska, 1986
Na zamek księcia Paflagonii, Waloroza XXIV (Bernard Ładysz) przybywa poseł króla Padello, aby zapowiedzieć przyjazd królewskiego syna, księcia Bulby (Zbigniew Zamachowski), który chce prosić o rękę księżniczki Angeliki (Katarzyna Cygan).
film familijny
PIERŚCIEŃ I RÓŻA
3,8 5 1 9