PREMIERA

2011.07.29

CANAL+ PREMIUM

Piła 3D

Saw 3D

Kanada/USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jill Tuck (Betsy Russell) jest jedną z nielicznych osób, które przeżyły konfrontację z demonicznym geniuszem zła, Jigsawem (Tobin Bell). Kobieta zgłasza się do detektywa Matta Gibsona (Chad Donella). W zamian za ochronę pragnie zeznawać przeciwko innemu policjantowi, Markowi Hoffmanowi (Costas Mandylor), który okazał się pomocnikiem przestępcy.

Niedoszłe ofiary przebiegłego zabójcy tworzą tymczasem grupę wsparcia, kierowaną przez Bobby'ego Dagena (Sean Patrick Flanery), człowieka robiącego karierę na fali własnych, fałszywych relacji o spotkaniu z Jigsawem. Dagen zostaje uprowadzony przez Hoffmana, który podejmuje - wzorem swojego mistrza - grę z Gibsonem. Detektyw otrzymuje od Hoffmana tajemnicze wskazówki, ale też zapewnienie, że niebezpieczna rozgrywka zakończy się, jeśli zostanie mu wydana Jill.

Ostatnia, 7. część popularnego cyklu "Piła" to prawdziwa gratka dla wielbicieli horrorów. Zwłaszcza, że to właśnie w niej wszystkie elementy morderczej układanki trafiają w końcu na swoje miejsce, zaś sam film - jako pierwszy w serii - został zrealizowany w technologii 3D. Dzięki SI-3D kolejne etapy morderczej gry, której zasady wymyślił cierpiący na śmiertelną chorobę geniusz zbrodni, John Kramer vel. Jigsaw są jeszcze bardziej ekscytujące.

W sidła Jigsawa wpadali ci, którzy w jego ocenie nie potrafili docenić życia. Przygotowywał dla nich lekcje poglądowe - gry, w których stawką było życie. Jego naśladowcy - oprócz detektywa Hoffmana, morderstw dokonywała także uczennica "mistrza", Amanda - odchodzą często od ideologii Jigsawa. Konstruują pułapki bez wyjścia, podczas gdy ofiary Kramera zawsze miały szansę uratować się, o ile przestrzegały instrukcji. Twórcy najnowszej odsłony "Piły" przygotowali dla widzów rekordową ilość pułapek - aż 11. Fani serii dowiedzą się również, co stało się z doktorem Gordonem, który w pierwszej części "Piły" po odcięciu sobie stopy próbował wydostać się z komnaty tortur. "Naprawdę poświęciliśmy setki godzin na to, aby wielbiciele serii żyli i wręcz oddychali "Piłą". Gdy jakaś postać miała zginąć, zastanawialiśmy się, jak wpłynie to na dalszy przebieg akcji, ale także na to, co zdarzyło się trzy odcinki temu. Pilnowaliśmy także tego, żeby nowy widz serii, np. oglądający "Piłę IV" jako pierwszą, uznał ją za genialny film, niezależnie od poprzedzających ją części" - mówił producent Oren Koules.

