PREMIERA

2004.12.11

CANAL+ PREMIUM

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA

Kingdom in Twilight

Niemcy/RPA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantastyczny

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niemcy w czasach wędrówek ludów sprzed niemal 2 tysięcy lat. Ziemie podzielone są na małe państwa. Na jednym z królewskich dworów dochodzi do zdrady. Dwaj książęta podstępnie zabijają prawowitego króla Xantena.

Jego syn, młody książę Siegfried (Benno Furmann), musi uciekać, by zachować życie. Znajduje schronienie u starego kowala Eyvinda (Max von Sydow), który uczy go swojego fachu. Chłopak prowadzi spokojne życie nieświadomy faktu, że pochodzi z królewskiego rodu. Gdy dorasta nieoczekiwanie spotyka na swojej drodze piękną królową Islandii - wojowniczkę Brunnhildę (Kristanna Loken), ale uczucie, które między nimi rozkwita długo pozostaje niespełnione. Bogowie mają w stosunku do młodzieńca swoje plany i ofiarowują mu miecz wykuty z magicznej stali. Dzięki niemu Siegfried zabija smoka Fafnira i staje się popularny wśród Burgundczyków. W nagrodę otrzymuje ogromny skarb, należący niegdyś do mitycznego króla karłów - Nibelunga, na którym ciąży przekleństwo. Siegfried lekceważy je. Skarb jest obiektem pożądania Hagena (Julian Sands), doradcy króla Burgundii - Gunthera (Samuel West). Hagen podstępnie miesza szyki przeznaczenia i za pomocą białej magii rozkochuje Siegfrieda w córce króla - księżniczce Kriemhildzie (Alicia Witt). Miłość ta nie może dobrze się skończyć, gdyż nad posiadaczem skarbu ciąży klątwa Nibelungów.

ULI EDEL to ceniony niemiecki reżyser, który od kilkunastu lat z powodzeniem kontynuuje karierę w Hollywood. Jeszcze w Niemczech zrealizował głośny dramat obyczajowy "My, dzieci z dworca ZOO". W Ameryce kręci seriale telewizyjne ("Opowieści z krypty", "Miasteczko Twin Peaks") i fabuły kinowe tj.: "Przeklęty Brooklyn", "Body of Evidence" czy "Wampirek". "Zmierzch królestwa" to kolejny po mini serialu "Mgły Avalonu" film kostiumowy w jego dorobku. Podobnie jak w przypadku "Mgieł" za kanwę scenariusza posłużyła prastara legenda: tam - celtycka, tu - germańska. Zainspirowany mitem o Nibelungach i nordycką "Sagą Volsunga" Edel poszedł śladem swoich wielkich poprzedników: J.R.R. Tolkiena (powieść "Władca pierścieni") i Richarda Wagnera (opera "Nibelungi"). W postać głównego bohatera wcielił się idol niemieckich nastolatek 31-letni Benno Furmann. Aktor znany też jest polskiej widowni dzięki filmom tj.: "Belle Epoque", "Księżniczka i wojownik" i "Nadzy". Partnerują mu m.in. znakomity szwedzki aktor Max von Sydow ("Siódma pieczęć", "Egzorcysta", "Pelle zwycięzca", "Hannah i jej siostry", "Dobre chęci", "Raport mniejszości"), Julian Sands ("Pokój z widokiem", "Nagi lunch", "Uwięziona Helena", "Million Dollar Hotel") i Alicia Witt ("Diuna", "Cztery pokoje", "Vanilla Sky", "Dwa tygodnie na miłość").

WASZE OPINIE

Łasic

Super film i super muza :)

MiTgAtH

ja tez poprosze

Ven

Can someone send me "Riding on the rocks"?

ventinari@wp.pl <--- on this adress
PIERŚCIEŃ NIBELUNGA
reżyseria:
Niemcy/RPA, 2004
Niemcy w czasach wędrówek ludów sprzed niemal 2 tysięcy lat. Ziemie podzielone są na małe państwa. Na jednym z królewskich dworów dochodzi do zdrady. Dwaj książęta podstępnie zabijają prawowitego króla Xantena.
film fantastyczny
PIERŚCIEŃ NIBELUNGA
3,1 5 1 50