PREMIERA

2005.02.19

CANAL+ PREMIUM

Piętno

Human Stain

USA/Niemcy/Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Philipa Rotha. Za kamerą Robert Benton, reżyser m.in. "Sprawy Kramerów, a w głównych rolach Nicole Kidman i Anthony Hopkins.

Coleman Silk (Anthony Hopkins) - ceniony profesor filologii klasycznej i charyzmatyczny wykładowca - zostaje niesłusznie posądzony przez środowisko akademickie o rasizm. Traci posadę na uczelni, a jego żona Iris umiera na atak serca. Mężczyzna zostaje pozbawiony wszystkiego, co tworzyło jego dotychczasowe życie. Pewnego dnia poznaje młodą, trochę dziką i wulgarną Faunie Farley (Nicole Kidman). Ostrzegany przez przyjaciela przed fatalnym zauroczeniem Coleman nie potrafi zrezygnować z bliskich relacji z kobietą. Angażuje się w burzliwy romans, mimo dzielącej ich sporej różnicy wieku. W krótce okazuje się, że łączy ich nie tylko namiętność, ale również tajemnice z przeszłości, które każde z nich ukrywa.

"Pietno" to adaptacja ostatniej części powieściowej trylogii Philipa Rotha - wybitnego amerykańskiego pisarza. "Ludzka skaza", na kanwie której powstał scenariusz do filmu Bentona, stanowi kontynuację powieści "Amerykańska sielanka" oraz "Wyszłam za komunistę". Philip Roth jest jednym z chętniej ekranizowanych pisarzy amerykańskich. W 1969 roku na ekranach kin pojawiła się filmowa wersja jego debiutu powieściowego - "Goodbye Columbus". Trzy lata później adaptacji doczekała się kultowa powieść Rotha "Kompleks Portnoya" z Richardem Benjaminem i Karen Black. Niespełna trzy lata temu "Konające zwierzę" Philipa Rotha na swój reżyserski warsztat wzięła Isabel Coixet i tak powstała "Elegia" z Benem Kingsleyem i Penelope Cruz w rolach głównych.
Prawa do kolejnej ekranizacji, tym razem "The Humblings", kupił rok temu Al Pacino. Scenariusz filmowej wersji ma napisać Buck Henry, odpowiedzialny m.in. za adaptację "Absolwenta", "Paragrafu 22" i "Protokołu".

WASZE OPINIE

Staszek

Swietna obsada, doskonała gra, bardzo dobry scenariusz.

Marek

Coraz wieksza nuda bede musial sie zwami rozstac jezeli sie nie poprawicie

Towarzyska Dusza

Wiecej filmow z tak doskonala obsada! Jesli sie nie poprawicie zaczniemy z Pawulkiem was olewać i zniechęcać wszystkich przyjaciol do was.Bo co tu oglądać? Może anime? Szok.
Piętno
reżyseria:
USA/Niemcy/Francja, 2004
Ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Philipa Rotha. Za kamerą Robert Benton, reżyser m.in. "Sprawy Kramerów, a w głównych rolach Nicole Kidman i Anthony Hopkins.
dramat
Piętno
4,2 5 1 60