PREMIERA

2012.11.12

CANAL+ PREMIUM

Piwo tańsze od terapii

Beer Is Cheaper Than Therapy

Holandia, 2011

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 78 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na wojnie wszyscy żołnierze odnoszą rany. Jedni na ciele, inni na duchu. Samobójstwa, depresje lub olbrzymia złość i gniew - oto rzeczywistość, w której żyje duża część weteranów.

- Mam 22 lata i zdążyłem zabić około trzydziestu osób. W Iraku otrzymałem za to odznaczenia, w kraju zostałbym uznany za seryjnego mordercę - wyznaje jeden z bohaterów filmu. Co naprawdę dzieje się w umysłach uczestników wojskowych misji? Jaki wpływ wywiera na nich połączenie skrajnego stresu, strachu o własne życie i traumatycznych przeżyć? Dlaczego tak wielu młodych żołnierzy wracających z Iraku i Afganistanu popełnia samobójstwo? Holenderska reżyserka Simone de Vries postanowiła poszukać odpowiedzi z dala od linii frontu. Prawdy dociekała w teksańskim Fort Hood, największej militarnej bazie w USA, z której każdego roku tysiące rekrutów wyrusza "zaprowadzać pokój i demokrację" w opanowanych przez wojnę miejscach na całym świecie.

W samym tylko 2010 roku ze skutkiem śmiertelnym targnęło się na życie dziewiętnastu żołnierzy z Fort Hood. Nie pomogły środki uspokajające i antydepresyjne, które zażywa tam siedem tysięcy poborowych. Na nic zdały się konsultacje u psychoterapeutów. W 2009 roku nie wytrzymał także jeden z psychiatrów - przerażony wizją wyjazdu do Afganistanu zastrzelił trzynastu pacjentów.

Dokument "Piwo tańsze od terapii" pozwala spojrzeć na rany, jakie wojna pozostawia na psychice młodych amerykańskich żołnierzy. Za fasadą heroizmu i patriotycznych postaw kryje się dramat, który de Vries wyciąga na światło dzienne w toku rozmów z wojskowymi, członkami ich rodzin i lekarzami.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

zalogowany

I tak jest we wszystkich armiach świata. Mięso armatnie zrobiło swoje, to teraz może sobie gnić. A politycy uciekają od brzydkiego zapachu.

Ratmus

Amerykański żołnierz jest twardy, niepokonany, zawsze gotowy walczyć za swoją ojczyznę i za nią ginąć. Taki obraz jest przedstawiany w amerykańskich filmach i na plakatach, które zachęcają młodych amerykanów do wstąpienia do armii. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. "Piwo tańsze od terapii" to wstrząsający dokument o amerykańskich żołnierzach cierpiących na zespół stresu pourazowego. Widzimy żołnierzy, którym po powrocie z misji nikt nie pomaga w ponownym przystosowaniu się do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Nie otrzymując znikąd pomocy i nie będąc wstanie dłużej walczyć ze swoimi "demonami" wpadają w alkoholizm i spiralę autodestrukcji, która nierzadko kończy się samobójstwem.
Piwo tańsze od terapii
reżyseria:
Holandia, 2011
Na wojnie wszyscy żołnierze odnoszą rany. Jedni na ciele, inni na duchu. Samobójstwa, depresje lub olbrzymia złość i gniew - oto rzeczywistość, w której żyje duża część weteranów.
dokument socjologiczny
Piwo tańsze od terapii
4,3 5 1 4