PREMIERA

2011.03.11

CANAL+ PREMIUM

Piła 6

Saw VI

USA/Australia/Wielka Brytania/Kanada, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

John Kramer (Tobin Bel), zwany Panem Zagadką, miał obsesję na punkcie wartości i sensu życia. Śmiertelnie chory na nowotwór, udowadniał wybrańcom, że tak naprawdę nie szanują daru, jakim jest życie.

Wplątywał ich w krwawą grę, by zmusić do zadania sobie pytania, ile krwi są w stanie przelać, aby ratować własne istnienie. Niszczył ich wiarę w siebie i człowieczeństwo, doprowadzając do sytuacji, w której stawali się katami. Po jego śmierci wiernym wyznawcą filozofii Jigsawa zostaje porucznik Mark Hoffman (Costas Mandylor). Detektyw dostaje od wdowy po mistrzu, Jill Tuck (Betsy Russell), wskazówki, kto ma być celem jego działania. Wszystkie wymienione osoby są związane z brokerem ubezpieczeniowym Williamem Eastonem (Peter Outerbridge). Hoffmana próbują osaczyć agenci Dan Erickson (Mark Rolston) i Lindsey Perez (Athena Karkanis). Porucznik podejmuje z nimi grę, nie zdając sobie sprawy, że nie jest jedyną osobą, której Jigsaw powierzył zadanie i swoją mroczną tajemnicę.

Filmy z serii "Piła" nie próbują po prostu przestraszyć widza. Zmuszają one do refleksji nad tym, co człowiek byłby gotów zrobić, by ratować życie. I chyba właśnie na poważnym potraktowaniu kwestii moralnych polega prawdziwy fenomen cyklu, którego każda kolejna odsłona gromadzi w kinach coraz liczniejszą publiczność. Pierwszy film z serii "Piła" miał światową premierę w 2004 roku na Festiwalu Filmowym Sundance i był wyświetlany w ramach cyklu "Park City at Midnight". Każda kolejna fabuła oraz szczegóły jej powstania są jedną z najbardziej skrywanych tajemnic Hollywood. Szczególnej ochronie podlegają śmiercionośne pułapki, które w obrazie Kevina Greuterta wymyślał zespół kierowany przez Anthony'ego Ianni, dyrektora artystycznego i scenografa. W "Pile 6" jedna z pułapek ma szczególnie spektakularny wydźwięk socjologiczny. Gdy koło karuzeli zaczyna się kręcić, a lufa olbrzymiej strzelby nakierowuje się na kolejne osoby, dochodzi do prawdziwej histerii. Okazuje się wówczas, do jakiego kłamstwa zdolni są ludzie, aby przekonać innych, że to oni mają prawo do życia.

"Piłę 6" wyreżyserował KEVIN GREUTERT, związany z cyklem od samego początku jako montażysta. Pod jego kierownictwem film zyskał na dynamice, choć ma spokojniejszą, bardziej uporządkowaną narrację i zrezygnowano z charakterystycznej, stroboskopowej poetyki. Na planie spotkali się niemal wszyscy aktorzy, którzy wystąpili w poprzednich częściach. Pojawiło się też kilku nowych bohaterów. W postać Jigsawa ponownie wciela się Tobin Bell ("Szybcy i martwi", "Unabomber", "Czwarte piętro"), który zawdzięcza międzynarodową sławę i trwałe miejsce w historii kina właśnie dzięki roli Pana Zagadki. Tym razem głównym celem Jigsawa jest William Easton (Peter Outerbridge) bezwzględny broker ubezpieczeniowy, który swego czasu odmówił pieniędzy choremu na raka Kramerowi. Narzędziem Jigsawa w szóstej części jest porucznik Mark Hoffman w wykonaniu australijskiego aktora greckiego pochodzenia Costasa Mandylora ("Piła 3-5", "Obietnica", "Świetny interes"). Swój plan ma też wdowa po Johnie Kramerze, Jill Tuck, którą gra Betsy Russell ("Piła 3-5", "Anioł zemsty", "Roxanne: Nagroda Pulitzera). W fabule znalazło się także miejsce dla Amandy Young, niedoszłej ofiary i spadkobierczyni filozofii Jigsawa, która jako jedyna przeszła próbę Pana Zagadki. Kreująca tę postać Shawnee Smith ("Piła 1-5", "Wyspa", "Grudge 3: Powrót klątwy") już w poprzednich częściach cyklu udowodniła, że potrafi przekonująco wcielić się w niesłychanie zdeprawowaną osobę. Ponadto w nagrodę za zwycięstwo w telewizyjnym programie VH1 "Królowe krzyku" w roli Simone zadebiutowała w filmie Tanedra Howard.

Autorami scenariusza są Marcus Dunstan ("Krwawa uczta", "Piła IV-V", "The Collector") i Patrick Melton. Zdjęcia kręcono w Toronto, a ich autorem jest David A. Armstrong ("Piła 1-5", "Zew krwi", "Lokator"). Muzykę skomponował Charlie Clouser ("Piła1-5", "Resident Evil: Zagłada", "Ojczym").

WASZE OPINIE

admin

dominik12bbn, zapraszamy 8 maja o 23:30 do CANAL+ FILM.

dominik12bbn

kiedy w maju leci piła VI na CANAL+ bo nie oglądałem premiery

doniu

film dla nastolatkow wychowanych na hollywoodzkiej papce. dno.
Piła 6
reżyseria:
USA/Australia/Wielka Brytania/Kanada, 2009
John Kramer (Tobin Bel), zwany Panem Zagadką, miał obsesję na punkcie wartości i sensu życia. Śmiertelnie chory na nowotwór, udowadniał wybrańcom, że tak naprawdę nie szanują daru, jakim jest życie.
horror
Piła 6
3,6 5 1 32