PREMIERA

2009.07.03

CANAL+ PREMIUM

PIŁA 5

Saw V

Kanada/USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W poprzedniej części "Piły" dwójka funkcjonariuszy FBI - Peter Strahm (Scott Patterson) i Perez (Athena Karkanis) - pomaga detektywowi Hoffmanowi (Costas Mandylor) w rozwiązaniu zagadki pozostawionej przez psychopatycznego mordercę Jigsawa (Tobin Bell). W wyniku dramatycznych wydarzeń agentka Perez ginie, a Strahm (Scott Patterson) próbuje wydostać się z podziemnego labiryntu domu towarowego.

Ogłuszony przez nieznanego napastnika odzyskuje przytomność ze szklanym akwarium na głowie. Przy każdym ruchu woda wlewa się do środka. Aby się nie utopić, Strahm przebija sobie tchawicę. Budynek opuszcza również Hoffman, który twierdzi, że nikt nie przeżył. Jest zdziwiony, widząc Strahma na noszach. Peter Strahm zostaje odsunięty od sprawy, nurtuje go jednak osoba detektywa Hoffmana i jego roli w całej sprawie.

W piątej odsłonie serii o śmiertelnych pułapkach geniusza wyrafinowanych tortur Jigsawa miejsce Darrena Lynna Bousmana, reżysera części drugiej, trzeciej i czwartej, zajął DAVID HACKL, scenograf uczestniczący w pracy przy poprzednich trzech "Piłach". Hackl, który debiutuje jako reżyser, śmieje się, gdy mówi się o nim jako o scenografie, bowiem był głównie odpowiedzialny za tworzenie pułapek. Ich realizacja jest o tyle trudna, że muszą spełniać określone kryteria. Z jednej strony mają wyglądać na śmiertelnie niebezpieczne, z drugiej gwarantować aktorom bezpieczeństwo. Na planie "Piły 5" najtrudniejszą pułapką było akwarium, które musiał włożyć sobie na głowę Scott Patterson. David Hackl mówił o niej: "Było to dla Scotta bardzo niebezpieczne. Podjęliśmy wszelkie środki ostrożności, niemniej ciągle istniało ryzyko, że aktor może zginąć. Nie wiedziałem, co robić, ponieważ bardzo mi zależało na tej scenie, ale jednocześnie byłbym w stanie zrozumieć odmowę Scotta. On jednak tego nie zrobił. To był naprawdę akt wielkiej odwagi. I jedyny raz - ze wszystkich realizacji filmów z serii "Piła", w których uczestniczyłem - kiedy nie byłem całkowicie pewien, że nam się uda".

Scott Patterson zadebiutował na dużym ekranie jako aktor w "Intent to Kill" (1993). Później pojawił się w "Little Big League" z Timothym Busfieldem, a także w "Three Wishes" z Patrickem Swayze i Mary Elizabeth Mastrantonio. Zagrał także w niezależnym filmie "Highway 395" i "Rhapsody in Bloom" z Penelope Ann Miller. W telewizji występował najczęściej w romantycznych rolach drugoplanowych w takich serialach, jak "Will & Grace", "It's Like, You Know" czy "Fired Up". Jednak największą popularność przyniosła mu rola Luke'a Danesa i serial "Kochane kłopoty" ("Gilmore Girls"). "Piła 5" koncentruje się na granej przez niego postaci agenta Petera Strahma. Scenarzyści, Patrick Melton i Marcus Dunstan, postanowili, że będzie to główny bohater, nie zrezygnowali jednak z Jigsawa, mimo że umarł w części trzeciej. "Chcieliśmy mieć coś z niego w naszym filmie. Fani uwielbiają Jigsawa i lubią oglądać grającego go Tobina Bella. Zależało mi jednak na tym, aby pojawił się w sposób naturalny. Uważam, że dzięki jego obecności podtrzymaliśmy kluczowy element całej opowieści. Pokazujemy go żywego w retrospekcjach, nagraniach i poprzez wskazówki, które zostawił" - mówi reżyser. Tobin Bell grał m.in. w "Chłopcach z ferajny", "Na linii ognia", "Szybkich i martwych", "Unabomber", "Czwartym piętrze" oraz w serialach, takich jak "Equalizer", "Kroniki Seinfelda", "Nikita" czy "Ostry dyżur".

"W każdej części cyklu znajduje się jakaś rzecz, która stanowi kładkę do kolejnego sequela, coś do wykorzystania w następnym filmie" - mówi reżyser David Hackl. W "Pile V" Jill Tuck, grana przez Betsy Russell ("Out of Control", "Anioł zemsty", "Gorączka Delty", "Punkt zwrotny'), otrzymuje od prawnika pudło z tajemniczą zawartością, które zostawił u niego Jigsaw. "Jeszcze nie wiemy, co znajduje w środku. Nie mam pojęcia, jak to zostanie wykorzystane w części VI". Jej reżyserem ma być Kevin Greutert, dotychczasowy montażysta" - dodał Hackl.

WASZE OPINIE

peterka

bardzo dobry 5/5

villemo

[quote kobieta niepowazna napisała 29.09.2009 12:36]
....kto w ogole oglada takie filmy??

[/quote]
Ja, miłosniczka Harlequinów ;)

Tak, wiem, to było pytanie retoryczne... :)

kobieta niepowazna

....kto w ogole oglada takie filmy??
...jak zoopiniowac taki film, ktory bardziej jest patologia niz kinem ?
...to jest kilka czesci tego??, kto tworzy takie rzeczy???
...do kogo skierowany jest ten film?

p.s kaszana po prostu, ani horror, ani triller[;-)]
PIŁA 5
reżyseria:
Kanada/USA, 2008
W poprzedniej części "Piły" dwójka funkcjonariuszy FBI - Peter Strahm (Scott Patterson) i Perez (Athena Karkanis) - pomaga detektywowi Hoffmanowi (Costas Mandylor) w rozwiązaniu zagadki pozostawionej przez psychopatycznego mordercę Jigsawa (Tobin Bell). W wyniku dramatycznych wydarzeń agentka Perez ginie, a Strahm (Scott Patterson) próbuje wydostać się z podziemnego labiryntu domu towarowego.
horror
PIŁA 5
3,8 5 1 69