PREMIERA

2006.08.19

CANAL+ PREMIUM

PIŁA

Saw

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Adam (Leigh Whannell) budzi się w wannie pełnej wody. Z trudem łapiąc oddech wychodzi z niej i odkrywa, że jest przykuty do rury w starej piwnicy. Po drugiej stronie ponurego pomieszczenia jest inny mężczyzna. To Lawrence Gordon (Cary Elwes), uwięziony i zdezorientowany podobnie jak jego towarzysz. Jest jeszcze trzecia postać. Na podłodze w kałuży krwi leży twarzą do ziemi mężczyzna trzymający w ręku pistolet.

Początkowo wydaje się, że nic ich wszystkich nie łączy. Ze strzępów rozmów i wspomnień wyłania się jednak inny obraz. Lawrence jest lekarzem, szczęśliwym mężem Alison (Monica Potter) i ojcem kilkuletniej Diany (Makenzie Vega). Adam to fotograf, którego ktoś wynajął, by z ukrycia robił zdjęcia Lawrence'a. Szaleniec od dawna obserwował swoje ofiary i snuł misterny plan. Teraz instruuje obu więźniów nagraniem z kasety magnetofonowej. Mężczyźni znajdują w pomieszczeniu dwie małe piły. Są za słabe, by przeciąć nimi łańcuchy, ale wystarczająco mocne do przepiłowania kości. Tymczasem detektyw David Tapp (Danny Glover) prowadzi śledztwo w sprawie sadystycznych morderstw seryjnego zabójcy - Pana Układanki. Policjant jest coraz bliżej rozwiązania zagadki. Rozpoczyna się wyścig z czasem.

"Piła" uchodzi za jeden z najbardziej przerażających thrillerów ostatnich lat. Twórcami filmu są dwaj młodzi Australijczycy: JAMES WAN i Leigh Whannell. Artyści poznali się w trakcie studiów filmowych. To wtedy powstał krótkometrażowy horror, który otworzył im drzwi do sławy. Kilkuminutowa "Piła" to jedna sekwencja przedstawiająca uwięzienie młodego mężczyzny w maszynie wyrywającej mu szczękę. Scena (nagrana na nowo) trafiła później do pełnometrażowego filmu, a wcześniej zachwyciła nie tylko profesora ze szkoły filmowej w Australii, ale też amerykańskich producentów. Jednym z pierwszych był Gregg Hoffman ("Tylko ty", "George prosto z drzewa 2"), który wyprodukował "Piłę". Po zgromadzeniu funduszy młodzi Australijczycy przystąpili do pracy nad scenariuszem. Jego autorem - na podstawie opowiadania swojego i Jamesa Wana - został Leigh Whannell. Twórca napisał potem scenariusze do wszystkich części "Piły", a w kilku filmach - "Matrix Reaktywacja", "Doskonały dzień", "Piła" - wystąpił też przed kamerą. Z kolei James Wan nakręcił wiele filmów krótkometrażowych, a ostatnio horror "Silence".

Realizatorom zależało by "Piła" odwoływała się stylistycznie do różnych gatunków. Wśród swoich inspiratorów wymieniają zarówno Alfreda Hitchcocka, jak i współczesnych twórców - Davida Lyncha i Daria Argento oraz zespoły muzyczne w rodzaju Nine Inch Nails. W filmie można też odnaleźć elementy moralitetu. Nakręcony materiał montowano na gorąco w trakcie zdjęć. Większość kluczowych scen grano w starym magazynie. Realizacja trwała zaledwie 18 dni, a budżet to niewiele ponad milion dolarów. Już po trzech miesiącach wyświetlania w Stanach Zjednoczonych produkcja zwróciła się 50-krotnie. Wkrótce powstała więc "Piła II" (reżyseria Darren Lynn Bousman, Wan i Whannell jako współscenarzyści i producenci), a jesienią wejdzie na ekrany "Piła III" (w reżyserii Bousmana i ze scenariuszem Whannella).

Wszystkich odtwórców głównych ról zaangażowano bez wstępnych przesłuchań. W postać Adama wcielił się scenarzysta Leigh Whannell. Towarzysza jego niedoli zagrał Brytyjczyk Cary Elwes. Aktor pamiętany jest z hitów takich, jak "Robin Hood: Faceci w rajtuzach", "Kolekcjoner", "Twister", "Kłamca, kłamca" i "Cień wampira". Czarnoskóry Danny Glover to gwiazda serii "Zabójcza broń" oraz filmów"Kolor purpury", "Święty z Fortu Waszyngton", "Silverado" i "Miejsca w sercu". W obsadzie znalazły się również: Monica Potter ("Randka z Lucy", "Patch Adams", "W sieci pająka"), Dina Meyer ("Johnny Mnemonic", "Ostatni smok", "Nietoperze") i Shawnee Smith ("Armageddon", "Śniadanie mistrzów", "Wyspa").

Oprócz sukcesu komercyjnego film zdobył również uznanie krytyki i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach filmowych. Są wśród nich: Nagroda Publiczności na Horror and Fantasy FF w San Sebastian, Nagroda Publiczności na MFF Fantasy w Brukseli oraz Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Jury Młodzieżowego na FF w Gerardmer.

WASZE OPINIE

widz

Wg. mnie film genialny:) Bardzo mi się podobał i podoba do dzisiaj.

matost8

Ten film mnie zaskoczył. Pozytywnie. Po przeczytaniu opisów myslałem, że będzie to bezsensowne studium sadyzmu i masochizmu. Po pierwsze "Piła" nie jest horrorem, choć ewidentnie znalazły się tam jego elementy, tylko thrillerem. I to całkiem inteligentnym. Wieloosiowa fenomenalnie prowadzona akcja opowiadana z obskórnego pokoju, w którym są uwięzieni dwaj mężczyźni powoli w ciągu całego filmu splata się w inteligentną całość. Film nie jest straszny, ale raczej tajemniczy i mroczny. Nie wiem także, dlaczego jest puszczany tak późno - nie zauważyłem w nim jakiś wyjątkowo okrutnych scen. Klimat filmu jest rewelacyjny i wprowadza widza w zainteresowanie. Plus niespodziewane zakończenie. Wg mnie nietypowy inteligentny thriller na poziomie. Natomiast dwie kolejne części "Piły" to totalne dno - bezsensowna krew otaczana rozwodnioną akcją denerwuje widza! Ale to pewnie przez innego reżysera... Polecam "Piłę"!

jfk

Film ten w porownaniu do "Piły 3" jest arcydziełem.Do obejrzenia.
PIŁA
reżyseria:
USA, 2004
Adam (Leigh Whannell) budzi się w wannie pełnej wody. Z trudem łapiąc oddech wychodzi z niej i odkrywa, że jest przykuty do rury w starej piwnicy. Po drugiej stronie ponurego pomieszczenia jest inny mężczyzna. To Lawrence Gordon (Cary Elwes), uwięziony i zdezorientowany podobnie jak jego towarzysz. Jest jeszcze trzecia postać. Na podłodze w kałuży krwi leży twarzą do ziemi mężczyzna trzymający w ręku pistolet.
thriller
PIŁA
4,5 5 1 202