PREMIERA

2009.03.20

CANAL+ PREMIUM

PIŁKA NOŻNA OD A DO Z

The Art of Football from A to Z

Francja/USA/Niemcy, 2006

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

John Cleese, były członek legendarnej grupy Monty Pythona, wciela się tym razem w rolę przewodnika po historii piłki nożnej.

Tę dydaktyczną podróż rozpoczyna od wspomnienia plemion celtyckich, kopiących skórzany balon przed dwoma tysiącami lat, a kończy przed Stadionem Olimpijskim w Berlinie, na którym rozegrał się finał Mundialu w 2006 roku. Cleese oczywiście nie byłby sobą, gdyby refleksji nad najpopularniejszą dyscypliną świata nie nasycił charakterystycznym dla niego ciętym żartem. Popularny brytyjski aktor przypomni także najbardziej niesamowite akcje w historii futbolu, a także w dowcipny i lekki sposób postara się odpowiedzieć na odwieczne pytanie o istotę globalnego fenomenu piłki nożnej.

"Nils Bohr, ojciec teorii kwantowej był jednym z licznych bramkarzy-ekscentryków. Jako młody fizyk, grał profesjonalnie dla cenionego duńskiego klubu Akademisk Boldklub. Ale na tym chyba kończą się związki fizyki kwantowej z futbolem". To tylko jedna z wielu anegdot, jakie przywołał John Cleese w filmie "Piłka nożna od A do Z", swoistym vademecum wiedzy o grze, która włada wyobraźnią milionów ludzi na całym świecie. Połączenie dokumentu z komedią, zrealizowane w roku Mistrzostw Świata w Niemczech, w oryginalny sposób "rozkłada" futbol na czynniki pierwsze. Każdej literze alfabetu podporządkowane zostało bowiem hasło kluczowe dla całej dyscypliny. I tak A oznacza atak, B - buty, a Z to zeitgeist, czyli duch czasów, tak bardzo przychylnych piłce nożnej. Wszystkie te terminy stały się w filmie tematami skeczów w wykonania samego Cleese'a, niegdyś członka grupy Monty Pythona, aktora znanego z takich filmów jak "Żywot Briana", "Rybka zwana Wandą" czy "Harry Potter i Komnata Tajemnic". Jak na Anglika przystało, Cleese traktuje futbol zgodnie z maksymą wypowiedzianą przed laty przez słynnego trenera drużyny FC Liverpool Billa Shankly'ego: "Piłka nie jest kwestią życia i śmierci. To coś znacznie ważniejszego", aczkolwiek z typową dla siebie ironią i dystansem.

Nie tylko jednak gwiazda kina wzięła udział w powstaniu tego alfabetu piłki nożnej. Swoimi opowieściami podzielili się bowiem z widzami także najwięksi artyści futbolu, byli i obecni zawodnicy oraz trenerzy, wśród nich: Pele, Ronaldo, Franz Beckenbauer, Michel Platini, Giovanni Trapattoni i Kaka. W tym zdominowanym przez mężczyzn świecie, znalazło się jednak także dość miejsca dla piłkarek, takich jak Mia Hamm i Birgit Prinz.

Swoją miłością do futbolu podzielili się z widzami także aktorzy (Keith Allen, Dennis Hopper), muzycy (Bono, Elton John) czy politycy (Henry Kissinger, Nelson Mandela). Ich świadectwo jest kolejnym z wielu dowodów na to, że piłka nożna jest prawdziwą wartością, łączącym rzesze ludzi oraz zdolnym przełamać wszelkie językowe bariery.

WASZE OPINIE

qarloz

(holendrzy i dunczycy wymyslili football totalny a my zyjemy w epoce totalitarnej pilki kopanej. szkoda, nie ma juz w niej miejsca na magow.
film mozna oceniac tylko w kontekscie konwencji w jakiej zostal zrealizowany. nie jest to kompendium. polacy wymienieni dwa razy: jan pawel II i jerzy dudek. niby malo ale hiszpanow wymieniano jedynie w kontekscie klubowym).
PIŁKA NOŻNA OD A DO Z
reżyseria:
Francja/USA/Niemcy, 2006
John Cleese, były członek legendarnej grupy Monty Pythona, wciela się tym razem w rolę przewodnika po historii piłki nożnej.
film dokumentalny
PIŁKA NOŻNA OD A DO Z
4,1 5 1 15