PREMIERA

2009.03.20

CANAL+ PREMIUM

PIŁA 4

Saw IV

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwoje funkcjonariuszy FBI - agent Strahm (Scott Patterson) i agentka Perez (Athena Karkanis) - przybywa do opuszczonego komisariatu, aby pomóc detektywowi Hoffmanowi (Costas Mandylor) w rozwiązaniu zagadki pozostawionej przez nieżyjącego psychopatycznego mordercę Jigsawa (Tobin Bell).

Tymczasem miejscowy policjant, porucznik Rigg (Lyriq Bent), który dobrze poznał metody działania seryjnego zabójcy, zostaje uprowadzony i wciągnięty w niebezpieczną grę. Stawką jest życie jego i wielu innych osób. Agenci FBI ruszają na poszukiwania Rigga, w trakcie których wychodzi na jaw, że ktoś pomagał Jigsawowi w jego krwawym dziele. Podejrzenia padają na byłą żonę przestępcy, Jill (Betsy Russell). Znalezienie kobiety mogłoby pozwolić stróżom prawa zrozumieć przyczyny szaleństwa Jigsawa. Szykują się więc na wyprawę do źródła zła.

"Piła IV" jest kolejnym horrorem z popularnej serii o geniuszu zbrodni, wciągającym kolejne ofiary w makabryczne gry o przetrwanie. Demoniczny zabójca Jigsaw oraz jego uczennica Amanda zginęli w trzeciej części cyklu "Piła", ale przebiegły przestępca potrafi siać chaos i przerażenie nawet zza grobu. Pewni sukcesu producenci filmu zaczęli myśleć o realizacji czwartej odsłony cyklu, jeszcze przed kinową premierą "Piły III". Przyczyn popularności serii krytycy dopatrują się w pomysłowości twórców oraz umiejętnym budowaniu napięcia. Od czasu premiery pierwszej części na festiwalu Sundance w 2004 roku, "Piła" zyskała status kultowej, podobnie jak klasyczne horrory "Halloween" czy "Piątek trzynastego", ale to "Piła" może poszczycić się mianem najbardziej kasowej produkcji grozy naszych czasów. Pierwsze trzy części cyklu zarobiły bowiem ponad 400 milionów dolarów, a po wydaniu filmów na DVD, jego kopie trafiły do ponad 13 milionów nabywców. "Piła IV" tylko w pierwszym tygodniu projekcji zarobiła w USA ponad 30 milionów dolarów, a niespełna pół roku od premiery obraz Bousmana przyniósł na świecie blisko 140 milionów dolarów zysku. Nic więc dziwnego, że w październiku 2008 weszła na ekrany piąta odsłona, a w marcu 2009 rozpoczynają się zdjęcia do szóstej części serii. Warto także wspomnieć, że czwartej części "Piły" towarzyszyła po raz kolejny akcja honorowego krwiodawstwa, która stała się już tradycyjnym "obrzędem" fanów filmu. Szacuje się, że dzięki ofiarności wielbicieli horroru pomoc otrzymało ponad 100 tysięcy pacjentów amerykańskich szpitali.

Specyficzny świat i filozofia demonicznego Jigsawa w kolejnych odsłonach makabrycznego cyklu ulegały stopniowemu poszerzeniu. "Choroba nowotworowa Jigsawa sprawiła, że zaczął on bardzo intensywnie myśleć o tym, co znaczy być żywym oraz o tym, jak blisko śmierci jesteśmy w każdym momencie naszego życia" - przekonywał Leigh Whannell, współtwórca oryginalnej fabuły, a potem także autor scenariuszy i producent serii - "Nie jest on jednak osobą, która zatrzymałaby się po prostu na formule carpe diem i zadowoliła np. podróżą do Europy. Makabryczna gra stała się dla niego odskocznią i pozwoliła spojrzeć na osobiste wybory moralne, takie jak przebaczenie czy zemsta. I jakkolwiek pokrętna jest ta gra, jej celem jest pomaganie ludziom. Mając na względzie z jednej strony inklinacje filozoficzne Jigsawa, a z drugiej jego chore podejście do altruizmu, lubię myśleć, że jest on kimś unikalnym w horrorze naszego wszechświata"..

Reżyserem "Piły IV" został ponownie DARREN LYNN BOUSMAN, którego dziełem były także części druga i trzecia. Bousman początkowo nie był zainteresowany kontynuowaniem pracy. Uważał, że nic nie może go już w tej serii zaskoczyć, ale zmienił całkowicie zdanie po tym, jak producenci nakłonili go do przeczytania scenariusza. A ten napisali Patrick Melton i Marcus Dunstan, duet który sprawdził się wcześniej przy pracy nad udanym horrorem "Krwawa uczta". W ekipie filmowej po raz pierwszy znalazł się także kompozytor Charlie Clouser, niegdyś członek popularnej formacji Nine Inch Nails.

"Piła" nie istnieje bez Jigsawa i znakomitego Tobina Bella w tej roli, o którym krytyk tygodnika LA Weekly pisał: "To najlepszy antybohater horrorów dziejących się w realnym świecie od czasu, gdy Anthony Hopkins po raz pierwszy wcielił się w Hannibala Lectera". Bellowi partnerowali m.in. Costas Mandylor ("Piła III", "Beowulf"), Scott Patterson ("Rodzinna rapsodia"), Betsy Russell ("Piła III") oraz Angus MacFadyen ("Braveheart. Waleczne serce", "Tytus Andronikus", "Equilibrium", "Piła III").

WASZE OPINIE

Madzia

bardzo, bardzo mi sie podobal :)
generalnie nie przepadam za kinem w ktorym dominuje przemoc, ale uwazam ze w tym wypadku jest ona uzyta w konkretnym celu i nie po to by zaspokajac sadystyczne gusta niektorych.
jeden z niewielu horrorow z przeslaniem, poza tym intrygujaco skonstruowana fabula, trzyma w napieciui nie uwazam zeby byl naciagany...
polecam :)

saw fan

Zgadzam się z przedmówcą chodzi o jedno zdanie "Doceniaj życie" po to są krwawe sceny, a nie żeby się tym napawać.
Film ciekawszy, ale mogło być lepiej. Stanowi kolejną część układanki. Polecam fanom serii, ale i tym którzy nie widzieli.

UndertakerACM

majsterek - w Pile nie chodzi tylko o to żeby oglądać to jak ludzie umierają lub jak ich ciała są wytrzymałe. Piła ukazuje to ze życie dopiero wtedy doceniamy jak jesteśmy bliscy stracenia go. Gdy wszystko w naszym życiu jest ok to się nie przejmujemy niczym żyjemy z dnia na dzień a gdy już się staje w obliczu stracenia tego życia to zaczynamy dostrzegać to co jeszcze mamy do zrobienia, co robiliśmy źle a co dobrze i za wszelka cenę chcemy jeszcze żyć. Najlepsza część to oczywiście 1 lecz podobają mi się też 3 no i 5 :) w 5 wszystko jest oparte na współpracy.
PIŁA 4
USA, 2007
Dwoje funkcjonariuszy FBI - agent Strahm (Scott Patterson) i agentka Perez (Athena Karkanis) - przybywa do opuszczonego komisariatu, aby pomóc detektywowi Hoffmanowi (Costas Mandylor) w rozwiązaniu zagadki pozostawionej przez nieżyjącego psychopatycznego mordercę Jigsawa (Tobin Bell).
horror
PIŁA 4
3,8 5 1 78