PREMIERA

2009.09.22

CANAL+ PREMIUM

PITBULL

Polska, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Główni bohaterowie to oficerzy z Wydziału ds. Zabójstw, dla których praca w policji jest pasją i sposobem na życie. Policjanci właśnie prowadzą śledztwo w sprawie działającego w warszawskim półświatku Saida (Waldemar Walisiak), który odpowiada za bezwzględne morderstwa ormiańskich handlarzy.

W skład policyjnej sekcji wchodzi niepokorny Sławomir "Despero" Desperskiego (Marcin Dorociński), zasadniczy Jacek "Gebels" Goca (Andrzej Grabowski), alkoholik Mirosław "Metyl" Saniewski (Krzysztof Stroiński), cierpiący na chorobę wieńcową Zbigniew "Benek" Chyba (Janusz Gajos) i uzależniony od heroiny Krzysztof "Nielat" Magiera (Rafał Mohr). Tymczasem niejaki Wor (Ryszard Filipski), zainteresowany wyeliminowaniem Saida, chce wykorzystać do tego warszawskich policjantów. W tym celu wplątuje Despera w romans z córką Saida, piękną Dżemmą (Weronika Rosati).

Ideą przewodnią PATRYKA VEGI było pokazanie prawdziwych kulisów pracy w policji. Dotychczasowy ekranowy wizerunek policjanta, jako działającego w pojedynkę, samotnego twardziela, ma zdaniem reżysera niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zamiast opowiadać losy kolejnego Kojaka, Colombo czy Brudnego Harry'ego, utalentowany samouk postanowił rzetelnie ukazać pracę pięciu oficerów operacyjnych z warszawskiego Wydziału Zabójstw. Policjanci w filmie Vegi pracują zespołowo, w nieustannym stresie, by anonimowo rozwiązywać sprawy niekiedy z pierwszych stron gazet. Efektem ubocznym marnie opłacanej pracy jest najczęściej nieudane życie osobiste, problemy z alkoholem i narkotykami oraz nabywany z czasem cynizm. Łączy ich jednak niespotykana w innych zawodach solidarność, która często przeradza się w prawdziwą męską przyjaźń. Obraz policji wyłaniający się z "Pitbulla" to efekt blisko czteroletnich obserwacji reżysera, który przyglądał się pracy policjantów w trakcie realizacji telewizyjnych dokumentów "Prawdziwe psy" i "Taśmy grozy". W tym czasie brał udział w zatrzymaniach i przesłuchaniach groźnych przestępców, przy okazji osłuchiwał się z policyjnym żargonem, co zaowocowało niespotykanym dotąd w polskim kinie kryminalnym realizmem.

Przelewając pomysł na papier Vega od początku dokładnie wiedział, jak ma wyglądać obsada "Pitbulla", mimo to z odtwórcami głównych ról skontaktował się na końcu. "Nie miałem kompleksów "człowieka bez nazwiska", dzwoniąc do Stenki czy Gajosa. Uważałem, że skoro poświęciłem temu tekstowi cztery lata życia, to jest to wizytówka, która uprawnia mnie do tego, żeby wykonać telefon" - przyznaje reżyser. W swoim pełnometrażowym debiucie udało mu się skompletować doskonałą obsadę, będącą mieszanką rutyny z młodością. Marcinowi Dorocińskiemu, dziś kreowanego na naczelnego amanta polskiego kina, rola podkomisarza "Despero" przyniosła ogromną popularność. "Spiłowałem sobie ząb, bo jak rozmawiałem z chłopakami z policji, to mieli braki w uzębieniu" - wspomina aktor, który za rolę Despera otrzymał m.in. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Tak daleko w przygotowaniach do roli nie posunął się Rafał Mohr, grający uzależnionego od heroiny, najmniej doświadczonego w zespole "Nielata". O przygotowaniach do roli policjanta-heroinisty aktor opowiadał: "Chciałem zobaczyć, jak wyglądają i zachowują się narkomani. Razem z chłopakiem z Monaru, który codziennie o 11 i 14 wymienia zużyte strzykawki narkomanów na czyste, poszedłem na Dworzec Centralny. Wiele się wtedy dowiedziałem, wiele zaobserwowałem. To było przejmujące doświadczenie". Rolę starszego inspektora Mirosława Saniewskiego, przez kolegów zwanego "Metylem", reżyser powierzył Krzysztofowi Stroińskiemu. "To dziwny, słaby człowiek o rozchwianych emocjach. Wytrącają go z równowagi drobiazgi i bywa, że traci nad sobą kontrolę" - mówił o swoim bohaterze aktor, znany z seriali "Daleko od szosy" i "Matki, żony i kochanki" oraz z filmów fabularnych, takich jak "Rysa" czy "Co słonko widziało". Piątkę głównych bohaterów "Pitbulla" uzupełnia aktor-legenda Janusz Gajos w roli mającego dwa miesiące do emerytury, ciężko chorego na serce "Benka" oraz Andrzej Grabowski jako szef wydziału, starszy aspirant Jacek Goc, pseudonim "Gebels". Grabowski, który mimo wielu znakomitych ról filmowych i teatralnych ciągle jest kojarzony z postacią Ferdynanda z sitcomu "Świat według Kiepskich", o swoim udziale w filmie mówił: "Myślę, że ta rola będzie wyzwaniem dla publiczności, która nagle zetknie się z postacią zupełnie inną, niż te, które ostatnio kreowałem". W drugoplanowych rolach pojawili się Ryszard Filipski, Weronika Rosati, Małgorzata Foremniak, Danuta Stenka, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jolanta Fraszyńska i Ewa Wencel.

WASZE OPINIE

radoslaw.88

ocena 5

szymon_212

Film fajny. Ocena 5.

kobieta niepowazna

tez nigdy wczesniej nie widzialam tego filmu, mile mnie zaskoczyl prawda przekazu, sarkastycznym dowcipem, realia zdarzen, warto obejrzec!
PITBULL
reżyseria:
Polska, 2005
Główni bohaterowie to oficerzy z Wydziału ds. Zabójstw, dla których praca w policji jest pasją i sposobem na życie. Policjanci właśnie prowadzą śledztwo w sprawie działającego w warszawskim półświatku Saida (Waldemar Walisiak), który odpowiada za bezwzględne morderstwa ormiańskich handlarzy.
film sensacyjny
PITBULL
4,6 5 1 27