PREMIERA

2008.10.15

CANAL+ PREMIUM

PIERWSZY ŚNIEG

First Snow

Niemcy/USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jimmy Stark (Guy Pearce), komiwojażer na dorobku, ze spokojem patrzy w przyszłość. Żyje w udanym związku z Deirdre (Piper Perabo), ma stabilną sytuację finansową, lojalnego wspólnika w interesach i plany na przeprowadzkę.

Kiedy więc na bezdrożach Nowego Meksyku psuje mu się samochód, Jimmy spokojnie czeka, aż mechanik znajdzie usterkę i dla rozrywki odwiedza lokalną wróżkę. Nie wierzy ani w jej dar, ani w to, że może usłyszeć coś niepokojącego. Tymczasem Vacaro (J.K. Simmons), zapytana o wynik najbliższego meczu New Mexico Wolves, przepowiada drużynie zwycięstwo. Dla Jimmy'ego to potwierdzenie, że nie można jej wierzyć. Wie bowiem, że odkąd gwiazdor drużyny doznał kontuzji, Wilki nie mają szans na wygraną. Kiedy jednak ta i inne przepowiednie wróżki sprawdzają się, roztrzęsiony Jimmy wraca do Vacaro, która mówi mu, że jego życiu nic nie zagraża do momentu, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Nagle komiwojażer zdaje sobie sprawę, że są tacy, którzy nie życzą mu dobrze. Przypomina sobie o zwolnionym z pracy kumplu Andym (Rick Gonzalez), którego sam wrobił w kłopoty i o zdradzonym kiedyś przyjacielu Vince'ie (Shea Whigham), który właśnie wyszedł z więzienia. Czekając na płatki śniegu, które - jak wierzy - wróżą jego śmierć, Jimmy popada w coraz większą paranoję.

Metafizyczny thriller "Pierwszy śnieg" jest porównywany do "Memento" Christophera Nolana nie tylko z powodu Guya Pearce'a, który w obu filmach zagrał główną rolę. Angielski aktor i były lekkoatleta, którego polscy widzowie mogą pamiętać z serialu "McGregorowie", przez kilka ostatnich lat cierpliwie pracuje na swój sukces w Stanach Zjednoczonych. Debiutował w 1985 roku w australijskim serialu "Sąsiedzi", przez który przewinęły się najważniejsze postacie australijskiego show-biznesu, takie jak Kylie Minogue, Russel Crowe, Jason Donovan, Radha Mitchell czy Natalie Imbruglia. Na rolę, która przyniosła mu rozpoznawalność musiał jednak poczekać jeszcze 12 lat, kiedy to zagrał w "Tajemnicach Los Angeles". W 2000 roku wystąpił w "Memento", a 2 lata później w "Hrabim Monte Christo" Kevina Reynoldsa. Obecnie Pearce pracuje m.in. na planie "Bedtime Stories" Adama Shankmana, twórcy "Lakieru do włosów" i "Pacyfikatora".

MARK FERGUS, który"Pierwszym śniegiem" zadebiutował na wielkim ekranie jako reżyser, ma już doświadczenie jako scenarzysta. Pracował m.in. przy powstawaniu tekstu do "Ludzkich dzieci" Alfonso Cuaróna z Clive'em Owenem, za tkóry został nagrodzony USC Scripter Award oraz statuetką przyznawana przez Online Film Critics Society.

WASZE OPINIE

Renu

Film mnie wciągnął. Raz za sprawą sugestywnej atmosfery pustki i osamotnienia potęgowanej miejscem w którym dzieje się akcja i kolorystyką zdjęć, a dwa za sprawą samej fabuły.
Interesująca historia pewnego umysłu który znalazł się w sytuacji "bez wyjścia".
Do refleksji. Polecam...

villemo

Chyba przestanę czytać Wasze recenzje ;) przed obejrzeniem filmu. Niby nie nastawiają jakoś szczególnie, bo trzeba obejrzeć samemu i mam tego swiadomość, ale coś w głowie zostaje i narasta pewne oczekiwanie - czasami na coś, co się nie wydarzy...
Potem nie wiem, czy film nie był dobry, czy po prostu nie był "tak dobry", jak oczekiwałam. Nastawienie na coś konkretnego swego czasu odebrało mi komfort oglądania filmu Babel. Za dużo oczekiwań...

Podobnie było tutaj. Zapewne film jest niezły, ale zaczęłam spodziewać się czegoś nieco innego - chyba bardziej odkrywczego, na pewno pełniejszego napięcia.
Niestety tego nie znalazłam i próbując myśląc obiektywnie, muszę stwierdzić, że chyba nie dlatego, że w ogóle tego nie było...
Jednak w innej dawce. Zamiast napięcia czy głębi znalazłam głównie monotonną ścieżkę dźwiękowa, która starała się robić za całą ikrę filmu.

Było to do obejrzenia, było tam to, o czym piszecie. Ale dla mnie za mało.

ttoomm

Film ciekawy ze względu na swoją tematyke czyli wróżby i przeznaczenia , sam byłem u wrózbity i wiem że jest dokładnie tak jak to było pokazene w filmie czyli nie od nas zależy co nas czeka , sa rzeczy na które nie mamy wpływu , tak jak powiedziała cyganka bohaterowi , ''ŻYCIE JEST JAK TKANINA , SA NICI KTÓRYCH NIE MOZEMY ZMIENIĆ , ALE SĄ TEŻ MNIEJ WAZNE I JE MOZEMY ZMIENIAC '' i tak jest i wżyciu , jezeli ktos był u prawdziwego wrózbity tak jak bohater na poczatku filmu wie o czym mówie ,jeżeli ktos trafil na wrózbite typu , cyganka w filmie nie wie jak jest , zeby w cos uwierzyć trzeba sie przekonać o tym na własnej skórze , w moim przypadku tak właśnie było.
PIERWSZY ŚNIEG
reżyseria:
Niemcy/USA, 2006
Jimmy Stark (Guy Pearce), komiwojażer na dorobku, ze spokojem patrzy w przyszłość. Żyje w udanym związku z Deirdre (Piper Perabo), ma stabilną sytuację finansową, lojalnego wspólnika w interesach i plany na przeprowadzkę.
thriller
PIERWSZY ŚNIEG
4,5 5 1 8