Za kamerą podobnie, jak w "Pile VI", stanął KEVIN GREUTERT, który w pięciu pierwszych częściach pełnił funkcję montażysty, a sukcesu i wyjątkowości cyklu upatruje w nietypowym sposobie opowiadania historii. "W większości produkcji z gatunku slasher postaci pojawiają się na ekranie na chwilę i zostają po kolei spektakularnie wykańczane bez wpływu na fabułę. W "Pile" jest inaczej" - wyjaśnia fenomen serii Greutert. "Wyjątkowo skomplikowana akcja w każdej części składa się z minimum trzech ważnych wątków, które przewijają się we wszystkich odcinkach. Dlatego też praca nad całą serią jest bardzo złożona i wymaga zaangażowania wyjątkowo utalentowanej ekipy". W jej skład wchodzą m.in. scenarzyści Patrick Melton, Marcus Dunstan, którzy od czwartej części odkrywają przed widzami tajniki nieprzeniknionej psychiki Jigsawa oraz kompozytor, niegdyś członek grupy Nine Inch Nails, Charlie Clouser. Od czasu "Piły II" ważną osobą w zespole jest także kostiumolog Alex Kavanagh, ale postacią absolutnie kultową jest pojawiający się na ekranie we wszystkich częściach cyklu Tobin Bell, aktor będący jednym z jego symboli. Wykreował on postać Jigsawa, genialnego inżyniera, który postanowił uczyć ludzi doceniać życie. Choć zmarł w trzeciej odsłonie krwawego cyklu, w retrospekcjach i specjalnie zaprojektowanych scenach pojawia się aż do części finałowej. "Rzadko zdarza się grać jednego bohatera w siedmiu filmach. Na tle innych filmowych złoczyńców Jigsaw jest postacią bogatszą, mówi o sprawach, które są bliskie nam wszystkim: o docenieniu życia i relacji z innymi ludźmi, o tym, jak przyjaciele potrafią nawzajem się zdradzać, żeby odnieść sukces" - podsumowywał swojego bohatera Bell. Dziennikarz magazynu "L.A. Weekly", Luke Thompson stwierdził : "Kreacja Tobina Bella to już zjawisko. Jigsaw jest najlepszym, realistycznym antybohaterem kina grozy od czasu, gdy Anthony Hopkins po raz pierwszy wcielił się w Hannibala Lectera". W "Pile 3D" zobaczyć można także Costasa Mandylora w roli detektywa Hoffmana. Aktor zyskał popularność występami w serialu "Gdzie diabeł mówi dobranoc" oraz w filmie "Gangsterzy". Byłą żonę Jigsawa, Jill, zagrała Betsy Russell, dla której rola ta jest jak dotąd najważniejszą w karierze. Na ekranie pojawia się także wspomniany doktor Gordon. Wciela się w niego, tak jak w pierwszej części, Cary Elwes ("Twister", "Kolekcjoner"). Wśród nowych nazwisk znaleźć można Seana Patricka Flanery'ego ("Święci z Bostonu", serial "Kroniki młodego Indiany Jonesa") oraz Ginę Holden ("Obcy kontra Predator 2", serial "Wyspa Harpera").

Seria "Piła" została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej kasowy cykl horrorów w historii kina. Do dziś zarobiła w kinach na całym świecie 730 milionów dolarów. Mimo że pierwszą część nakręcono zaledwie 7 lat temu, w 2004 roku, "Piła" wyprzedziła takie klasyczne serie kina grozy, jak "Piątek trzynastego", "Koszmar z ulicy Wiązów" czy "Halloween". Studia produkujące kultową serię mają też zasługi na polu dobroczynności. Organizują szeroko zakrojoną akcję krwiodawstwa, której punktem kulminacyjnym jest zawsze wprowadzenie na ekrany kolejnego odcinka. W sumie zachęcili miłośników pułapek Jigsawa do oddania niemal 64 tysięcy litrów krwi, która pomogła prawie 400 tysiącom osób.

WASZE OPINIE

szymon_212

Chociaż oglądałem ten film w SD, to jeszcze wtedy jeszcze nie miałem TV 3D, ale po mimo tego super mi się ogladało ten film, a w 3D napewno są jeszcze lepsze efekty niż w SD. Moja ocena dla tego filmu to, 5

szymon_212

Chociaż oglądałem ten film w SD, to jeszcze wtedy jeszcze nie miałem TV 3D, ale po mimo tego super mi się ogladało ten film, a w 3D napewno są jeszcze lepsze efekty niż w SD. Moja oca dla tego filmu to, 5.

lander

czemu na canal+ są od 18 lat emisje, a na C+3D od 16?
Piła 3D
reżyseria:
Kanada/USA, 2010
Jill Tuck (Betsy Russell) jest jedną z nielicznych osób, które przeżyły konfrontację z demonicznym geniuszem zła, Jigsawem (Tobin Bell). Kobieta zgłasza się do detektywa Matta Gibsona (Chad Donella). W zamian za ochronę pragnie zeznawać przeciwko innemu policjantowi, Markowi Hoffmanowi (Costas Mandylor), który okazał się pomocnikiem przestępcy.
horror
Piła 3D
3,8 5 1 12