PREMIERA

2005.11.06

CANAL+ PREMIUM

Pierwsza strona

Shattered Glass

USA/Kanada, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesny Waszyngton. Stephen Glass (Hayden Christensen) ma niewiele ponad 20 lat, stawia pierwsze kroki w zawodzie dziennikarza i ma już na koncie liczne sukcesy. Jednym z nich jest praca w prestiżowej gazecie The New Republic.

Po ten opiniotwórczy magazyn, podległy partii demokratycznej, sięgają wpływowi politycy. Stephen, pomimo tego, ze jest najmłodszy w zespole, szybko staje się pupilem redaktora naczelnego Michaela Kelly (Hank Azaria). Dowcipny i elokwentny chłopak słynie z błyskotliwych artykułów. Wkrótce zaczyna współpracę z tak znanymi pismami, jak Harper's Bazaar, The Rolling Stone czy George. Podziwiają go redakcyjni koledzy: Caitlin (Chloe Sevigny), Gina (Melanie Lynskey), a nawet Chuck Lane (Peter Sarsgaard), który jest jego cichym rywalem. Pewnego dnia wydawca zwalnia Michaela Kelly ze stanowiska naczelnego, a na jego miejsce mianuje Chucka. W tym samym czasie dziennikarz pisma internetowego Adam L. Penenberg (Steve Zahn) odkrywa w jednym z tekstów Stephena sporo nieścisłości. Zaczyna sprawdzać pozostałe fakty i okazuje się, że wszystkie historie zostały zmyślone.

Stephen Glass był gwiazdą amerykańskiego dziennikarstwa połowy lat 90. Niewiele ponad dwudziestoletni reporter zabłysnął na łamach pisma The New Republic, wkrótce zaczął pisywać także dla tak głośnych tytułów, jak The Rolling Stone czy Harper's Bazaar. Oszałamiająca kariera Glassa trwała trzy lata. W 1998 roku wyszło na jaw, że dziennikarz fabrykował cytaty w swoich tekstach, wymyślał fakty, a wiele artykułów wyssał z palca. Świetnie przyjęty przez krytykę film BILLA RAYA został nakręcony niemal na gorąco, ledwie 5 lat po aferze z dziennikarskimi fałszerstwami Stephena Glassa. To opowieść o żądzy sławy, ambicji, historia notorycznego kłamcy. Film dotyka jednak również poważniejszej kwestii niż przypadek Stephena Glassa. Autorytet mediów opiera się na zaufaniu. Reżyser Bill Ray pokazuje czwartą władzę nadużywającą tego zaufania, dotkniętą zarazą tabloidyzacji - w stanie moralnego rozkładu, zostawiającą prawdę w pogoni za sukcesem, sensacją, newsem i zyskiem.

W postać głównego bohatera wcielił się Kanadyjczyk Hayden Christensen. Młody aktor zyskał sławę jako odtwórca postaci Anakina Skywalkera z "Gwiezdnych wojen", wystąpił też w takich filmach, jak "Przekleństwa niewinności", "Szkoła przetrwania" czy "Życie jak dom". W drugoplanowych rolach pojawiają się Hank Azaria, Chloe Sevigny, Melanie Lynskey, Steve oraz Peter Sarsgaard, który za swoją kreację został wyróżniony m.in. nagrodami Narodowego Koła Krytyków Filmowych USA, Koła Krytyków Kansas City, San Francisco, Toronto i Bostonu oraz nominacją do Złotego Globu.

WASZE OPINIE

Tomii

Film godny zobaczenia ... kłamstwo ma krótkie nogi ... aczkolwiek główny bohater wykazał się niesamowitą inwencja twórczą ...
Pierwsza strona
reżyseria:
USA/Kanada, 2003
Współczesny Waszyngton. Stephen Glass (Hayden Christensen) ma niewiele ponad 20 lat, stawia pierwsze kroki w zawodzie dziennikarza i ma już na koncie liczne sukcesy. Jednym z nich jest praca w prestiżowej gazecie The New Republic.
dramat
Pierwsza strona
3,5 5 1 24